Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, KKTC’NİN TÜRKİYE PETROLLERİ ANONİM ORTAKLIĞI’NA VERİLEN TÜM LİSANS ALANLARINDA KAZI YAPACAĞINI BELİRTEREK, “BU LİSANSLARI LAF OLSUN DİYE VERMEDİK” DEDİ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KIBRIS TÜRK TARAFI TÜRKİYE İLE BİRLİKTE HAK VE ÇIKARLARINI SONUNA KADAR SAVUNACAK
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ, TÜRKİYE’NİN SONDAJ YAPMAYA HAZIRLANDIĞI LEFKOŞA-1 HEDEFİYLE İLGİLİ FAALİYETLERİNİ KINADI. RUM BAŞKANLIK SARAYI, “TÜRKİYE; DOĞU AKDENİZ’DE KORSAN DEVLETE DÖNÜŞÜYOR” SUÇLAMASINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
LİBYA’DA KALICI ATEŞKES VE BARIŞI TESİS ETMEK AMACIYLA ALMANYA’NIN BAŞKENTİ BERLİN’DE DÜZENLENEN KONFERANSTA KATILIMCILAR BUNDAN SONRAKİ SÜRECE İLİŞKİN, KAPSAMLI BİR PLAN KONUSUNDA ANLAŞTI.
-www.brtk.net-
KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRGESİNDE BM HİMAYESİNDE KOORDİNASYONU SÜRDÜRMEK İÇİN BİR ULUSLARARASI İZLEME KOMİTESİ OLUŞTURULACAĞI BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN HAKLARINA SAHİP ÇIKMA MÜCADELESİNİN DEVAM EDECEĞİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI EMRİNİ VEREN DÖNEMİN TÜRKİYE BAŞBAKANI BÜLENT ECEVİT’İN EŞİ RAHŞAN ECEVİT, DÜN SON YOLCULUĞUNA TÖRENLE UĞURLANDI. TÖRENE, KKTC ANKARA BÜYÜKELÇİSİ KEMAL KÖPRÜLÜ DE KATILDI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ GENEL BAŞKANI TUFAN ERHÜRMAN, DİKMEN’DEKİ BÖLGE TOPLANTISINA KATILDI
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU BUGÜN TOPLANACAK. GENEL KURUL’UN GÜNDEMİNDE CUMHURBAŞKANI’NCA YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLEN İKİ TASARI DA VAR
-www.brtk.net-
POLİS LEFKOŞA VE İSKELE BÖLGELERİNDE ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ. 672 ARACI KONTROL EDEN POLİS 153 SÜRÜCÜYE CEZA KESTİ, BİR ARACI TRAFİKTEN MEN ETTİ
-www.brtk.net-

Teşvik belgesi alan yatırımlar açıklandı

Salı 14 Ocak 2020

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü 2019 yılında 47/2000 sayılı teşvik yasası kapsamında teşvik belgesi alan yatırımları açıkladı.

Açıklama:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 2019 yılında Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı tarafından sanayi ve turizm alanlarında 13 yatırım projesine teşvik belgesi verilmiştir. Bu yatırımların hayata geçmesiyle ülke ekonomisine üretim, katma değer ve istihdam katkısı sağlanacaktır.

Bu 13 projenin 7 tanesi sanayi ve 6 tanesi de turizm sektörüne yönelik yatırımlar olmuştur.
2019 yılında verilen 13 teşvik belgesi sonucunda tamamlanacak yatırımlarla 1 milyar 561 milyon 999 bin 60 TL tutarında bir sabit sermaye yatırımı hayata geçmiş olacaktır. Bu sabit sermaye yatırımlarının 1.52 milyar TL’si turizm ve 43.57 milyon TL’si sanayi sektörü yatırımlarına harcanacaktır.

Bu 13 yatırımın 6 tanesi Lefkoşa’da, 1 tanesi Gazimağusa’da, 2 tanesi Girne’de ve 4 tanesi İskele’de gerçekleşecektir. Gerçekleşecek olan 6 turizm projesiyle sektöre 3,192 yeni yatak ilave olması, bu 13 yatırımın hayata geçmesiyle ise 1,358 yeni istihdamın sağlanması öngörülmektedir.

Teşvik belgesi almaya uygun bulunan projeler aşağıdaki avantajlardan yararlanacaktır. Bu avantajlar şu şekildedir:
Teşvik belgesi almış projelere vergisel yatırım indirimi uygulanmaktadır. İthal edilecek veya yerli üretimi bulunan inşaat malzemesi, demirbaş, mefruşat, makine teçhizatta gümrük ve fon muafiyeti ve ayrıca % 0 KDV oranı uygulanmakta, bina ve inşaat ruhsatından ise muafiyet sağlanmaktadır.

Teşviklendirmeler yapılırken yerli üreticimizin de desteklenmesi ve ekonomimize daha fazla toplam fayda sağlanması maksadıyla, DPÖ tarafından yürütülen 47/2000 Sayılı Teşvik Yasasına istinaden Yatırımların Teşviki ve Yönlendirilmesine İlişkin Tüzükte de değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler 6 Eylül 2019 ve 2 Ocak 2020 tarihli resmi gazetelerde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu değişikliklerle, teşvikli yatırımlarda kullanılacak;

-İç-Dış Mekan Ahşap Mobilya Ürünleri,
-Alüminyum-PVC Doğrama Ürünleri,
-Mermer, Granit, Traverten, Doğal Taş Ürünleri
İthalatındaki gümrük ve fon muafiyeti ile KDV muafiyeti ortadan kaldırılmıştır. Bu ürünleri kullanacak teşvikli yatırımlarda sadece yerli ürün alımlarına KDV muafiyeti devam edecektir.

Teşvikli yatırımlarda kullanılacak yukarıdakiler dışındaki mallarda ithal ürünlere teşvik alınabilmesi için , en fazla %20 olan yerli ürün-ithal ürün arasındaki fiyat farkı da %25’e çıkarılmıştır.Bir başka deyişle, ithal ürünün fiyatı 100birim iken ayni mal yerli ürün fiyatı 120 birimin üzerinde olması durumunda ithal ürüne teşvik verilirken, bu değişiklikle birlikte ithal ürün fiyatı 100 birimken yerli ürün fiyatı ancak 125 birimin üzerinde olması durumunda ithal ürüne teşvik verilecektir.”

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  5,8564
  5,8670
  0%
  6,5172
  6,5289
  0%
  7,6396
  7,6794
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 14/7° 15/5°
  Girne 14/7° 14/3°
  Mağusa 15/9° 16/5°
  İskele 14/10° 15/6°
  Güzelyurt 15/4° 16/5°
  Lefke 13/5° 14/4°
 •