TESPAM Başkanı Akyener BRT’ye konuştu

Çarşamba 9 Ekim 2019

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi başkanı Oğuzhan Akyener, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramalarına ilişkin yapılan çalışmaları BRT’ye değerlendirdi.

Güney Kıbrıs’ın yabancı şirketlere verdiği sözde ruhsatlarla üzerinde Kuzey Kıbrıs’ın hakkının olduğu bu zamana kadar gelinen aşamada üç tane keşif yaptığını aktaran Akyener, Afrodit, Kalipso ve Kılavuz yapılarının hepsinin kuru gaz sahası olduğunu bunların LNG’ye dönüştürülerek uluslararası piyasalara arz edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Bunun yanında Türkiye’nin kendi deniz alanlarında ve aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’ın deniz alanlarında sismik veri toplama çalışmalarına aynı şekilde devam ettiğini gerçekten büyük veriler toplandığını iki tane sismik gemiyle ciddi anlamda yol katettiklerini hatırlatan Akyener şunları kaydetti. ”  Bunun yanı sıra sondajda milli bir teknoloji geliştirdik, kendi teknolojimize sahip olduk. Dünyanın neresinde olursa olsun aramacılık deniz aramacılığı yapabilecek potansiyele ulaştık.”
Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj gemilerinin teknik olarak finans olarak işletilmesi noktasında kesinlikle eksiğinin kalmadığına vurgu yapan Akyener, ” Personelin millileştirilmesiyle alakalı da ciddi anlamda yol katediliyor. kendi servis hizmetlerimizi kendimiz verebiliyoruz. ciddi anlamda teknik Türkiye’nin bu noktadaki teknik kabiliyetlerini geliştirilmesine vesile oldu.” dedi.
Oğuzhan Akyener, Güney Kıbrıs’la arkası gelmeyecek ruhsatların üzerine imza atarak Türkiye’ye rağmen yatırım yapmak isteyen şirketlerin ihtilaflı bölgelerde keşif yapsalar dahi gazı nereye satacaklarının meçhul olduğu bir ortamda bu minvaldeki yatırımlara devam etmektense Türkiye ve Kuzey Kıbrıs ile anlaşıp aramacılığa Türkiye ile birlikte ortak bir şekilde devam etmelerinin,yapılacak keşiflerin hayata geçmesi geliştirilmesi anlamına geleceğini belirterek, en yakın en güçlü en stabil pazar olan Türkiye’ye nakledilmesi anlamına geleceğini, hatta istenirse keşfin boyutlarına göre Avrupa ya da sevk edilmesini söz konusu olabileceğini söyledi.
Güzelyurt 1 kuyusunda geçtiğimiz günlerde göreve başlayan Yavuz sondaj gemisinin çalışmalarıyla ilgili olarak da Oğuzhan Akyener şunları kaydetti. ” Güney Kıbrıs’ın 7 numaralı ruhsatla alakalı bazı söylemlerde kendilerine göre sözde 7 numaralı ruhsatla ilgili söylemde bulunmasından sonra Türkiye’nin o bölgeye gidip burada ben varım demesi gerçekten önemli bir adım, hem siyasi hem diplomatik olarak Türkiye zaten kazandığı teknik kabiliyetleriyle bunu her şekilde gösteriyor. “
(BRT)
reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.14%
  6,8519
  6,8642
  0.57%
  7,7300
  7,7439
  0.37%
  8,5427
  8,5872
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°