Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN MUHTARLARLA BİR ARAYA GELEREK, BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLAMIŞ OLACAK
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI TEKNİK KOMİTELER GENEL KOORDİNATÖRÜ MELTEM ONURKAN SAMANİ, BERLİN GÖRÜŞMESİNİ DEĞERLENDİRDİ. SAMANİ, “5’Lİ TOPLANTI MUHTEMELEN SEÇİM SONRASI GERÇEKLEŞECEKTİR”
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
YUNANİSTAN’IN LİBYA’NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİNİ SINIRDIŞI ETME KARARINA TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NDAN TEPKİ GELDİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, "BİR BÜYÜKELÇİNİN SINIR DIŞI EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ" VE “ADAM GİBİ İSTESELERDİ LİBYA DA BİZ DE İMZALANAN ZAPTI KENDİLERİNE VERİRDİK” İFADELERİNİ KULLANDI
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, POLİSİN SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİNE YÖNELİK GEREKLİ GİRİŞİMLERİN BAŞLATILACAĞINI SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
GİRNE ANTİK LİMANDA DENİZE DÜŞEN 25 YAŞINDAKİ HALİL KARAKIZ’IN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI DALGIÇLAR DENİZE DÜŞEN HALİL KARAKIZ’IN CANSIZ BEDENİNİ MENDİREĞİN BATI KISMINDA KAYALAR ARASINDA SIKISMIŞ HALDE BULDU
-www.brtk.net-
7’NCİ KKTC ENGELSİZ BİLİŞİM GÜNLERİ BAŞLADI İKİ GÜN SÜRECEK ETKİNLİĞİN AÇILIŞINDA KONUŞAN BAŞBAKAN ERSİN TATAR, ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALARI DESTEKLEDİKLERİNİ VURGULADI
-www.brtk.net-
ENGELLİ BİREYLERİ TOPLUMA KAZANDIRMAK VE SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİMLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK ADINA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR SAĞLIK BAKANI ALİ PİLLİ, TRENYOLU POLİKLİNİĞİ’NDE ENGELLİ BİREYLERİN RANDEVU SİSTEMİNDEN ÖNCELİKLİ YARARLANMASINI SAĞLAYACAKLARINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI KENAN ÖRGEN, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ULUSAL BİRLİK PARTİSİNİN ADAYINI PARTİ MECLİSİ’NİN BELİRLEYECEĞİNİ İFADE ETTİ. ÖRGEN SAĞDA TEK ADAY ÇATISI ALTINDA BİRLEŞİP BİRFLEŞİLMEYECEĞİNE PARTİ YETKİLİ KURULLARININ KARAR VERECEĞİNİ İFADE ETTİ
-www.brtk.net-
GÖNYELİ ÇEMBERİ’NDE, YAĞIŞLI HAVA NEDENİYLE VERİLEN ARANIN ARDINDAN BAKIM, ONARIM VE ASFALTLAMA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİLİYOR ÇALIŞMALAR NEDENİYLE TRAFİK DÜN AKŞAM SAAT 20.00’DEN İTİBAREN TEK ŞERİTTEN KONTROLLÜ OLARAK SAĞLANIYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Tatar: KKTC’nin marka değer olarak ortaya çıkması için mücadele ediyoruz

Perşembe 14 Kasım 2019

Başbakan Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir devlet olarak önemli bir pozisyonda olduğunu vurguladı.

Kıbrıs konusunu da değerlendiren Tatar, “Rumlarla federal ortaklık bize göre mümkün değildir. Rumların hedefi üniter devlettir. Biz asla Türkiye’nin garantörlüğünden kopmayız” dedi.

İstanbul’da temaslarda bulunan Başbakan Ersin Tatar, Fox TV’de ‘İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’ programında Kıbrıs özel yayınına katıldı.

Başbakan Tatar, Kıbrıs Türkü’nün 1983 yılında bağımsızlığını ilan ettiğini ve 36’ncı yıldönümünü kutladığını belirtti.

Tatar, Türkiye’nin duruşu, desteği, dünya ile ilişkileri ve güçlü bir ülke olmasının KKTC’ye güç verdiğini vurguladı.

Rumların tek taraflı olarak uluslar arası hukuğa aykırı bir şekilde hareket ettiğini kaydeden Tatar, “Kıbrıs Cumhuriyeti anayasası diyor ki: bütün haklar iki eşit halka aittir. Rumlar ve Türkler.. Nasıl oluyor da bizim olmadığımız bir yerde Rumlar tek başlarına bütün bu anlaşmaları yapabiliyorlar ve bu zenginlikleri kendilerine mal etmeye çalışıyorlar” dedi.

Doğalgaz çalışmalarını değerlendiren Tatar, “Çalışmalar sürüyor. Dünyaya şu mesaj veriliyor. Biz de varız, Kıbrıs Türk halkının da bu bölgede hakları vardır. Bunları tescil etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Başbakan, KKTC’nin turizm, yüksek öğrenim, tarımsal faaliyetlerde bir marka olarak ortaya çıktığını belirterek, markaları artırarak, Kıbrıs Türklerine istihdam sağlamaya, katma değer yaratmaya ve KKTC’yi cazibe merkezi haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Maraş konusuna da değinen Başbakan Tatar, Maraş’ın 45 yıldır kapalı olduğunu ve insan hakları açısından açılması gerektiğini kaydetti.

Tatar, Maraş konusunun 2020 yılının sonlarına doğru gündeme geleceğini belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün inkilap ve devrimlerinin Kıbrıs Türkleri için önemine işaret eden Tatar, Atatürk inkilap ve devrimlerinin ilk uygulayanların Kıbrıslı Türkler olduğunu anımsattı.

Tatar, Kıbrıslı Türklerin Atatürk’ün değerleri ile direniş mücadelesini daha başarılı bir şekilde verdiğini söyledi.

1974 yılından bu yana Kıbrıs’ta barış olduğunu kaydeden Tatar, “Kıbrıs’ta eksik olan anlaşmadır” dedi.

Başbakan, KKTC’nin Türkiye’nin güvenliği için önemli olduğunu, dolayısı ile KKTC’nin çeşitli alanlarda bir marka değer olarak ortaya çıkması gerektiğini vurguladı.

Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin, Doğu Akdeniz’deki zenginlikleri içeren hak ve menfaatlerimizin içerisine yer aldığı o güçlü noktada KKTC de bir devlet olarak önemli bir pozisyondadır” şeklinde konuştu.

Türkiye ile KKTC’nin iyi ilişkileri içerisinde olması ve bunun gelecek nesillere aktarmanın önemine dikkati çeken Tatar, karşılıklı ilişkileri en iyi şekilde ileriye taşımanın vatan borcu olduğunu vurguladı.

Kıbrıs konusunda da değerlendirmede bulunan Tatar, federal temelde bir anlaşmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Tatar, federal temelde bir anlaşmanın temelinin ortaklık olduğunu ancak Rumlar ile Türklerin ortaklık anlayışının farklı olduğunu anlattı.

Başbakan Tatar, “Rumlarla federal ortaklık bize göre mümkün değildir. Rumların hedefi üniter devlettir. Biz asla Türkiye’nin garantörlüğünden kopmayız” dedi.

Hiçbir gücün Kıbrıs Türkü’nü Türkiye’den koparamayacağını vurgulayan Tatar, Kıbrıs Türkü’nün güvenliğini Türkiye’nin sağladığını kaydetti.

BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790