Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR, ANADOLU AJANSINA KONUŞTU DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER, TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATI, TÜRKİYE-KKTC İLİŞKİLERİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNAN BAŞBAKAN, LİBYA İLE İZMALANAN ANLAŞMANIN DOĞU AKDENİZ MESELESİNE ÖNEMLİ BOYUT GETİRDİĞİNE DİKAKATİ ÇEKTİ TATAR, “YAŞANAN GELİŞMELERE VE ULUSLARARASI TEMAYÜLLERE BAKILDIĞINDA BÖYLE BİR BÖLGEDE EN FAZLA SÖZ SAHİBİ OLACAK OLAN TÜRKİYE'DİR"DEDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, TÜRKİYE'NİN LİBYA İLE İMZALADIĞI MUTABAKAT MUHTIRASININ ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZEREK, "KITA SAHANLIĞIMIZIN İÇİNDE BİZDEN İZİNSİZ KİMSE ÇALIŞMA YAPAMAZ. OLURSA ENGELLERİZ" DEDİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, BRT, KIBRIS GENÇ TV VE KANAL SIM’IN “BERLIN VE ÖTESI” ORTAK ÖZEL YAYININA KATILACAK CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN CANLI YAYINLANACAK OLAN ORTAK ÖZEL YAYIN SAAT 20.00’DE BAŞLAYACAK CUMHURBAŞKANI AKINCI, ORTAK ÖZEL YAYINDA BRT TV HABER AMIRI CEM EMRE, KIBRIS GENÇ TV GENEL YAYIN YÖNETMENI NAZAR ERIŞKIN ILE KANAL SIM GENEL YAYIN YÖNETMENI SAMI ÖZUSLU'NUN SORULARINI YANITLAYACAK
-www.brtk.net-
ÜLKEMİZİN BUGÜN AKŞAM SAATLERİNDEN İTİBAREN SAĞANAK VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLARIN ETKİSİ ALTINA GİRMESİ BEKLENİYOR METEOROLOJİ DAİRESİ VATANDAŞLARI, ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA NEDENİYLE OLUŞABİLECEK OLUMSUZLUKLARA KARŞI UYARDI KKTC AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ KOMİTESİ DE, METEOROLOJİ DAİRESİ’NİN UYARISINI DİKKATE ALARAK, VATANDAŞLARIN TEDBİRLİ OLMASINI İSTEDİ
-www.brtk.net-
KIRMIZI KODLU METEOROLOJİK UYARI SONRASI TEDBİRLERİN EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDIĞI ANTALYA VE ÇEVRESİNDE, ÖZELLİKLE GECE YARISINDAN SABAH SAAT 08.00’E KADAR ÇOK ŞİDDETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
İSKELE BOĞAZ BÖLGESİNDE ANİDEN BASTIRAN SAĞANAK SONUCU BAZI EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI İSKELE BELEDİYESİ, SU BASKINLARINA DEREYE YATAĞINA ATILAN VE SUYUN AKIŞINI ENGELLEYEN MOLOZLARIN NEDEN OLDUĞUNU TESPİT ETTİ
-www.brtk.net-
UBP GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN ERSİN TATAR, 2020 NİSAN AYINDA YAPILACAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE İLİŞKİN KONUŞTU TATAR, ULUSAL BİRLİK PARTİSİNİN AY SONUNA KADAR ADAY BELİRLEME SÜRECİNİ TAMAMLAYACAĞINI BELİRTEREK, UBP TABANI VE HALKIN KENDİSİNİ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMASINI İSTEDİĞİ TAKDİRDE BUNU BİR "GÖREV" KABUL EDECEĞİNİ VURGULADI
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME DERNEĞİ YETKİLİLERİ CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI TEBERÜKKEN ULUÇAY’I ZİYARET EDEREK, TRAFİKLE İLGİLİ YASALARIN TADİL EDİLMESİ İSTEDİ ULUÇAY DA, YASALARIN BİR KISMINI GÜNCELLEDİKLERİNİ BELİRTEREK, TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN HERKESE SORUMLULUK DÜŞTÜĞÜNÜ HATIRLATTI
-www.brtk.net-
KIBRIS GAZİLERİNE MADALYA VE BERAT VERİLDİ RİZE'DE, KIBRIS BARIŞ HAREKATI'NA KATILAN 59 GAZİYE MADALYA VE BERAT TAKDİM EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, GÜVENLİK-İŞ HEYETİYLE GÖRÜŞTÜ TATAR: ULUSLARARASI PLATFORMLARDA DİREK UÇUŞLAR İÇİN YOĞUN ÇALIŞMA TEMPOSUNA GİRMEMİZ GEREKMEKTE
-www.brtk.net-
HALİL KARAKIZ’IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ TUTUKLANAN ARİF GÖKÇEK’İN TUTUKLULUK SÜRESİ 8 GÜN UZATILDI
-www.brtk.net-
GİRNE’DE BİR YARALAMA OLAYI YAŞANDI. BATUHAN ZÜNBÜLOVA VE YASEMİN ONBAŞIOĞULLARI, ÖNCEDEN ARALARINDA SORUN BULUNAN SHURO AHMED’İ MAKET BIÇAĞI İLE YARALADI OLAYIN ARDINDAN POLİSİN TUTUKLADIĞI ZANLILAR ALEYHİNE 2 GUN TUTUKLULUK EMRİ VERİLDİ
-www.brtk.net-
KIBRIS VAKIFLAR İDARESİ, EVKAF'IN ZARARA UĞRATILDIMADIĞINI, GAZİMAĞUSA’NIN BİR KREŞ KAZANDIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRESİ, ÜLKE ÇAPINDA BULUNAN TÜM BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETİ VEREN MERKEZLERDE,ULUSAL AŞIPROGRAMIÇERÇEVESİNDEAŞILAMA HİZMETİ YAPILDIĞINI VE HERHANGİ BİR SORUN YAŞANMADIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-

Tatar: KKTC’nin ilan edildiğini Londra’da tren istasyonunda öğrendim

Perşembe 14 Kasım 2019

Başbakan, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar KKTC’nin ilanının birlik beraberlik için dünyaya bir haykırış olduğunu vurguladı.

“KKTC birlik beraberlik içinde dünyaya bir haykırışımızdır çünkü Kıbrıs’ta bir haksızlık yaşanmıştır. Rumlar bütün adayı yönetmek istemiş, Kıbrıslı Türkleri canlı canlı mezarlara gömmüşler, Kıbrıslı Türklerin yok olması için plan program yapmışlardır” diyen Tatar bu planların 20 Temmuz Barış Harekatı sayesinde hayata geçemediğini dile getirdi.

“20 Temmuz Barış Harekâtıyla Kıbrıs Türkü tekrar yaşam şansı buldu. KKTC’nin kurulmasıyla yeni bir dönem başladı” diyen Başbakan Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:
“İyi yönetim noktasında belki sınıfı geçemedik, belki istediğimiz kadar adalet dağıtamadık, ekonomimizi daha üretken bir yapıya ulaştıramadık. Ama günün sonunda bir devlet, kendi fonksiyonlarıyla kuzeyde onuruyla başı dik özgür bağımsız yaşayacağı bir ortam yarattık.”
Tatar KKTC’nin 36. Yıldönümünde Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) sorularını yanıtladı.

KKTC ilan edildiğinde Başbakan Tatar 23 yaşındaydı ve İngiltere’de bulunuyordu. KKTC’nin ilan edildiğine ilişkin haberi de Londra’da bir tren istasyonunda, İngiliz basınından öğrendi.
“İngiltere’de Londra’da bir tren istasyonundaydım. The Times gazetesini aldım. “Turkish Cypriots Declared Independence” “Kıbrıslı Türkler bağımsızlık ilan etti” yazıyordu. Trene binmek üzereyken bu sürmanşeti gördüm, adeta titredim, büyük heyecan yaşadım. Dün gibi anımsıyorum.
KKTC’nin ilanı, benim bir Kıbrıslı Türk olarak kendime inancımı artırdı. Bir devlet sahibi oldum. Sahiplik hissettim, gurur duydum.”
Tatar, geçen 36 yılda eksiklikler olsa da Kuzey’de kendi fonksiyonlarıyla çalışan bağımsız bir devlet kurulduğuna dikkat çeken Tatar, KKTC’den bahsederken Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın unutulmaması gerektiğine işaret ediyor.

“Neticede günlük hayatta çeşitli sıkıntılar var. İyi yönetim noktasında belki sınıfı geçemedik, belki istediğimiz kadar adalet dağıtamadık, ekonomimizi daha üretken bir yapıya ulaştıramadık. Ama günün sonunda bir devlet, kendi fonksiyonlarıyla kuzeyde onuruyla başı dik özgür bağımsız yaşayacağı bir ortam yarattık. Cumhurbaşkanı Denktaş ölümünün son anlarında ‘cumhuriyetinize bağımsızlığınıza sahip çıkınız’ der. Onu da rahmetle anmak isterim çünkü KKTC’nin kurucusudur.”
KKTC’nin kuruluşuna giden süreçteki tarihi gelişmelere de değinen Ersin Tatar, KKTC’nin kurulmasıyla yeni bir dönemin başladığına işaret etti.
“KKTC birlik beraberlik içinde dünyaya bir haykırışımızdır çünkü Kıbrıs’ta bir haksızlık yaşanmıştır. Rumlar bütün adayı yönetmek istemiş, Kıbrıslı Türkleri canlı canlı mezarlara gömmüşler, Kıbrıslı Türklerin yok olması için plan program yapmışlar, Akritas planını hazırlamışlar, EOKA’yı kurmuşlar…

Ve dünyanın gözü önünde 74’te cunta Makarios’u devirmiş Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamaya çalışmış. Ve bağlamış da… Ama uzun sürmedi çünkü Türkiye 20 Temmuz’da müdahale etti. 20 Temmuz Barış Harekâtıyla Kıbrıs Türkü tekrar yaşam şansı buldu. KKTC’nin kurulmasıyla yeni bir dönem başladı.”
“KKTC ayrı, egemen bir varlıktır” diyen Başbakan Ersin Tatar, gittikçe kökleşen ve kabul gören bir devletin sözkonusu olduğunu vurguladı.

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir barış olacaksa mutlaka eşitlik temelinde olması gerektiğini ifade eden Tatar, “Rumlarla Türkler eşit olmalı. Bu. 1974 harekâtı ve KKTC’nin ilanıyla perçinlenmiştir.” Şeklinde konuştu..

“1983’ten sonra artık Kıbrıs Türkü diyor ki ‘çoğunluk azınlığı yönetmez. Ben nüfus olarak senden az olabilirim ama kendi devletim vardır’. Nasıl AB’de küçük devletler var, büyük devletler var… Küçük devletler büyük devletler kadar söz sahibidir… Senin nüfusun benden birkaç yüz bin fazla olabilir ama ben de bir halksam o halkın sahibi olan KKTC ayrı bir egemen eşit varlıktır.”
“Kıbrıslı Türkler kendi devletleri altında ilelebet bağımsız ve hür şekilde yaşayabilir, bu bakımdan çok önemlidir bu devlet. Bahtiyarız” vurgusu yapan Tatar’a göre KKTC gittikçe kökleşen ve kabul gören bir devlet…”
Doğu Akdeniz’de doğal kaynakların bulunduğunu ve Türkiye’nin bu bölgede daha iddialı bir noktaya geldiğini söyleyen Tatar, “Türkiye Kıbrıslı Türkler için ne kadar önemli konuma geldiyse, KKTC de TC için o kadar önemli bir hal almıştır.” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin de güvenliğinin KKTC’nin güçlenmesinden geçtiğini ifade eden Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de doğal kaynakların paylaşımında ve hava sahasının etkinliğinde KKTC devletinin Kıbrıslı Türklerin yönetiminde olması gerektiğini, aksi halde Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin de sıkıntıya gireceğini bildirdi.

KKTC’nin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tatar, yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:
“İçte ekonominin büyütülmesi lazım. Bunun için devlet altyapıyı tamamlayacak, özel sektör yatırımlarına devam edecek. Bunun için de makroekonomik istikrar lazım. Teşviklerdeki düzenlemelerle insanların yatırıma teşvik edilmesi lazım.

İnsanların hükümetlerin istikrarına ülkenin geleceğine güvenmesi lazım, bunun için Türkiye’yle, Güney Kıbrıs’la olabildiğince iyi ilişkide olmak lazım.

Güvenilir bir ortam yaratmak lazım ki insanlar yatırım yapsın. Kıbrıs sorunu çözülmeden ülkede istikrar olmaz derseniz olmaz çünkü Kıbrıs sorunu 45 yıldır bir adım atılmamıştır bundan sonrası da belli değildir.

Dışta da iyi geçinmek lazım sürekli temas halinde olmak lazım. Ambargolara rağmen sporda kültürde Kıbrıslı Türklerin var olması lazım, kendi sesimizi daha iyi anlatmak lazım. Günün sonunda bu kadar insan yurt dışına gidip geliyor kabul görüyor.
Hiç karamsar değilim, önemli olan süreci iyi yönetmek ki insanlarımızı kendi ülkemizde tutabilelim.”
Db/tak

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.14%
  5,7987
  5,8092
  0.21%
  6,4218
  6,4333
  0.11%
  7,6191
  7,6588