Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, 3 TELEVİZYON KANALININ ORTAK CANLI YAYINLADIĞI GÜNDEM ÖZEL PROGRAMINA KONUK OLDU
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: KAPALI MARAŞ KONUSU TOPLUMSAL VE ULUSLARARASI BİR MESELE, BUKONUDA NE YAPILACAKSA BM İLE ÇATIŞMADAN YAPILMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: TÜRKİYE İLE ASLA BİR DÜŞMANLIK İLİŞKİSİ OLMADIVE OLAMAYACAK
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: BİZİM HEDEFİMİZ HERKESİN İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİ BÜTÜN HAKLARIN ALINDIĞI MEDENİ BİR AVRUPA ÜLKESİ OLARAK BU COĞRAFYAYI TÜRKİYE’YE DOST BİR COĞRAFYA YAPMAKTIR
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: KIBRIS KONUSUNDA FEDERAL BİR ÇÖZÜM ZORLANMADIĞI TAKDİRDE BÖLÜNMÜŞLÜK KALICI OLACAK
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE, KIBRIS TÜRKÜ'NÜN HAKKINI YOK SAYARSANIZ ADIMLARIMIZA DEVAM EDERİZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: İHTİYAÇ OLDUĞU ZAMAN İLAVE BİR SONDAJ GEMİSİNİN DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ETRAFINA GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA HİÇBİR ZAMAN TEREDDÜT ETMEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNCE DÜZENLENEN KAPALI MARAŞ AÇILIMI TOPLANTISININ SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ LİDERİ ANASTASİADİS’İN, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’E GÖNDERDİĞİ MEKTUPTA, KAPALI BÖLGE MARAŞ’IN AÇILMASI KONUSUNU ELE ALACAK ORTAK BİR KOMİTE KURULMASINI ÖNERDİĞİ İDDİA EDİLDİ
-www.brtk.net-
DR. BURHAN NALBANTOĞLU’NA 11 YATAKLI YENİ YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KAZANDIRILDI
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR: TÜM İMKANLARIMIZI ZORLAYARAK SAĞLIĞA KATKI YAPMAYI SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
BAKAN TAÇOY: BORCU YÜZÜNDEN KESİLEN ELEKTRİĞİ NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDEN YAŞLI KADININ DURUMUNA İLİŞKİN BANA VEYA KIB-TEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NA ÖNCEDEN HERHANGİ BİR BİLGİ VERİLMEDİ
-www.brtk.net-
YEREL İSTİHDAMA DESTEK PROJESİ YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR PROJEYE, YÜRÜRLÜKTEKİ BRÜT ASGARİ ÜCRET İLE 4 BİN TL ARASINDA BRÜT ÜCRET ALAN VE SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ İLE İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ’NE KAYDI OLUP BU MEBLAĞ ÜZERİNDEN YATIRIMI YAPILAN VE ÖZEL SEKTÖRDE İSTİHDAM EDİLEN 16 – 60 YAŞ ARASI KKTC YURTTAŞI ÇALIŞANLAR BAŞVURABİLECEK
-www.brtk.net-
YIL BOYUNCA TOPLAM 2 BİN 400 TL’LİK BİR KATKIYI KAPSAYACAK PROJE İÇİN BAŞVURULAR 24 ŞUBAT PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN KABUL EDİLECEK
-www.brtk.net-
ANAYASA MAHKEMESİ, UBP ESKİ GENEL BAŞKANLARINDAN LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASINA İLİŞKİN ARA EMRİ TALEBİNİ REDDETTİ
-www.brtk.net-
DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. NECDET OSAM GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN YENİLENMEMESİ NEDENİYLE KURUM ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-

Tatar: Kıbrıslı Türkler dışlanırken Guterres çerçevesinde masaya gelmemiz tehlikeli

Cuma 23 Ağustos 2019

Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres arasında yapılması planlanan üçlü toplantıya ilişkin, “Kıbrıslı Türklere (Rum tarafının) büyük haksızlıklar yapmaları, dışlamaları ve ortaklık zihniyetinden çok uzak durmaları noktasında, bizim tekrar Guterres çerçevesinde böyle bir masaya gelmemizin fevkalade tehlikeli olduğunu düşünmekteyim. Bu, büyük bir oyun da olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tatar, göreve başlamasının ardından Türkiye’ye ilk resmi ziyareti kapsamında Ankara’da bulunduğu sırada AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

KKTC hükümetinin, ekonomik krizin aşılması ve bazı sektörlerin yeniden büyüme sürecine girmesi için olağanüstü çaba ve çalışma içinde olduğunu dile getiren Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de hükümetin öncelikli gündem maddelerinden olduğunu vurguladı.

Tatar, Yavuz ve Fatih gemilerinin KKTC’nin de ruhsatlandırdığı bölgelerde sondaj çalışmaları yürüttüğüne dikkati çekerek, KKTC’nin, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile hareket etmekten yana duruş sergilediğini söyledi.

Ekonomi, Doğu Akdeniz, Kapalı Maraş konularının yanı sıra turizm başlığında da Türkiye ile istişare içinde olduklarını vurgulayan Tatar, KKTC’ye yurt dışı uçuşların sadece Türkiye üzerinden yapılması nedeniyle hava yolu şirketlerinin sefer sayılarını artırmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Tatar, yaklaşık 100 bin öğrenci ile KKTC’nin eğitim alanında da ön plana çıktığına işaret ederek, yüksek öğrenim konusunda da Türk hükümeti ile temas ve ilişkilerin sürdüğünü kaydetti.

Tatar, KKTC’nin geliştirilebilmesi ve güçlendirilebilmesi için yapılacak katkı ve yardımların önemine vurgu yaparak, “Gelinen aşamada, uluslararası görüşmelerden Rumlarla bir ortaklık veya federal temelli bir anlaşmanın olacağı umudu artık pek görülmemektedir.” dedi.

Türkiye’nin garantör ülke olarak tek taraflı müdahale hakkının, 1960 anlaşmalarının en önemli boyutu olduğunu dile getiren Tatar, “garantörlüklerin modasının geçtiği” yönündeki görüşlere kesinlikle katılmadıklarının altını çizdi.
Tatar, “Anlaşma şekli nasıl olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü bizler için hayati öneme haizdir.” diye konuştu.

Türk hükümetiyle ilişkilere çok önem verdiklerine dikkati çeken Tatar, “mavi vatan” olarak adlandırılan Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin hak ve çıkarlarının savunulmasında KKTC’nin rolünün son derece arttığını ve daha da güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, GKRY Lideri Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Guterres’i bir araya getirmesi ön görülen üçlü toplantının, Kıbrıs konusundaki sürece nasıl etki edeceğini değerlendiren Tatar, Crans Montana’daki görüşmelerde “masanın devrildiğini”, gösterilen esneklik ve iyi niyete rağmen Türk tarafının karşılık bulamadığını söyledi.

Tatar, Guterres’in, o toplantının sona ermesi üzerine “Artık zemin yoktur, bu iş bitmiştir. Yeni bir zemin oluşursa bu konferansı tekrar çağıracağım.” şeklindeki yorumunu hatırlattı.

Akıncı’nın ise KKTC’ye dönüşünde “Artık bu bizim neslin son şansıydı. Son şans da yitirilmiştir, kaybedilmiştir. Bu saatten sonra belki AB çatısı altında iki devletten bahsedebiliriz.” sözlerine atıfta bulunan Tatar, şöyle devam etti:
“Şimdi biz Sayın Akıncı’ya soruyoruz Kıbrıs’ta; ‘ne oldu da tekrar aynı noktadan bir görüşme sürecine veya macerasına girmek istiyorsun?’ Çünkü zeminde hiçbir değişiklik yok. Neden aynı noktadan Kıbrıs Türk halkını oraya sürükleyeceksin ve tekrar o heyecanlı maceralı günleri bize yaşatacaksın?”

Tatar, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs’ta iki ayrı devlet temelinde bir anlaşmadan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlük haklarının devamından yana olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“(Akıncı’nın) Gideceği masada şunlar konuşulacaktır; federal temelli bir anlaşma ki Kıbrıslı Türklerin çoğu buna hazır değildir, buna rıza göstermeyeceklerdir. O masada Türkiye’nin garantörlük meselesi bambaşka bir noktaya çekilmek istenecektir. Hatta beşli garantörlükler ve AB içerisinde garantörlükler, ki o garantörlükler içerisinde bunu altını çizerek vurgulamak istiyorum, bu çok önemlidir, Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkına ilişkin ‘kesinlik’ olmayacaktır.”
Tatar, Türkiye’nin 1974’te tek taraflı müdahale hakkını kullandığını anımsatarak, “Şu anda tertipledikleri oyun veya süreç; Türkiye’nin bu garantörlük hakkını ‘modası geçti’ diye elinden almak ve bizleri AB mekanizmalarının insafına terk etmek. Kıbrıslı Türkler bunu kabul etmez, etmemelidir.” diye konuştu.

Tatar, Kıbrıs’ta hidrokarbon kaynaklarının adil bölüşümüne Rum tarafının yaklaşımı konusunda da “Onlara göre Kıbrıs’ın esas sahibi kendileridir. Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa Kıbrıslı Türkler o federal devlete yama olacaktır. Kendileri karar vereceklerdir, bizlere de birkaç tane göstermelik veto hakkı vereceklerdir. Ben böyle bir şeye asla evet diyemem, rıza gösteremem.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs davasını Türkiye ile yürüttüğünü vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:

“Dr. Fazıl Küçük’ün ifadesi şu olmuştur; ‘biz ancak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hareket edersek var olabiliriz.’ Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte KKTC ve Kıbrıs Türk halkının kendi devlet çatısı altında bu coğrafyada onurlu, haysiyetli bir şekilde yaşayabilmesi o günden bugüne bir onur meselesidir, bir milli davadır.”

Tatar, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon zenginliklerinin gündeme gelmesiyle dünya milletlerinin bundan istifade bölgede daha fazla boy gösterdiğini belirterek, Rum tarafının uluslararası anlaşmalara rağmen tek taraflı çeşitli ülkelerle anlaşma yaptığına dikkati çekti.

Tatar, “Kıbrıslı Türklere büyük haksızlıklar yapmaları, onları dışlamaları ve ortaklık zihniyetinden çok uzak durmaları noktasında bizim tekrar Guterres çerçevesinde böyle bir masaya gelmemizin fevkalade tehlikeli olduğunu düşünmekteyim. Bu, büyük bir oyun da olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu süreci yakından takip ettiklerini söyleyen Başbakan Tatar, “Şunu bilsinler ki kimse yalnız değildir. Bu, bir millet meselesidir, milli meseledir. Ona göre, her şey günü geldiğinde değerlendirilecektir.” uyarısında bulundu.

Ersin Tatar, KKTC’nin milli bir mücadelenin neticesinde doğduğuna, o mücadelede on binlerce şehit verildiğine ve birçok bedel ödendiğine vurgu yaparak, “Bunun hesabı kitabı yoktur. Bu, çok önemli bir milli meseledir. Doğu Akdeniz’de KKTC’nin duruşu çok önemlidir. O bakımdan bunu güçlendirmek, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte bütün bu siyaseti şekillendirmek arzu ve temennimizdir. Şu anda Genel Başkan olduğum Ulusal Birlik Partisi ve Başbakan olduğum hükümetin de esas politikası bu eksendedir.” dedi.

DB/TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.41%
  6,0824
  6,0934
  0.09%
  6,5654
  6,5772
  0.46%
  7,8286
  7,8694
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°