Son Haberler
İRAN’DA MEYDANA GELEN 5.9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREM VAN’I VURDU. VAN’DAKİ  İKİ KÖYDE 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
HASTADAN ALINAN KAN ÖRNEKLERİ TETKİK İÇİN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ.SONUÇLARIN ÇIKMASININ ARDINDAN SÖZ KONUSU HASTANIN KORONA VİRÜSÜ TAŞIYIP TAŞIMADIĞI BELLİ OLACAK.
-www.brtk.net-
ÇİN'İN HUBEY EYALETİNE BAĞLI WUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN DÜNYA GENELİNDE BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI 79 BİNE YAKLAŞTI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI GİRNE’DE DÜZENLENEN ‘GÜVEN VE KARARLILIK GECESİ’NDEKİ KONUŞMASINDA, KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERE SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
CUMHURBŞKANI AKINCI: ÇÖZÜM İÇİN EN GERÇEKÇİ SEÇENEK FEDERASYON
-www.brtk.net-
TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, DOĞU AKDENİZ'DE DEVAM EDEN HİDROKARBON ARAMA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN "BİZ KARARLIYIZ, KENDİ MALIMIZI, HAKKIMIZI KİMSEYE YEDİRMEYİZ" DEDİ. TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ,  TÜRKİYE’NİN, KKTC’ NİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 5 MART’TA  RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE İDLİB KONUSUNDA BİR ARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK.
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI UYARDI:ORGANİK, EKOLOJİK, BİYOLOJİK EŞ ANLAMLIDIR. ‘YÜZDE 100 DOĞAL, HORMONSUZ, HAKİKİ, KÖY ÜRÜNÜ, SAF’ GİBİ TANIMLANAN ÜRÜNLER ‘ORGANİK ÜRÜN’ DEĞİLDİR. TÜKETİCİYE ÜRÜN HAKKINDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ”
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Tatar, Anakara Ticaret Odası heyeti’ni kabul etti

Cuma 8 Kasım 2019

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan ve heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulunuyor.

Heyet temasları çerçevesinde Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Tatar, Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Başbakan Ersin Tatar, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve heyetini kabul etti.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran kabulde, KKTC’nin önemini vurguladı.

Zorlu bir süreçten geçildiğini, Türkiye’nin sınır ötesinde operasyonda olduğunu belirten Baran, Kıbrıs Türkü’ne bu konudaki desteklerinden dolayı teşakkür etti.

Baran, Türkiye’nin de Rum tarafı gibi Akdeniz’de hakkını aradığını belirtti.

KKTC’nin Avrupa ülkelerinin haksız saldırıları ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Baran, adada istediklerinin iki devletli, her iki tarafın bütünlüğünü sağlayacak bir yapı olduğunu ancak Rum tarafının buna müsade etmediğini söyledi.

Baran, KKTC’de de eğitim, turizm, tarım konularında problemler olduğunu, ancak Ankara Ticaret Odası’nın diyaloğunu devam ettireceğini ve üzerine düşeni yapacağını vurguladı.

Başbakan Ersin Tatar da, KKTC’nin yapısı ve ekonomisi güçlü, daha güvenli bir yapı haline gelmesi gerektiğini kaydederek, bu anlamda TC’nin Kıbrıs Türkü’nün güvenliğini sağlaması ve garantörlüğünün önemli olduğunu kaydetti.

Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylarla Türkiye’nin güvenliği için artık KKTC’nin önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

Tatar 3’lü görüşme konusuna da değinen Tatar “bu görüşmenin gayrıresmi olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Tatar, zeminde değişiklik, referans şartlarında olumlu gelişme olmadıkça resmi olarak müzakere masasına oturmanın Kıbrıs Türkü’nün menfaatine olmayacağını söyledi.

Tatar, “Şartlar yerine getirilirse, eşitlik temelinde bir anlaşma olabilecekse, o zaman ciddi şeklide müzakerelere oturulabilir. Ancak 50 yıldır yapılan müzakerelerde federal temelde bir ortaklığın mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. çünkü bizim anladığımız federal temelde bir anlaşma ile Rumların anladığı arasında dağlar kadar fark vardır. Onların hedefi, paylaşmak değil, tamamı ile federasyon şeklinde AB içerisinde kendi pozisyonlarını, düşündüklerini bizlere empoze etmektir” dedi.

Artık alternatif düşüncelerin de müzakere edilmesi gerektiğine işaret eden Tatar, Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik temelinde, kendi devletine sahip çıkarak geleceğini tayin etme hakkı yani selfdeterminasyon hakkı ve Kuzeydeki devlet yönetiminin bize ait olduğu ve TC’nin de garantörlüğünün bizler için vazgeçilmez olduğu kırmızı çizgilerimizdir” diye konuştu.

Tatar, adadaki barış ortamını kimsenin riske atamayacağını vurguladı.

 

BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,1023
  6,1133
  0%
  6,5922
  6,6041
  0%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°