Son Haberler
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRISLI TÜRKLERİN YAŞADIKLARI BUNCA ACI DENEYİMDEN SONRA ÖZGÜRLÜKLERİNİN, ÖZGÜNLÜKLERİNİN, EŞİTLİKLERİNİN VE GÜVENLİKLERİNİN TEHDİT ALTINA ALINMASINA ASLA RAZI OLMAYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA KIBRIS TÜRK HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN KABRİNİN BULUNDUĞU ANITTEPE’DE VE KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN ANIT MEZARI’NDAKİ İNŞAAT NEDENİYLE TMT ANITI’NDA TÖREN YAPILDI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE YARIN DA TÖREN VE ETKİNLİKLER YAPILACAK.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TARİHİ VE AHDİ YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZ ÇERÇEVESİNDE KKTC BAYRAĞININ KARADA DENİZDE VE GÖKDE GURURLA DALGALANMASI İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY, KKTC’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN TÖREN VE ETKİNLİKLERE KATILMAK ÜZERE BERABERİNDEKİ HEYETLE BU AKŞAM KKTC’YE GELDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, KKTC’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR VİDEO PAYLAŞTI.
-www.brtk.net-
15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE LEFKOŞA’DA CUMHURİYET KORTEJİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
SONDAJ GEMISI, KKTC ADINA SONDAJ ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEK IÇIN YENIDEN KIBRIS AÇIKLARINA GELEN FATIH SONDAJ GEMISI, 23 ŞUBAT 2020 TARIHINE KADAR KARPAZ AÇIKLARINDA SONDAJ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTIRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE BAŞBAKANLIK BÜTÇELERİNİ OYÇOKLUĞU İLE KABUL ETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI MÜSTEŞARI HÜDAOĞLU: CUMHURBAŞKANLIĞI 2020 YILINDA DA BÜTÇESİNİ EN ETKİN VE VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞACAK
-www.brtk.net-
KTAMS’IN 63’ÜNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA SENDİKA LOKALİNDE ETKİNLİK YAPILDI.
-www.brtk.net-
HASPOLAT KAVŞAĞI VE BAĞLANTI YOLLARINDA BAKIM, ONARIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK OLMASI NEDENİYLE CUMARTESİDEN İTİBAREN ÇALIŞMALAR SÜRESİNCE TRAFİK TEK ŞERİTTEN KONTROLLÜ OLARAK VERİLECEK.
-www.brtk.net-
METEOROLOJI DAIRESI BU GECE YARISINDAN CUMARTESI SAAT 10.00’A KADAR OLAN SÜRE IÇIN KUVVETLI GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI YAPTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Tatar, Anakara Ticaret Odası heyeti’ni kabul etti

Cuma 8 Kasım 2019

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan ve heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulunuyor.

Heyet temasları çerçevesinde Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Tatar, Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Başbakan Ersin Tatar, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve heyetini kabul etti.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran kabulde, KKTC’nin önemini vurguladı.

Zorlu bir süreçten geçildiğini, Türkiye’nin sınır ötesinde operasyonda olduğunu belirten Baran, Kıbrıs Türkü’ne bu konudaki desteklerinden dolayı teşakkür etti.

Baran, Türkiye’nin de Rum tarafı gibi Akdeniz’de hakkını aradığını belirtti.

KKTC’nin Avrupa ülkelerinin haksız saldırıları ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Baran, adada istediklerinin iki devletli, her iki tarafın bütünlüğünü sağlayacak bir yapı olduğunu ancak Rum tarafının buna müsade etmediğini söyledi.

Baran, KKTC’de de eğitim, turizm, tarım konularında problemler olduğunu, ancak Ankara Ticaret Odası’nın diyaloğunu devam ettireceğini ve üzerine düşeni yapacağını vurguladı.

Başbakan Ersin Tatar da, KKTC’nin yapısı ve ekonomisi güçlü, daha güvenli bir yapı haline gelmesi gerektiğini kaydederek, bu anlamda TC’nin Kıbrıs Türkü’nün güvenliğini sağlaması ve garantörlüğünün önemli olduğunu kaydetti.

Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylarla Türkiye’nin güvenliği için artık KKTC’nin önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

Tatar 3’lü görüşme konusuna da değinen Tatar “bu görüşmenin gayrıresmi olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

Tatar, zeminde değişiklik, referans şartlarında olumlu gelişme olmadıkça resmi olarak müzakere masasına oturmanın Kıbrıs Türkü’nün menfaatine olmayacağını söyledi.

Tatar, “Şartlar yerine getirilirse, eşitlik temelinde bir anlaşma olabilecekse, o zaman ciddi şeklide müzakerelere oturulabilir. Ancak 50 yıldır yapılan müzakerelerde federal temelde bir ortaklığın mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. çünkü bizim anladığımız federal temelde bir anlaşma ile Rumların anladığı arasında dağlar kadar fark vardır. Onların hedefi, paylaşmak değil, tamamı ile federasyon şeklinde AB içerisinde kendi pozisyonlarını, düşündüklerini bizlere empoze etmektir” dedi.

Artık alternatif düşüncelerin de müzakere edilmesi gerektiğine işaret eden Tatar, Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik temelinde, kendi devletine sahip çıkarak geleceğini tayin etme hakkı yani selfdeterminasyon hakkı ve Kuzeydeki devlet yönetiminin bize ait olduğu ve TC’nin de garantörlüğünün bizler için vazgeçilmez olduğu kırmızı çizgilerimizdir” diye konuştu.

Tatar, adadaki barış ortamını kimsenin riske atamayacağını vurguladı.

 

BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.16%
  5,7573
  5,7676
  0.3%
  6,3395
  6,3509
  0.09%
  7,3847
  7,4232