Son Haberler
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, 2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NI GÖRÜŞMEYİ SÜRDÜRÜYOR. KOMİTEDE BUGÜN CUMHURBAŞKANLIĞI VE OMBUDSMAN BÜTÇELERİ BULUNUYOR.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR BU SABAH İSTANBUL’A GİTTİ. İSTANBUL’DA YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERLE BİRARAYA GELECEK OLAN BAŞBAKAN TATAR, FOX TV’DE KIBRIS ÖZEL YAYININA DA KATILACAK.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ABD BAŞKANI DONALDTRUMP DAVETİ ÜZERİNE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NE GİTTİ ERDOĞAN, TRUMP GÖRÜŞMESİ BU AKŞAM SAATLERİNDE YAPILACAK.
-www.brtk.net-
KKTC’NİN 36’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR.
-www.brtk.net-
10’UNCU CUMHURİYET ŞÖLENİ’Nİ 16 KASIM CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 19.00’DA LEFKOŞA ATATÜRK SPOR SALONU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
-www.brtk.net-
CTP, BERLİN’DE GERÇEKLEŞECEK ÜÇLÜ GÖRÜŞME ÖNCESİNDE BAŞLATTIĞI TEMASLARA BUGÜN GÜNEY KIBRIS’TAKİ DİSİ’YE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARETLE DEVAM ETTİ. PARTİ GENEL BAŞKANI TUFAN ERHÜRMAN, ZİYARETTE YAPTIĞI AÇIKLAMADA, BERLİN’DE GERÇEKLEŞECEK OLAN TOPLANTININ ÖNEMİNİ VURGULAYARAK, ÜÇLÜ GÖRÜŞMEDEN ELDE EDİLEBİLECEK EN ÖNEMLİ SONUCUN BEŞLİ GÖRÜŞMENİN KAPISININ ARALANABİLMESİ OLACAĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NIN DERELERİN ISLAHI, TAŞKINLARIN YOL AÇTIĞI ZARARLARIN GİDERİLMESİNE YÖNELİK BAŞLATMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR. ÜLKE GENELİNDE DERELERDEN KAYNAKLANAN SIKINTILARI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN BAKANLIK VE SU İŞLERİ DAİRESİ, GEÇTİĞİMİZ AY SONUNDA SÖZLEŞMELER İMZALAMIŞTI.
-www.brtk.net-
KTAMS, MALİYE BAKANI’NIN KTAMS VE SENDİKAYA BAĞLI KOOPERATİFİ’NE YÖNELİK TUTUMUNU PROTESTO ETTTİ. SENDİKA BAŞKANI BENGİHAN: GEREKLİ HUKUKSAL MÜCADELE VERİLECEK
-www.brtk.net-
EL-SEN, SÜRESİZ GENEL GREV KARARI İLE TEK HEDEFLERİNİN; “HALKIN OLAN BU KURUMU YAŞATMAK, İNSANLARA DAHA KALİTELİ, UCUZ VE ÇEVRE DOSTU BİR ENERJİ ÜRETİP SUNABİLMEK” OLDUĞUNU VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC VE TÜRKİYE’DE AKADEMİ VE SİYASET DÜNYASINDA BÜYÜK BİR İZ BIRAKAN TÜRKİYE’NİN ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANLARINDAN PROF. DR. MÜMTAZ SOYSAL BUGÜN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA’DA TARİHİ BUĞDAY CAMİİ'DE, I. KÜLTÜR SANAT BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. ETKİNLİK "KÜLTÜREL EL İŞİ TEKNİKLERİ SEMİNERİ " İLE BAŞLADI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

TAK Medya Etik Deklarasyonu’nu imzaladı

Salı 15 Ekim 2019

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzaladı. Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’na TAK Müdürü Fehmi Gürdallı ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu imza attı. İmza töreninde Medya Etik Kurlu Başkanı Bekir Azgın ile Medya Etik Kurulu üyesi ve TAK Yönetim Kurulu üyesi Perihan Aziz de hazır bulundu.

TAK Müdürü Fehmi Gürdallı, Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzalamasının ardından açıklamada bulundu. Gürdallı, Türk Ajansı Kıbrıs’ın halehazırda belirlenen ilkelere zaten uyduğunu, ancak, Kıbrıs Türk basınının en önemli unsurlarından biri olarak, bugüne dek Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzalamamasının bir eksiklik olduğunu, bugün atılan imza ile bu eksikliğin giderildiğini vurguladı. Gürdallı, sorumlu gazetecilik yapma anlamında tüm dünyada “medya etiği’ konusunun ve bu yöndeki düzenlemelerin büyük bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığını ve KKTC’de de bu görevi yürüten Medya Etik Kurulu’nun desteklenmesi gerektiğine işaret etti. Gürdallı, “bugün atılan imzanın ardından Türk Ajansı Kıbrıs ile Medya Etik Kurulu arasındaki işbirliğinin önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini” ifade etti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Sami Özuslu da konuşmasında “Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak ve Medya Etik Kurulu’nun bir parçası olan örgütümüz adına, TAK gibi basınımızın büyük kısımına haber sağlayan kurumumuzun geç de olsa deklarasyona imza koymasından mutuluk duyduk. TAK büyük oranda ‘Gazetecilik Meslek İlekleri’ne uyuyor olsa da böyle bir deklarasyonda imzası olmamamsı kabul edilemezdi.” dedi. Özuslu, “Etik konularda çok ciddi sıkıntılar var, Medya Etik Kurlu’nun önünde bir sürü sorun var. Gerek kriminal olaylar, mahkeme haberleri, gerek siyasi manipülasyonlar, gerek Kıbrıs Türk ve Rum medyası arasındaki haber alışverişinde çok daha dikkatli olmamız gerekir. Daha etik, kurallara uygun yayıncılık yapmamız, Kıbrıs Türk Basını’nın, yani bizim mesleğimizin çok daha seviyeli olması, toplumda gazetecilik mesleğinin saygınlığını da artıracak diye düşünüyorum. Hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Medya Etik Kurulu Başkanı Bekir Azgın da, TAK’ın Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzalamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bekir Azgın, “Güvenilirlik bu tür çabalarla elde edilir. Okur gazeteciye ne denli güvenirse bu iş o kadar daha iyi olur. Bu işbirliğinin yararlı olacağına gönülden inanıyoruz.” dedi.

Medya Etik Kurulu üyesi ve TAK Yönetim Kurulu üyesi Perihan Aziz de “TAK zaten bir okul, gazetecilik meslek ilkelerini uyguluyor. Ancak bunun teyit edilmesi, TAK’ın buna öncülük etmesi medyamıza bir zenginlik katacaktır. Daha ilkeli yayına hizmet edecektir.” şeklinde konuştu.

MEDYA ETİK KURULU VE İLKELER

Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’na imza koyan örgütler ve basın-yayın kuruluşları, ülkede yayıncılık alanında etik kodlara uyulması konusunda aktif çaba sarf etmek üzere oluşturulan ‘Medya Etik Kurulu’nun çalışmalarına katkı koyacaklarını ve kurulun alacağı kararlara uyacaklarını taahhüt ve kabul etmektedir.

Medya Etik Kurulu tarafından oluşturulan 30 maddelik ‘Gazetecilik Meslek İlkeleri’ arasına ‘gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmak’ ‘demokratik değerlere ve insan haklarına aykırı yayın yapmamak’, ‘masumiyet karinesine saygılı olmak, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek yayın yapmaktan kaçınmak’, ‘Çocuklarla ilgili suçlarda, zanlı, sanık, mahkûm, tanık, mağdur ya da maktul statüsünde olan 18 yaşından küçüklerin açık isimleri ve fotoğrafları yayımlamamak’, ‘Şiddeti haklı gösteren, özendiren ve kışkırtan, nefret ve düşmanlığı körükleyen nitelikte yayın yapmamak’, ‘gazeteciliğin evrensel ilkelerine uymak’ gibi maddeler bulunuyor.

(BRT/SM)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.07%
  5,7665
  5,7769
  0.09%
  6,3586
  6,3701
  0.17%
  7,3917
  7,4302