Sucuoğlu, TBMM Başkanı Şentop ile görüştü….Şentop:Kıbrıs meselesinin adil ve sürdürülebilir kapsamlı bir çözüme ulaştırılabilmesi için elbirliği  ile çalışıyoruz

Pazartesi 6 Temmuz 2020

Temaslarda bulunmak üzere Ankara’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.

Görüşme öncesi konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yoğun çalışma temposu içinde ve Meclis Başkanlığı seçimleri öncesinde kendilerine zaman ayırdığı için Başkan Şentop’a teşekkür etti ve Başbakan Ersin Tatar’ın selamlarını iletti.
Sucuoğlu, Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kriz süreci yönetimi olduğunu, sıkıntılar olduğunu, yaşanan krizlerin aşılmasında Türkiye Cumhuriyetin’in her zaman olduğu gibi yanlarında olduğunu, krizin aşılmasında çok önemli olan Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan Mali İşbirliği Anlaşması için teşekkür etti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’ta, Covid-19 ile mücadele kapsamında KKTC’nin yürüttüğü başarılı çalışmaları takdirle takip ettiklerini belirterek, salgının tüm dünyadaki ekonomileri etkilediği gibi KKTC ekonomisinide olumsuz yönde etkilediğini böyle bir durumda Türkiye ile KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının ülkeler arasında sarsılmaz dayanışma ruhunun en güzel olduğunu ifade etti.
Kıbrıs meselesinin adil ve sürdürülebilir kapsamlı bir çözüme ulaştırılabilmesi için elbirliği  ile çalıştıklarını hatırlatan Şentop şunları kaydetti;
” Müzakare süreçlerinin hiçbirinden istediğimiz sonucun alınamamasının yegane sebebi Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tutumudur. Biz Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğini sağlayacak ve güvenliğini teminat altına alacak her türlü çözüm önerilerinin görüşülmesini destekliyoruz. Kıbrıs meselesine yönelik olarak bugüne kadar aldığı kararlara bağlı kalam Meclisimiz bu kararların ışığında Kıbrıs Türk halkıyla dayanışmasında tüm imkanlarını seferber etmeyi sürdürecektir.
Kıbrıs Türkleri’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını ülkemizin kendi kıta sahanlığındaki hak ve çıkarlarından ayrı tutmadığımızı Meclisimizde temsil edilen 4 siyasi parti tarafından yayınlanan ortak bir açıklama ile dünyaya bildirmiştik. Bu husus bizim için partiler üstü bir meseledir.”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ankara temasları çerçevesinde Çarşamba günü Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve mevkidaşı Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya gelecek.
(BRT)
reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.41%
  7,3445
  7,3577
  0.17%
  8,6710
  8,6866
  0.37%
  9,5906
  9,6406
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 41/22° 41/22°
  Girne 33/27° 35/27°
  Mağusa 35/25° 35/25°
  İskele 31/26° 33/26°
  Güzelyurt 35/23° 37/23°
  Lefke 31/26° 34/26°