Son Haberler
İRAN’DA MEYDANA GELEN 5.9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREM VAN’I VURDU. VAN’DAKİ  İKİ KÖYDE 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
HASTADAN ALINAN KAN ÖRNEKLERİ TETKİK İÇİN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ.SONUÇLARIN ÇIKMASININ ARDINDAN SÖZ KONUSU HASTANIN KORONA VİRÜSÜ TAŞIYIP TAŞIMADIĞI BELLİ OLACAK.
-www.brtk.net-
ÇİN'İN HUBEY EYALETİNE BAĞLI WUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN DÜNYA GENELİNDE BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI 79 BİNE YAKLAŞTI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI GİRNE’DE DÜZENLENEN ‘GÜVEN VE KARARLILIK GECESİ’NDEKİ KONUŞMASINDA, KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERE SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
CUMHURBŞKANI AKINCI: ÇÖZÜM İÇİN EN GERÇEKÇİ SEÇENEK FEDERASYON
-www.brtk.net-
TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, DOĞU AKDENİZ'DE DEVAM EDEN HİDROKARBON ARAMA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN "BİZ KARARLIYIZ, KENDİ MALIMIZI, HAKKIMIZI KİMSEYE YEDİRMEYİZ" DEDİ. TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ,  TÜRKİYE’NİN, KKTC’ NİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 5 MART’TA  RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE İDLİB KONUSUNDA BİR ARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK.
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI UYARDI:ORGANİK, EKOLOJİK, BİYOLOJİK EŞ ANLAMLIDIR. ‘YÜZDE 100 DOĞAL, HORMONSUZ, HAKİKİ, KÖY ÜRÜNÜ, SAF’ GİBİ TANIMLANAN ÜRÜNLER ‘ORGANİK ÜRÜN’ DEĞİLDİR. TÜKETİCİYE ÜRÜN HAKKINDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ”
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Saner:Cumhurbaşkanlığı seçiminde ülkenin en büyük partisi altında kenetlenelim

Çarşamba 9 Ekim 2019

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, ‘ BRT’de yayınlanan Birinci Boyut’ programına katılarak UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin nasıl bir yol izleyeceğini değerlendirdi.

UBP’nin Onursal Başkanı, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “Ben olsam, 11 Ekim’de partinin kuruluş günü Cumhurbaşkanı adayımızı açıklardım” sözlerine ilişkin bir soruya Ersan Saner, Üçüncü Cumhurbaşkanından, Onursal Başkanından farklı bir açıklama yapmadığıma inandığını ifade etti.

Saner, “Sayın Eroğlu’nun kendi tecrübesi, deneyimi bunu ülkede yatsıyacak birinin da olmadığını düşünüyorum,kendinin varolan bu özelliklerinin. Tecrübesi ile bunu ifade etmişse, biz de UBP olarak ben Genel Sekreter olarak Ekim ayının sonunda cumhurbaşkanı adayımızı açıklamayı planlıyoruz dedimse burada 5-10 günlük fark çok da önemli değil. Ama Ekim ayının sonunda kısmetse çok büyük bir ihtimalle ama kesin hatlar çizmek istemiyorum çünkü daha önce yaşadığım tecrübeler vardır. Vermiş olduğumuz beyanat Ekim ayının sonunda sayın onursal başkanımızda 11’inde açıklarım dedi. Sonuç olarak şuan itibarıyla tarih ikimizde de Ekim ayı olarak görülüyor. Bu çerçevede UBP tüm yetkili organlarında konuyu tartıştıktan sonra gerekli açıklamayı yapacaktır”dedi.
Parti tüzüğünde, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki maddesinin “Adayı Parti Meclisi belirler” ifadesinin bulunduğunu kaydeden Saner, “Parti Meclisi’nin sözü üzerinde kimse olamayacağına göre, bu kararı Parti Meclisi’nin vermesi gerekiyor” dedi.

Bir ara kendisinin isminin de “UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı” olarak geçtiğinin sorulması üzerine Saner, “Ersan Saner hiçbir zaman Cumhurbaşkanı adayı olmadı.
Ben de sizin gibi basındaki arkadaşlarımdan duydum. Bugüne kadar edindiğim tecrübelere baktığımda birinin ben cumhurbaşkanı adayıyım deme lüksünün olmadığına inanlardanım. Çünkü cumhurbaşkanlığı adaylığı bir kişiye genel olarak parti tarafından tevdi edilir. Ağırlıklı olarak bir parti başkanı veya toplumda yer etmiş ciddi bir kişi tecrübesine güvenen bir kişi olarak gerçekleşmesi gerektiğine inannıyorum. Bu çerçevede düşündüğümde ben hiç bir gün hiç bir yerde Ersan Saner olarak Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili ne bir görüş ortaya koydum ne bu konuda bir yorum yaptım” diye konuştu.

Saner, UBP’nin cumhurbaşkan aday adayını bugün itibarıyla henüz kabul etmiş olmadığını da açıkladı.
Ersan Saner, “Partimiz henüz bugüne kadar UBP Cumhurbaşkanı aday adayını kabul etmiş değildir. Bu konuda gönlünde cumhurbaşkanlığı yatan arkadaşlarımızın bazı ifadeleri olabilir. Ama UBP Genel Sekreteri olarak ben konuşulanlardan çok partinin prensip olarak ilkelerine baktığımda henüz UBP cumhurbaşkan aday adayı kabul etmiş değildir bugün itibarıyla”dedi.

UBP Parti Meclisi’nin cumhurbaşkan adayını nasıl ve hangi yöntemlerle belirleyeceğini çok iyi bildiğine de vurgu yapan Saner, “Burada ama esas sağda bir birlik içinde cumhurbaşkanlığı makamını nasıl alabilirizin yorumunun yapılması gerekir” şeklinde konuştu.
UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, politikada keskin hatlarla hareket etmenin mümkün olmadığını da vurguladı.
Saner, sağ partilerin cumhurbaşkanlığı seçiminde güçlü olabilen adayın etrafında kenetlenmesi gerektiğini söyledi.

Saner, “Çatı aday ‘X’ ya da ‘Y’ partiden olur demem doğru olmaz.Kendini sağ olarak niteleyebilen herkesin kazanabilecek adayın arkasında durup, KKTC’nin yaşatılması için gereğini yapmak zorunluluğu olduğuna inanırım. Ancak UBP de en büyük parti olduğu için mesela bir örnek verelim. Anavatan’da Galatasaray ile Aydınspor yada Finikespor maç yaparsa, bu maçta Galatasaray’a karşı Finikespor’un galip gelme olasılığı o olasılığı gören vatandaşlar arasında neyse siyasi partiler arasında da öyledir. Doğru aday bu şekilde belirlenerek, güçlü olabilen adayın etrafında kenetlenerek bu işi sağ kesimin tümünün biraraya gelerek kazanması için herşeyi ortaya koyması gerekir. UBP’de bunu rakamlar ve en son seçim söylüyor; en büyük parti olması sebebiyle bu konuda iddialı bir şekilde yer alacaktır. Eğer bu inanç UBP’li bir aday ile kazanılacak yönünde ise de UBP cumhurbaşkan adayını göstererek bu cumhurbaşkanlığını alacaktır” dedi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,1023
  6,1133
  0%
  6,5922
  6,6041
  0%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°