Son Haberler
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDASÖZ ALAN SİYASİ PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARI GÜNEY KIBRIS’TA KKTC BAYRAĞININ YAKILMASI OLAYINI KINADILAR, RUM LİDERLİĞİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI.
-www.brtk.net-
MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE: KKTC’NİN SİMGESİ VE ŞEREFİ OLAN BAYRAĞIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ.
-www.brtk.net-
EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY: KIBRISLI RUMLARIN, KIBRIS TÜRK HALKININ KURDUĞU DEVLETİN EN DEĞERLİ SEMBOLÜ OLAN BAYRAĞA KARŞI YAPTIĞI HAREKET KABUL EDİLEMEZ.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE TC MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI KKTC BAYRAĞININ YAKILMASINI KINADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, 21 KASIM PERŞEMBE GÜNÜ MECLİS’DE TEMSİL EDİLEN SİYASİ PARTİ BAŞKAN VE TEMSİLCİLERİYLE BİRARAYA GELEREK BERLİN’DE YAPACAĞI 3’LÜ GÖRÜŞME ÖNCESİNDE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAK.
-www.brtk.net-
UBP GENEL SEKRETERİ SANER: BERLİN’DEKİ GÖRÜŞMEDEN BEKLENTİMİZ YOK.
-www.brtk.net-
UBP GENEL SEKRETERİ SANER:UBP GENEL BAŞKANI TATAR, CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞINDA İDDİALI GÖRÜLÜYOR.
-www.brtk.net-
CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN ABD'NİNKIBRIS BÜYÜKELÇİSİ JUDİTHGAİLGARBER İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: TOROS TATBİKATI BU YIL DA YAPILMIYOR.
-www.brtk.net-
GİRNE ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN TBMM ESKİ BAŞKANI VE TÜRKİYE’NİN SON BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM’A FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ.
-www.brtk.net-
LTB BAŞKANI HARMANCI: DAHA YEŞİL VE TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALIYORUZ
-www.brtk.net-

Saner ve Candan, AKPA Genel Kurul Toplantısına katıldı

Salı 25 Haziran 2019

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nin (AKPA) Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirilen genel Kurul toplantılarına, Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen, UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner ve CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan katıldı.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, AKPA Heyeti Başkanı Saner ve Candan, Polonyalı Killion Munyama tarafından hazırlanan “Avrupa’da yerinden edilmiş kişilerin hakları ve insancıl ihtiyaçları” konulu raporun ele alındığı Göç, Mülteciler ve Yerlerinden Edilmiş Kişiler Komitesi oturumlarında yer aldı.

Sözkonusu rapor çerçevesinde Kıbrıs’ta kayıplar konusu da ele alındı. Toplantıda, Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, Kıbrıslı Rum üye Leonidas Pantelidis ve üçüncü üye Paul Henry Arni ile görüntülü telefon bağlantısı kuruldu.

KŞK üyeleri 2006 yılından bu yana yapılan çalışmalar ve taraflarla yapılan işbirliği hakkında bilgi verdi.

Gülden Küçük, konuşması sırasında, Kıbrıs’ta göç ve kayıplar konusunun 1963 yılında başladığını vurguladı ve bu hususların rapora yansımamış olmasını eleştirdi.

Armağan Candan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kayıplar konusunun 1963 yılında başlayan insancıl bir konu olduğunu ve Kıbrıslı Türk ve Rumları eşit şekilde etkilediğine dikkat çekti.  Candan ayrıca göç konusunun da 1974 yılında başlamadığını, 1963/64 yıllarında 25 bin Kıbrıslı Türk’ün göç etmek zorunda kaldığını belirterek, Kıbrıslı Türklerin uzun yıllar gettolarda yaşamaya mecbur bırakıldığını hatırlattı.

Candan ayrıca, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 2007 yılından bu yana belirgin olumlu adımlar attığını ve uluslararası alanda tanınan önemli bir kurum olduğuna dikkat çekti ve komite üyeleriyle çalışanlarına teşekkür etti.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, 2019 yılı için 30 yeni askeri bölgeye erişiminin sağlandığını, bu konuda yapılan araştırmaların herhangi bir engelleme olmadan yapılabildiğini vurgulayan Candan, buna mukabil Rum tarafının Kıbrıslı Rumların himayesinde bulunan polis arşivlerini halen açmadığını da ifade etti.

KŞK’nın Kıbrıslı Türkleri ve Rumları yakınlaştıran somut bir oluşum olduğuna işaret eden Candan, bu bağlamda Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının politize edilmemesinin önemini vurguladı.

AKPA Heyeti Başkanı, UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner de, kayıplar konusunun hem Kıbrıslı Türkler için, hem de Kıbrıslı Rumlar için kanayan bir yara olduğunu ve adanın her iki tarafını da olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Saner, 14 Şubat 1964 yılında kaybolan, Kıbrıs Türk Milletvekili Cengiz Ratip’in halen daha bulunamamasının Kıbrıslı Rumlar için büyük bir utanç olduğunu belirtti.

Saner, kayıp Kıbrıs Türk Milletvekili Cengiz Ratip konusunun gerek parlamenter olarak, gerekse vatandaş olarak her zaman takibini yapacağını vurgulayarak, bu konuda başta Cengiz Ratip olmak üzere, Kıbrıs Türk kayıplarının da ayrıca ele alınması için ilgili komite de girişimler yapacağına dikkat çekti.

Saner ve Candan, Avrupa Konseyi Genel Kurul toplantıları yansıra AKPA bünyesindeki Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi; Kültür, Bilim, Eğitim ve Medya Komitesi; İnsan Hakları ve Demokrasi Komitesi; Göç, Mülteciler ve Yerlerinden Edilmiş Kişiler Komitesi; Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Gelişmeler Komitesi; Eşitlik ve Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi toplantılarına da katılıyor.

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, Avrupa Muhafazakârlar Grubu toplantısında, CTP Milletvekili Armağan Candan da Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Siyasi Grup toplantısında yer aldı.

Cumhuriyet Meclisi Heyeti katıldıkları toplantılara ilaveten Genel Kurul toplantıları çatısı altında, çeşitli ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Heyete, KKTC Strazburg Temsilcisi Növber Ferit Veçhi, İkinci Sekreter Deniz Kalyoncu ve Cumhuriyet Meclisi Basın ve Dışilişkiler Şube Amiri Esma Ülgen Özser eşlik ediyor.

Heyet, temaslarını tamamlayarak 28 Haziran Cuma günü KKTC’ye dönecek.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.29%
  5,7303
  5,7407
  0.04%
  6,3378
  6,3492
  0.27%
  7,4083
  7,4469