Son Haberler
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRISLI TÜRKLERİN YAŞADIKLARI BUNCA ACI DENEYİMDEN SONRA ÖZGÜRLÜKLERİNİN, ÖZGÜNLÜKLERİNİN, EŞİTLİKLERİNİN VE GÜVENLİKLERİNİN TEHDİT ALTINA ALINMASINA ASLA RAZI OLMAYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA KIBRIS TÜRK HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN KABRİNİN BULUNDUĞU ANITTEPE’DE VE KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN ANIT MEZARI’NDAKİ İNŞAAT NEDENİYLE TMT ANITI’NDA TÖREN YAPILDI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE YARIN DA TÖREN VE ETKİNLİKLER YAPILACAK.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TARİHİ VE AHDİ YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZ ÇERÇEVESİNDE KKTC BAYRAĞININ KARADA DENİZDE VE GÖKDE GURURLA DALGALANMASI İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY, KKTC’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN TÖREN VE ETKİNLİKLERE KATILMAK ÜZERE BERABERİNDEKİ HEYETLE BU AKŞAM KKTC’YE GELDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, KKTC’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR VİDEO PAYLAŞTI.
-www.brtk.net-
15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE LEFKOŞA’DA CUMHURİYET KORTEJİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
SONDAJ GEMISI, KKTC ADINA SONDAJ ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEK IÇIN YENIDEN KIBRIS AÇIKLARINA GELEN FATIH SONDAJ GEMISI, 23 ŞUBAT 2020 TARIHINE KADAR KARPAZ AÇIKLARINDA SONDAJ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTIRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE BAŞBAKANLIK BÜTÇELERİNİ OYÇOKLUĞU İLE KABUL ETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI MÜSTEŞARI HÜDAOĞLU: CUMHURBAŞKANLIĞI 2020 YILINDA DA BÜTÇESİNİ EN ETKİN VE VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞACAK
-www.brtk.net-
KTAMS’IN 63’ÜNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA SENDİKA LOKALİNDE ETKİNLİK YAPILDI.
-www.brtk.net-
HASPOLAT KAVŞAĞI VE BAĞLANTI YOLLARINDA BAKIM, ONARIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK OLMASI NEDENİYLE CUMARTESİDEN İTİBAREN ÇALIŞMALAR SÜRESİNCE TRAFİK TEK ŞERİTTEN KONTROLLÜ OLARAK VERİLECEK.
-www.brtk.net-
METEOROLOJI DAIRESI BU GECE YARISINDAN CUMARTESI SAAT 10.00’A KADAR OLAN SÜRE IÇIN KUVVETLI GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI YAPTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Sağlık Bakanlığı’ndan organ bağışı kampanyası.. Bugüne kadar 511 kişi bağışçı oldu

Perşembe 7 Kasım 2019

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısla toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Sağlık Bakanı Ali Pilli, Organ Nakli Koordinasyon Kurulu üyesi Deren Düriye Oygar ve Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan söz alarak organ bağışının önemini anlattı.

Özyılkan konuşmasında 2015 yılında organ ve doku nakli yasasının geçmesi ile birlikte 2016 yılından itibaren hastanede birçok vakaya organ naklinin başarıyla yapıldığını kaydetti.

Organ Nakli Koordinasyon Kurulu üyesi, Nefroloji Klinik Şefi Doç. Dr.Deren Düriye Oygar ise organ yetmezliğine bağlı hasta sayısının her geçen gün artmakta olduğuna vurgu yaparak, uzun yıllar organ nakli bekleyen birçok hastanın hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Organ bağışı ile birçok hastaya yeniden hayat şansı verildiğini hayat kalitelerinin arttığını ifade eden Oygar, organ bağışının önemine dikkat çekti.

Oygar, “Ülkemizde bugüne kadar 40 tane böbrek nakli yapılmış olup bunların 24 tanesi beyin ölümü gerçekleşen hastalarımızın organ bağışı ile gerçekleşmiştir. Bir tane de kalp nakli yapılmıştır. Bunun yanında 5 tane kalp ve 8 tane karaciğer de bağışla Türkiye’deki hastalara hayat şansı doğmuştur. bu nedenle hastalarımızın hayatlarını sürdürebilmek için tüm halkımızdan organ bağışı konusunda duyarlı olmalarInı istiyoruz. Şu anda toplam 230 tane diyaliz hastamız vardır.. Hepsi bekleme listesindedir” dedi.

Bugüne kadar 511 kişinin organ bağışı için başvuruda bulunduğunuda kaydeden Oygar, bu sayının daha da artması temennisinde bulundu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de,2016 yılından beri organ nakillerinin Nakil Kurulu onayı ve denetimi çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti.

Bakan Pilli organ nakilleri konusunda çerve ülkelerine kıyasla Kuzey Kıbrıs’ın kadavra istatistiklerine göre önde gözüktüğünün altını da çizerek bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Pilli, “Bizim ülkemizde de organ yetmezlikleri arttığı için bu nakillerin artması gerekmektedir. Bu naklin verilmesi için de bize düşen bazı görevler vardır bu da halkımızı bilinçlendirmektir, halkımızı teşvik etmektir. Bu konuda bizlere göreve düşmektedir , öğretmenlerimize görev düşmektedir, sivil toplum örgütlerine görev düşmektedir. Dolayısıyla organ bağışı yönünden bilinçlenmek gerektiğine inanmaktayım” dedi.

Öte yandan Organ bağışında bulunmak isteyenler, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne hastanelerinden ve Sağlık bakanlığı Koordinasyon Kurulu Sekretaryasından bağış formu temin edebiliyor.

Forumlara Sağlık Bakanlığının web sitesinden de ulaşılabiliyor. Bağışçıların doldurdukları formlar ve kimlik fotokopileriyle yine aynı yerlere yapacakları başvuru sonrası Organ Bağışçısı kartlarını almaları mümkün…

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.16%
  5,7573
  5,7676
  0.3%
  6,3395
  6,3509
  0.09%
  7,3847
  7,4232