Son Haberler
TATAR İSTANBUL’A GIDIYOR…BAŞBAKAN TATAR İSTANBUL’DA YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERLE BIR ARAYA GELECEK BAŞBAKAN, PERŞEMBE GÜNÜ FOXTV KIBRIS ÖZEL YAYININA KATILACAK
-www.brtk.net-
KURTULMUŞ’TAN AB’YE YANIT….AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ NUMAN KURTULMUŞ, DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİNE İLİŞKİN, "AVRUPA'DAN VE BATI'DAN YÜKSELEN SESLERE HİÇBİR ŞEKİLDE İTİBAR ETMEDİKLERİNİ BELİRTİ.
-www.brtk.net-
TÜRKIYE AKDENIZ’DE TATBIKAT YAPIYOR..TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DE TATBİKAT YAPIYOR. DOĞU AKDENİZ-2019 DAVET TATBİKATI’NIN, ŞU ANA KADAR İCRA EDİLEN DOĞU AKDENİZ TATBİKATLARI İÇERİSİNDE EN YÜKSEK KATILIM SEVİYESİNE SAHİP TATBİKAT OLDUĞU KAYDEDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU....BAKANLAR KURULU BAŞBAKAN ERSİN TATAR BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI
-www.brtk.net-
BÜTÇE MARATONU BAŞLADI …EKONOMİ, MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, 2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELERİNE BUGÜN BAŞLADI BÜTÇENİN SUNUMUNU YAPAN MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, HEDEFLERİNİN EKONOMİNİN BÜYÜME POTANSİYELİNİ GÜÇLENDİRMEK VE HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
AKACAN DAVASI ....GİRNE AĞIR CEZA MAHKEMESİ,İŞ İNSANI BULUT AKACAN VE KORUMALARINA 2’ŞER YIL HAPİSKARARI ALDI.
-www.brtk.net-
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ …MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ARASINDA KALİFİYE İŞ GÜCÜNE YÖNELİK PROTOKOLÜ İMZALANDI BARIŞ PINARI HAREKATI….AKPARTİ GENEL BAŞKAN VEKİLİ NUMAN KURTULMUŞ İLE BİR ARAYA GELEN TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, TÜRKİYE’NİN BARIŞ PINARI HARELKATIYLA, 20 TEMMUZ BARIŞ HAREKATINDA OLDUĞU GİBİ BÖLGEYE HUZUR GETİRDİĞİNİSÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TAÇOY’UN KABULÜ....EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY, ODTÜ KALTEV VE MERSİN TEKNOPARK HEYETLERİNİ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞMEDE KKTC’DE TEKNOPARK KONUSUNUN GELİŞİMİ ELE ALINDI.
-www.brtk.net-
ELSEN’DEN GREV AÇIKLAMASI.....EL- SEN 6 EYLÜL’DE ASKIYA ALDIĞI SÜRESİZ GREVİ HÜKÜMETİN SENDİKA İLE İMZALADIĞI PROTOKOLE UYMAMASI NEDENİYLE KALDIRDIĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
TRAFIK GÜVENLIK SISTEMI ..BİR GRUP SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ, TRAFİK SİSTEMİNİN BİR AN ÖNCE TOPLUMUN SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ VE REFAHINA HİZMET EDECEK ŞEKİLDE YENİDEN DÜZENLENMESİ TALEBİNDE BULUNDU
-www.brtk.net-

Sağlık Bakanlığı ile İntergaz iş birliğinde,‘Meme Kanseri’ farkındalık etkinliği düzenlendi

Perşembe 17 Ekim 2019

Sağlık Bakanlığı ile İntergaz iş birliğinde, “Meme Kanseri” farkındalık etkinliği düzenlendi.
Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Talasemia Merkezi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilen etkinliğe Sağlık Bakanı Ali Pilli de katılarak konuşma yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yetkililerinin de hazır bulunduğu etkinlikte, DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nahide Gökçora ile DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Sezgin birer sunum yaptı.

Temel Sağlık Hizmetleri Koruyucu Sağlık Birimi Sorumlusu Dr. Sevgül Maydanozcu, kanserin tüm dünyada ikinci ölüm sebebi olduğuna işaret ederek, son yıllarda yapılan araştırmalara değindi.
Maydanozcu, kanser yapan bazı genlerin yanı sıra, genetiğin üstünde çalışan bir sistem olduğunu, günlük hayatta yapılan her şeyin “kanser ol, ya da olma” gibi bir uyarı verdiğini söyledi.

Sağlık hizmetleri açısından erken tanının önemine işaret eden Maydanozcu, “Kendimizi korumak için neler yapmalıyız, nasıl önlemler almalıyız bunların iyi öğrenilmesi gerek, eğitim ve bilgi en büyük tedavi” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nın önemine işaret ettiği konuşmasında, meme kanserinin ülkede ve dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu söyledi.
Meme kanserini yenmek için erken tanının önemini vurgulayan Bakan Pilli, meme kanserinin teşhis ve tedavisinde çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini aktardı.

Tanı koymak için kişilerin bilinçli olması gerektiğini, kendi kendine muayene yaparak kişinin kendinde meydana gelen değişiklikleri fark etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Pilli, özellikle meme kanserinin teşhisinin artık çok kolay olduğunu, vücuda hiçbir zararı olmayan ve çok kolay ulaşılabilen bir ultrasound cihazıyla muayene yapılabileceğini anlattı.

Erken tanıda meme kanserinin neredeyse yüzde yüzlük bir başarı oranıyla tedavi edilebildiğini ifade eden Bakan Pilli, erken tanı halinde diğer kanser türlerinde de tedavi başarısının arttığına dikkat çekti.
Mide ve bağırsak kanserlerinin erken tanıda hemen hemen hepsinin tedavi edilebilir olduğunu aktaran Sağlık Bakanı Ali Pilli, meme kanserine dikkat çekmek için ekim ayında yapılan farkındalık etkinlikleri ile insanların tarama yapmaya yönlendirildiğini söyledi.

Meme kanseri konusunda özellikle 30 yaşından sonra muayeneye başlanması gerektiğini ifade eden Bakan Pilli, ülkede 2012-2016 yıları arasında DAÜ ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Kanser Kayıt Protokolü bulunduğunu, bunu daha ileri taşımak için çalışmaları sürdürdüklerini anlattı.

Ülkede kadınlarda meme ve tiroid kanserinin erkeklerde ise prostat kanserinin en sık görülen kanser türleri olduğunu ifade eden Bakan Pilli, bunların tedavi edilebilir kanserler olduğunu söyleyerek, “Erken tanı hayat kurtarır” dedi.

Bakan Pilli’nin konuşması ardından sunumlara geçildi. Saat 13.00’e kadar ziyaretçilere bilgilendirme broşürleri dağıtılacak.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.41%
  5,7665
  5,7769
  0.27%
  6,3586
  6,3701
  0.64%
  7,3917
  7,4302