Son Haberler
2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN BAŞLADI. BÜTÇE ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER 10 GÜNDE TAMAMLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLDİĞİNİEKONOMİNİN TÜMÜYLE KAYIT ALTINA ALINMASIYLA BİRLİKTE REEL AÇIKLARIN DAHA DA KAPATILACAĞINI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPININ YAKALANACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, 2020 MALİ YILI BÜTÇESİN, SUNUŞ KONUŞMASINDA, HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMANIN TEMEL FELSEFELERİ OLACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, ANLAŞMANIN HİÇBİR KOMŞUYA KARŞI OLMADIĞINI, İKİ EGEMEN ÜLKE LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KOLLANMASI İÇİN YAPILDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL’DA TEMASLARDA BULUNAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATISOSYAL KALKINMADAN SORUMLU BAKANLAR BİRİNCİ KONFERANSI SOSYAL GELİŞİM BAKANLAR TOPLANTISI’NA KATILDI TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
-www.brtk.net-
DEĞİRMENLİK LİSESİ’NDE YAPIMI TAMAMLANAN YENİ DERSLİK BİNALARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, BEYARMUDU İMAR PLANI’NIN ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ, GAZİMAĞUSA KAYMAKAMLIĞI VE BEYARMUDU BELEDİYESİ’NİN OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU, GAZİMAĞUSA-YENİBOĞAZİÇİ-İSKELE İMAR PLANI’NIN REDDEDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, PLANIN HAZIRLANMIŞ OLDUĞU ŞEKLİ İLE YAYINLANMASI VE YASAL GÜCÜNE KAVUŞMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, ÖZEL ÇOCUKLAR YÜZME YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖZEL EĞİTİM VAKFI ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDEREK MADALYALARINI TAKDİM ETTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLUNDA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN KAZADA, ARAÇ SÜRÜCÜSÜ OSMAN YILDIRIM YARALANDI
-www.brtk.net-
MEDYA ETİK KURULU, HALKIN SESİ GAZETESİ’Nİ UYARMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Rogers: Sağlık bir ekip işidir, bütünlüklü düşünülmeli

Salı 16 Temmuz 2019

Halkın Partisi Girne Milletvekili  ve Meclis İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Jale Refik Rogers, sağlığın bir ekip işi olduğunu ve bütünlüklü düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Jale Refik Rogers yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki sağlık sistemini değerlendirdi.

Rogers, sağlık sisteminin hekimlerden ibaret olduğu algısının yanlış olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti:

“Üzülerek söylüyorum ki, ülkemizdeki sağlık sistemi geçmişte hep hekimlerden ibaretmiş gibi düşünüldü ve genelde bu yönde istihdam yapılmasına ağırlık verildi. Laboratuvar ve koruyucu sağlık hizmetleri gibi konulara yeterli ilgi gösterilmedi.  Hekimlerimiz sağlık sisteminin olmazsa olmazıdır ama aslında sağlık çok daha bütünlüklü yaklaşılması ve çözülmesi gereken bir konu. Geçen hükümet döneminde olumlu bir adım atılarak epey bir hemşire istihdamı yapıldı. Sağlık alanı, hekim, hemşire, laboratuvar ekibinden tutun da paramedik personeline kadar hepsini kapsar. Sağlık bir ekip işidir. Bunu hiç unutmamamız gerekir diye düşünüyorum. Geçen hükümet döneminde sağlığın sosyal boyutuyla ilgili de birçok adım atılmaya çalışıldı. Bunun olumlu olduğuna ve bu hükümet döneminde de devamının getirileceğine inanıyorum.”

Koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinin önemine de değinen Rogers, uyuşturucuyla mücadelede farkındalık yaratan aktivitelerin önemine işaret etti.

Rogers, uyuşturucu konusunda denetimli serbestlikten yararlananların kan ve idrar tahlillerinin devlet laboratuvarlarında yapılamadığı söylemleri için ise, laboratuvarlarla ilgili yapılması gereken çok iş olduğunu belirtti.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda ülkede bir kıpırdanma başladığını ve farkındalık yaratma açısından Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu tarafından birçok aktivite yapıldığını belirten Rogers,  şöyle devam etti:

“Bunlar mücadelenin bir boyutu ve önemli. Devlet laboratuvarında adli kimya bölümünde bazı uyuşturucu testleri daha önce yapılırdı. Devlet laboratuvarı yandıktan sonra tekrar ayağa kalkması, belli testlerin tekrar yapılmaya başlaması biraz zaman aldı. Uyuşturucu testlerinin bir an önce yapılmaya başlanması, sistemin hemen kurulması gerekir. Önceliklerimizi iyi belirlememiz lazım. Poliste de bu tür testleri yapabilmesi için bir adli laboratuvar var. Onun geliştirilmesi ile ilgili tartışmalar da uzun yıllardır yapılıyor. Aslında Türkiye’deki adli tıp kurumu gibi bir yapının kurulması da uzun zamandır konuşulan bir konu. Yetki karmaşasının yaşanmaması için bu projenin hayata geçmesinin mantıklı olduğunu düşünüyorum.”

Devletin hala bir rehabilitasyon merkezinin bulunmadığını ifade eden Rogers, denetimli serbestlik yasası geçtiğinde bu konu çok tartışıldığını, bu yasadan yararlanacak kişilerin gönderilebileceği bir merkez yokken, yasanın biraz havada kaldığını söyledi.

Rogers açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Rehabilitasyon merkeziyle ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından bir mekan belirlendi. Bakanlığın önemsediği bir konudur; dolayısıyla sürecin bundan sonra hızlanacağını düşünüyorum. Şu anda mecliste İdari, Kamu ve Sağlık İşleri komitesinde görüşülen Ruh Sağlığı yasa tasarısı da rehabilitasyon merkezinin yasal alt yapısını oluşturacak. Bu yasayı yaz sonuna Meclis Genel Kurulu’na sevk etmek için çalışıyoruz.”

“Hangi konuya değinirsek değinelim her şeyin başı eğitime dayanıyor” ifadesini kullanan Rogers, çocukların eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi konusunda hem öğretmenlere hem de ebeveynlere iş düştüğünü belirtti.

Rogers, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için çocukların spora, müziğe, sanata, farklı hobilere yönlendirilmesinin önemine vurgu yaparak, çocuklar için bir başka tehlike unsuru olan teknoloji bağımlılığıyla da aynı yolla mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.74%
  5,7905
  5,8010
  0.44%
  6,4083
  6,4199
  0.94%
  7,6108
  7,6505