Özersay, Basın Odası’na konuk oldu, hedef ve projelerini aktardı

Perşembe 20 Şubat 2020

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Basın Odası’na konuk oldu.

Özersay, 5 yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre bu seçimin doğal olarak farklılıkları olacağını ifade etti.

Özersay “İki seçim arasında çok ciddi farklar var,konjektür çok farklı 5 yıl öncesinde mesela Doğu Akdenizde’ki gelişmeler bu kadar önem kazanmamıştı. Şimdi ise Kıbrıs Türk tarafı da Türkiye ile birlikte sahada dengeyi sağlamaya başladığımız bir dönemdeyiz.2017 de çok önemli bir yıldı..Kıbrıs müzakerelerinde başarısızlıkla karşı karşıya kalmıştık. 2020 seçimlerinin, 2015 cumhurbaşkalığı seçimine göre farklılıkları olacaktır.” dedi.

Kudret Özersay,şuan gelinen noktada iki tarafın yararına olacak şekilde
Kıbrıs Türk tarafının Türkiye ile bazı araçları kullanması gerekiyordu,Doğu Akdeniz’de sahaları ilan etmemiz, sismik araştırma yapmaya başlamamız ve kazı yapmaya başlamamız Rum tarafında değil belki ama uluslarassı camiada kapsamlı çözümden önce acaba bu konuyu görüşebilirler mi noktasına getirdi.
Bu önemli bir gelişmedir. İki taraf da çözümden önce hidrakarbonla ilgili öneri yapmıştır. Bu konuda anlaşma yapmayı deneyebiliriz düşüncesi ortaya çıkmıştır” dedi.

Özersay, çözümü beklemeksizin çözümden önce Rum tarafını bazı konularda işbirliğine zorlamak gerektiğini belirtti.

Kayıplar konusunun kurumsallşaması, suçluların iadesi gibi konularda işbirliği yapıldığına dikkat çeken Özersay, çözümden önce güven artırıcı önlemlerin artırılmasının önemi üzerinde durarak “çözüm için çözümden önce işbirliği önemli” ifadelerini kullandı.

Maraş açılımı konusundaki bir soruya karşılık da Özersay, “Kapalı Maraş’la ilgili her ne adım atacaksak cumhurbaşkanlığı seçiminden önce böyle bir adım atılmasını doğru bulmam” diye cevapladı.

“Maraş Hükümetin politikası haline geldi.Burada önemli olan bugüne kadar ne yaptık böyle bir toplantı yapmakla yeni birşey yapmış olmuyoruz.Bu toplantıyla bir duruş ortaya konuldu.

Fikir egzersizi yapıldı ancak kapalı Maraş’la ilgili yeni bir karar almış olmadık, yeni bir adım atmadık.Envanter çalışmalarında da belli bir noktaya gelindi. DAÜ ile bir protokol var ve onu da yapacağız. Ve bununla birlikte envanter çalışması tamamlanmış olacak.

Şuana kadar aldığımız karar bundan ibarettir.Kapalı Maraş’la ilgili her ne adım atacaksak cumhurbaşkanlığı seçiminden önce böyle bir adım atılmasını doğru bulmam bu ince bir çizgidir.Hassas davranmalıyız ve seçimlerden sonra alınması gereken bir karardır.” dedi.

Özersay hükümet ortağını temsilen o toplantıda bulunmamamsının doğru olmayacağını bu konunun da istismar edilmemesi gerektiğini ifade etti ve herhangi bir rol peşinde olmadığını belirtti.

Kapalı Maraş açılmadan açıldı şeklinde umut yaratılmasının uluslararası camiada yanlış anlaşılabileceğini de ifade eden Özersay, bu konunun iyi planlanması gerektiğini ve hasas bir konu olduğunu vurguladı.

“Maraş, 6 sene önce cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olduğum dönemde ortaya koyduğum bir vizyondu” diyen Özersay, Doğu Akdeniz’de sahaya inerek dengenin sağlandığı gibi, Türk tarafının kapalı maraş konusunda da ciddi olduğunu göstermesinin önemli olduğunu kaydederek “Maraş’la ilgili ciddi olduğumuzu göstermemiz Rum tarafında içinde bulundukları konforu sarsıcı bir durumdur ancak bunu yaparken atılacak adımların çok iyi hesaplanması gerekir.” diye konuştu.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,4346
  6,4462
  0%
  7,0896
  7,1024
  0%
  7,8483
  7,8892
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°