Son Haberler
BM GENEL KURULU...BM 74. GENEL KURULUYARIN NEW YORK’TA BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
BM GENEL KURULU...CUMHURBAŞKANIAKINCI, BM GENEL KURUL ÇALIŞMALARI NEDENİYLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ZİYARETTE BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANINDAN AÇIKLAMA… AKINCI:SİYASAL EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM ARTIK YERLEŞMİŞ BİR BM PARAMETRESİDİR VE GEÇMİŞ MUTABAKATLAR ARASINDA YER ALIYOR. ANASTASİADİS, BUNU KABUL ETMEDİĞİNİ BM GENEL SEKRETERİ’NE DE ANLATMASI GEREKİR.
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR… CUMHURBAŞKANI AKINCI ERCAN HAVALİMANINDA BASIN TOPLANTISI DUZENLEDİ. AKINCI:VERMİŞOLDUĞUNUZ YETKI ÇERÇEVESİNDE YAPICI RUHLA EN İYİSİNİ YAPMAYA GİDİYORUM
-www.brtk.net-
AKINCI BEW YORK’A GİDİYOR: CUMHURBAŞKANI AKINCI: SİYASİ EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM OLMAZSA OLMAZIMIZ OLDUGUNUN BİIR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, NEW YORK’TA İİT VE EİT TOPLANTILARINA KATILACAK ÖZERSAY, BM YETKİLİLERİ VE DİĞER ÜLKE TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE İLK GÖRÜŞMESİNİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”...ANKARA’DA DÜZENLENEN KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... BİLDİRİDE, DOĞU AKDENİZ’İN YENİ JEOSTRATEJİSİ VE JEOPLOLİTİĞİ İÇİNDE TÜRKİYE VE KKTC’NİN, KIBRIS STRATEJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ VE TEMEL DEĞİŞİKLİKLERE GİTMEK ZORUNDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... SONUÇ BİLDİRİSİNDE, FEDERAL ORTAKLIK GÖRÜŞMELERİNE BIRAKILDIĞI YERDEN VEYA GUTERRES BELGESİ ÇERÇEVESİNDE DEVAMIN CİDDİ BİR HATA OLACAĞI DA VURGULANDI
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, ANKARA’DA DÜZENLENEN TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI VE TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ. BAKAN ÜSTEL, “ANAVATAN TÜRKİYE İLE ETKİN TANITIM VE PAZARLAMA POLİTİKASI OLUŞTURMAKTAYIZ” DEDİ. ÜSTEL, TURİZM TEŞVİKLERİNİN ÖDENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN KAYNAĞIN TÜRKİYE TARAFINDAN KKTC’YE AKTARILDIĞINI DA AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ...BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ BUGÜN BAŞLADI. BRT MÜDÜRÜ ÖZKURT: BRT YENİ YAYIN DÖNEMİNE HAZIR
-www.brtk.net-

Oğuz, Girne bölgesindeki balıkçı barınaklarını ziyaret etti

Çarşamba 21 Ağustos 2019

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bugün Girne bölgesinde, liman ve balıkçı barınaklarını ziyaret ederek, balıkçıların sorunlarını dinledi.

Bakan Oğuz sırasıyla, Girne Antik Liman kale Arkası, Karaoğlanoğlunda balıkçı barınağı yapılması düşünülen sahil, Alsancak’ta amatör balıkçılar ve gezinti tekneleri için yapılması düşünülen liman , Lapta Balıkçı Barınağı ve Kayalar sahilini ziyaret etti.

Ziyaretle ilgili olarak BRT’ye bilgi veren Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Girne bölgesindeki balıkçıların sıkıntılarını dinlediklerini belirterek , amaçlarının ülkede önemli bir yere sahip olan ancak atıl kalan balıkçılık sektörünü geliştirmek ve balıkçıların sorunlarını çözmeye yönelik çalışma yapmak olduğunu söyledi.

Balıkçıların, en büyük şikayetlerinin, hükümetler değişmesi ve sorunlarının hep yerinde kalması olduğunu dile getiren Bakan Oğuz, balıkçıların sorunlarını çözmeye yönelik ne gibi adımlar atılabilineceğini bulmak için birliktelik çalışması başlattıklarını kaydetti.

Girne Antik Limanında, belediye, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığını ilgilendiren sorunlar bulunduğunu dile getiren Oğuz, burada yaptıkları incelemenin ardından Turizm bakanlığını bilgilendireceklerini söyledi.

Girne Limanında balıkçıların yer ve altyapı sorunları olduğuna dikkati çeken Bakan Oğuz, teknelerinin bağlı olduğu kale arkasında da güvenlik sorunu , yaşandığını belirterek, antik limanda yapısal sorunlarla ilgili olarak Turizim ve Çevre Bakanlığının çalışması olduğunu anımsattı.

Limanda çevresel düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ve Girne belediyesinin bunu çözmek için adım atacağını dile getiren Oğuz, bakanlık ve hükümet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını dile getirdi.

Oğuz, Karaoğlanoğlu köyünün batısında kalan kıyıda balıkçı barınağı yapılması için büyük bir talep olduğunu ancak buradaki alanın kamulaştırılması konusunda sorun olduğunu belirterek,buraya bir balıkçı barınağı yapılması durumunda, Girne Antik Limanındaki balıkçıların sorunlarının hafifleyeceğini ve bölgede balıkçılarına alternatif alan yaratılacağını kaydetti.

Bölge balıkçılarına burada alternatif bir alan yaratmak için, yasal olarak neler yapılabileceklerini ele alacaklarını dile getiren Oğuz, gerekli tüzükleri, mevzuat ve yasal düzenlemeleri yaparak, bütçe ve olanaklar çerçevesinde, ada genelinde balıkçıların sorunlarını çözmeye yönelik admla ratacaklarını belirtti.

Oğuz, Karaoğlanoğlunda yapılması planlanan balıkçı barınağı projesini 2020-2022 arasında başlatmak istediklerini kaydetti.

Alcancak’ta belediyenin, gezinti tekneleri ile amatör balıkçı teknelerinin bağlama, indir-bindir yapabileceği bir liman oluşturulması yönünde talebi olduğunu kaydeden Oğuz, Lapta Balıkçı barınağının da genişletilmesi ve altyapı sorunlarının giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Oğuz, Kayalarda balıkçı barınağı oluşturulması yönünde talepler doğrultusunda, kayalar sahilinde de incelemede bulunacaklarını söyledi.

Oğuz, amaçlarının balıkçıalrın şartlarını geliştirmek ve çeşitli teşviklerle bu mesleğin cazibesini arttırarak, gençlerin bu mesleğe girmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Bakanlık olarak , balıkçılık, çiftçilik, hayvancılık gibi alanlar ve diğer sektörlerde,teşviklendirme yaparak, ülkede yeni istihdam alanları yaratmak istediklerini anlatan Oğuz, balıkçı birlikleri ve tüm diğer üreticileri kooperatif kurmaya, kendilerini idare edecek işletme sistemleri kurmaya yönlendirdiklerini kaydetti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, balıkçıların zor koşullarda mesleklerini icra etmeye çalıştıklarını belirterek, belediye ve devletin onlara yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Güngördü, Girne Antik Liman ve Karaoğlanoğlu balıkçılarının sorun ve ihtiyaçları hakkında bilgi vererek, Girne antik limanda balıkçılara bir düzen oluşturulması ve Karaoğlanoğlu’nda balıkçı barınağı kazandırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Girne Limanında 10 yıldır devam eden, Turizm Bakanlığı , Girne Belediyesi, Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arsınkdaki yetki karmaşasının aşılması gerektiğini dile getiren Güngördü, antik liman ve girne kalesinin ülkeye gelen turistlerin yüzde 88’inin ziyaret ettiği çok önemli yerler olduğuna vurgu yaparak, limanın kaybettiği prestijinin yeniden kazandırılması gerektiğini söyledi.

Tüm paydaşların katılımıyla, Antik limanın hak ettiği duruma getirilmesi için çalışacak bir yapının içinde yer almaya hazır olduklarını ve limanda belediyenin yetki ve görevinin yeniden doğru bir şekilde belirlenmesi yönünde talepleri olduğunu dile getiren Güngördü, bu konuda esas görevin devlete ve bakanlıklara düştüğünü vurguladı.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ise, amatör gezinti teknelerinin indi bindi yapabileceği, bağlanabileceği bir limanın, bölgenin ihtiyacı olduğunu belirterek, bakanlığın desteği ve işbirliğiyle burada kapsamlı bir çalışma başlatmayı hedeflediklerini anlattı.

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ da, Lapata’da geçmişte de bugün de balıkçılığın yoğun olduğunu belirterek, Bakan Dursun Oğuz’un, bölge balıkçılarının taleplerine sorunlarına gösterdiği ilginin sevindirici olduğunu belirtti.

Kayalar ve Karşıyaka’da da balıkçı barınağı yapılması konusunda talepler olduğunu söyleyen Aktuğ, bugün bölgede yapılacak incelemenin ardından bölge balıkçılığını geliştirmek için neler yapılabileceğinin ele alınacağını anlattı.

DB/BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,6889
  5,6991
  0%
  6,2847
  6,2960
  0%
  7,1166
  7,1537