Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, 3 TELEVİZYON KANALININ ORTAK CANLI YAYINLADIĞI GÜNDEM ÖZEL PROGRAMINA KONUK OLDU
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: KAPALI MARAŞ KONUSU TOPLUMSAL VE ULUSLARARASI BİR MESELE, BUKONUDA NE YAPILACAKSA BM İLE ÇATIŞMADAN YAPILMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: TÜRKİYE İLE ASLA BİR DÜŞMANLIK İLİŞKİSİ OLMADIVE OLAMAYACAK
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: BİZİM HEDEFİMİZ HERKESİN İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİ BÜTÜN HAKLARIN ALINDIĞI MEDENİ BİR AVRUPA ÜLKESİ OLARAK BU COĞRAFYAYI TÜRKİYE’YE DOST BİR COĞRAFYA YAPMAKTIR
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: KIBRIS KONUSUNDA FEDERAL BİR ÇÖZÜM ZORLANMADIĞI TAKDİRDE BÖLÜNMÜŞLÜK KALICI OLACAK
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE, KIBRIS TÜRKÜ'NÜN HAKKINI YOK SAYARSANIZ ADIMLARIMIZA DEVAM EDERİZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: İHTİYAÇ OLDUĞU ZAMAN İLAVE BİR SONDAJ GEMİSİNİN DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ETRAFINA GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA HİÇBİR ZAMAN TEREDDÜT ETMEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNCE DÜZENLENEN KAPALI MARAŞ AÇILIMI TOPLANTISININ SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ LİDERİ ANASTASİADİS’İN, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’E GÖNDERDİĞİ MEKTUPTA, KAPALI BÖLGE MARAŞ’IN AÇILMASI KONUSUNU ELE ALACAK ORTAK BİR KOMİTE KURULMASINI ÖNERDİĞİ İDDİA EDİLDİ
-www.brtk.net-
DR. BURHAN NALBANTOĞLU’NA 11 YATAKLI YENİ YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KAZANDIRILDI
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR: TÜM İMKANLARIMIZI ZORLAYARAK SAĞLIĞA KATKI YAPMAYI SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
BAKAN TAÇOY: BORCU YÜZÜNDEN KESİLEN ELEKTRİĞİ NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDEN YAŞLI KADININ DURUMUNA İLİŞKİN BANA VEYA KIB-TEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NA ÖNCEDEN HERHANGİ BİR BİLGİ VERİLMEDİ
-www.brtk.net-
YEREL İSTİHDAMA DESTEK PROJESİ YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR PROJEYE, YÜRÜRLÜKTEKİ BRÜT ASGARİ ÜCRET İLE 4 BİN TL ARASINDA BRÜT ÜCRET ALAN VE SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ İLE İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ’NE KAYDI OLUP BU MEBLAĞ ÜZERİNDEN YATIRIMI YAPILAN VE ÖZEL SEKTÖRDE İSTİHDAM EDİLEN 16 – 60 YAŞ ARASI KKTC YURTTAŞI ÇALIŞANLAR BAŞVURABİLECEK
-www.brtk.net-
YIL BOYUNCA TOPLAM 2 BİN 400 TL’LİK BİR KATKIYI KAPSAYACAK PROJE İÇİN BAŞVURULAR 24 ŞUBAT PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN KABUL EDİLECEK
-www.brtk.net-
ANAYASA MAHKEMESİ, UBP ESKİ GENEL BAŞKANLARINDAN LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASINA İLİŞKİN ARA EMRİ TALEBİNİ REDDETTİ
-www.brtk.net-
DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. NECDET OSAM GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN YENİLENMEMESİ NEDENİYLE KURUM ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-

Oğuz, Girne bölgesindeki balıkçı barınaklarını ziyaret etti

Çarşamba 21 Ağustos 2019

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bugün Girne bölgesinde, liman ve balıkçı barınaklarını ziyaret ederek, balıkçıların sorunlarını dinledi.

Bakan Oğuz sırasıyla, Girne Antik Liman kale Arkası, Karaoğlanoğlunda balıkçı barınağı yapılması düşünülen sahil, Alsancak’ta amatör balıkçılar ve gezinti tekneleri için yapılması düşünülen liman , Lapta Balıkçı Barınağı ve Kayalar sahilini ziyaret etti.

Ziyaretle ilgili olarak BRT’ye bilgi veren Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Girne bölgesindeki balıkçıların sıkıntılarını dinlediklerini belirterek , amaçlarının ülkede önemli bir yere sahip olan ancak atıl kalan balıkçılık sektörünü geliştirmek ve balıkçıların sorunlarını çözmeye yönelik çalışma yapmak olduğunu söyledi.

Balıkçıların, en büyük şikayetlerinin, hükümetler değişmesi ve sorunlarının hep yerinde kalması olduğunu dile getiren Bakan Oğuz, balıkçıların sorunlarını çözmeye yönelik ne gibi adımlar atılabilineceğini bulmak için birliktelik çalışması başlattıklarını kaydetti.

Girne Antik Limanında, belediye, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığını ilgilendiren sorunlar bulunduğunu dile getiren Oğuz, burada yaptıkları incelemenin ardından Turizm bakanlığını bilgilendireceklerini söyledi.

Girne Limanında balıkçıların yer ve altyapı sorunları olduğuna dikkati çeken Bakan Oğuz, teknelerinin bağlı olduğu kale arkasında da güvenlik sorunu , yaşandığını belirterek, antik limanda yapısal sorunlarla ilgili olarak Turizim ve Çevre Bakanlığının çalışması olduğunu anımsattı.

Limanda çevresel düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ve Girne belediyesinin bunu çözmek için adım atacağını dile getiren Oğuz, bakanlık ve hükümet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını dile getirdi.

Oğuz, Karaoğlanoğlu köyünün batısında kalan kıyıda balıkçı barınağı yapılması için büyük bir talep olduğunu ancak buradaki alanın kamulaştırılması konusunda sorun olduğunu belirterek,buraya bir balıkçı barınağı yapılması durumunda, Girne Antik Limanındaki balıkçıların sorunlarının hafifleyeceğini ve bölgede balıkçılarına alternatif alan yaratılacağını kaydetti.

Bölge balıkçılarına burada alternatif bir alan yaratmak için, yasal olarak neler yapılabileceklerini ele alacaklarını dile getiren Oğuz, gerekli tüzükleri, mevzuat ve yasal düzenlemeleri yaparak, bütçe ve olanaklar çerçevesinde, ada genelinde balıkçıların sorunlarını çözmeye yönelik admla ratacaklarını belirtti.

Oğuz, Karaoğlanoğlunda yapılması planlanan balıkçı barınağı projesini 2020-2022 arasında başlatmak istediklerini kaydetti.

Alcancak’ta belediyenin, gezinti tekneleri ile amatör balıkçı teknelerinin bağlama, indir-bindir yapabileceği bir liman oluşturulması yönünde talebi olduğunu kaydeden Oğuz, Lapta Balıkçı barınağının da genişletilmesi ve altyapı sorunlarının giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Oğuz, Kayalarda balıkçı barınağı oluşturulması yönünde talepler doğrultusunda, kayalar sahilinde de incelemede bulunacaklarını söyledi.

Oğuz, amaçlarının balıkçıalrın şartlarını geliştirmek ve çeşitli teşviklerle bu mesleğin cazibesini arttırarak, gençlerin bu mesleğe girmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Bakanlık olarak , balıkçılık, çiftçilik, hayvancılık gibi alanlar ve diğer sektörlerde,teşviklendirme yaparak, ülkede yeni istihdam alanları yaratmak istediklerini anlatan Oğuz, balıkçı birlikleri ve tüm diğer üreticileri kooperatif kurmaya, kendilerini idare edecek işletme sistemleri kurmaya yönlendirdiklerini kaydetti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, balıkçıların zor koşullarda mesleklerini icra etmeye çalıştıklarını belirterek, belediye ve devletin onlara yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Güngördü, Girne Antik Liman ve Karaoğlanoğlu balıkçılarının sorun ve ihtiyaçları hakkında bilgi vererek, Girne antik limanda balıkçılara bir düzen oluşturulması ve Karaoğlanoğlu’nda balıkçı barınağı kazandırılmasına yönelik çalışmalara katkı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Girne Limanında 10 yıldır devam eden, Turizm Bakanlığı , Girne Belediyesi, Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arsınkdaki yetki karmaşasının aşılması gerektiğini dile getiren Güngördü, antik liman ve girne kalesinin ülkeye gelen turistlerin yüzde 88’inin ziyaret ettiği çok önemli yerler olduğuna vurgu yaparak, limanın kaybettiği prestijinin yeniden kazandırılması gerektiğini söyledi.

Tüm paydaşların katılımıyla, Antik limanın hak ettiği duruma getirilmesi için çalışacak bir yapının içinde yer almaya hazır olduklarını ve limanda belediyenin yetki ve görevinin yeniden doğru bir şekilde belirlenmesi yönünde talepleri olduğunu dile getiren Güngördü, bu konuda esas görevin devlete ve bakanlıklara düştüğünü vurguladı.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ise, amatör gezinti teknelerinin indi bindi yapabileceği, bağlanabileceği bir limanın, bölgenin ihtiyacı olduğunu belirterek, bakanlığın desteği ve işbirliğiyle burada kapsamlı bir çalışma başlatmayı hedeflediklerini anlattı.

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ da, Lapata’da geçmişte de bugün de balıkçılığın yoğun olduğunu belirterek, Bakan Dursun Oğuz’un, bölge balıkçılarının taleplerine sorunlarına gösterdiği ilginin sevindirici olduğunu belirtti.

Kayalar ve Karşıyaka’da da balıkçı barınağı yapılması konusunda talepler olduğunu söyleyen Aktuğ, bugün bölgede yapılacak incelemenin ardından bölge balıkçılığını geliştirmek için neler yapılabileceğinin ele alınacağını anlattı.

DB/BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,0581
  6,0690
  0.26%
  6,5428
  6,5546
  0.07%
  7,8594
  7,9004
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°