Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI BERLİN GÖRÜŞMESİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN SABAH 115 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN YETKİLİLERE BİLGİ AKTARDI, GÖRÜŞLERİNİ DİNLEDİ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
“TURİZM SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI ETKİNLİĞİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR YARIN CNN TÜRK’TE “HAFTA SONU” PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE BU AKŞAM İSTANBUL’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LİBYA’DAN YUNANİSTAN’A TEPKİ GELDİ. “BÜYÜKELÇİMİZİ SINIR DIŞI ETME KARARI DİPLOMATİK EŞKIYALIK”
-www.brtk.net-
TIP-İŞ KADROLU İSTİHDAM ÇAĞRISI YAPTI. SENDİKA, HEKİM EKSİKLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİ UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
AVUSTRALYA'DAKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLEMİYOR. 54'Ü KONTROL ALTINA ALINAMAMIŞ 111 YANGIN DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
TEKNOLOJİNİN YAŞAMIMIZDA GİDEREK ARTAN BİÇİMDE YER ALMASI İLE BUNUN OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİNİN İRDELENDİĞİ 11’İNCİ RUH SAĞLIĞI SEMPOZYUMU BAŞLADI
-www.brtk.net-

ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi düzenlenen törenle açıldı

Cumartesi 20 Temmuz 2019

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün, KKTC’yi bilim ve teknoloji odaklı kalkınma ile buluşturacak, nitelikli iş gücünün istihdam olanaklarını geliştirecek, uluslar arası araştırmacı ve girişimcileri ülkeye çekecek teknoloji ve ar-ge ekosistemi projesi ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV) düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri,üst düzey askeri yetkililer, Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar ve milletvekilleri ile ODTÜ’lüler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal yaptı.
Prof. Dr. Baykal, teknolojinin bugün olduğu gibi gelecekte de kalkınmanın itici gücü olacağına işaret ederek, haksız izolasyonlarla mücadele eden KKTC’nin rekabet edebilir ve güçlü noktaya gelmesi için bilim ve teknoloji üretiminin çok önemli olduğunu söyledi.

Hayata geçirilen KALTEV projesi ile teknoloji üretimi odaklı kalkınma altyapısı kurarak KKTC’nin ekonomik ve toplumsal gelişimine katkı yapmayı amaçladıklarını belirten Baykal, ODTÜ KALTEV’in Kuzey Kıbrıs’ta araştırma geliştirme odaklı üretim ve kalkınma atılımı için öncü bir adım olduğunu söyledi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünün yüksek öğrenimin niteliğini artırmak, rekabet yaratmak gibi misyonlarla KKTC’de kurulduğunu ifade ederek, kurulduğu günden beri eğitimde mükemmellik ilkesi ile çalışarak Kuzey Kıbrıs’a geliş misyonunu başarıyla yerine getirdiğini kaydetti.
Kök, ODTÜ Ankara ve ODTÜ Teknokent hakkında bilgiler vererek, KKTC ekonomisinin teknolojik üretimle güçlenebileceğini ve bu anlamda ODTÜ KALTEV’in çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da ODTÜ Teknoloji Vadisi’nin, KKTC’nin nano teknoloji, yenilenebilir enerji, savunma sanayi ve tarım gibi birçok stratejik alanda teknolojik gelişim üssü olacağını belirterek, KALTEV’in KKTC’de teknolojik atılım sürecinin başlangıcına vesile olmasını diledi.

Oktay, Türkiye’nin geçtiğimiz 17 yılda yaşadığı büyük dönüşüm ve tarihi reformların en belirgin örneklerinin yükseköğrenim alanları olduğuna dikkati çekerek, eğitim kalitesi ve niteliğinin her geçen gün arttığı 207 üniversitede 8 milyon 40 bin öğrencinin eğitim gördüğünü anlattı.
Bu üniversiteler arasında ODTÜ’nün uluslar arası başarıları ve etkileşim potansiyeli ile en çok gurur duydukları üniversitelerden olduğunu kaydeden Oktay, yurtdışında ilk yerleşke açan üniversite olan ODTÜ kuzey Kıbrıs Kampüsü, Türkiye’nin sahip olduğu birikimi KKTC’ye taşımakta olduğunu belirtti.
Oktay, öğrencilerin KKTC’de ODTÜ’nün eğitim standartlarıyla eğitim görmesini önemsediklerini ve KKTC’nin eğitim öğretim hayatına ve bilim dünyasına katkı yaptığını görmekten mutluluk duyduklarını kaydederek, ODTÜ KKK’nün emin adımlarla yoluna devam ettiğini söyledi.
ODTÜ’nün KALTEV ile üretkenlik misyonuna yeni bir boyut kazandırdığına işaret eden Oktay, KALTEV’in üniversite öğrencileri, uluslar arası araştırmacılar ve firmaları aynı ARGE ortamında buluşturması sayesinde bölgesel ve küresel sorunlara da akılcı çözümler üretecek potansiyele sahip olacağını ifade etti.
Oktay, bu merkezin Kuzey Kıbrıs’ı bilim ve teknoloji üssüne dönüştürmüş olacağının altını çizerek, uygulanan ambargolara karşı KKTC’de yerelden ekonomik gelişme ve kalkınma için üniversite, kamu, özel sektör işbirliğinin önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Tüm haksız ve insanlık dışı izalosyanlara rağmen öğrenci sayısının 102 bine ulaşması ve 120’den fazla öğrencinin öğrenim görmek için KKTC’ye gelmesinin bu haksız uygulamalar karşısında Kıbrıs Türkü’nün azmi ve başarısının göstergesi olduğunu belirten Oktay, KALTEV’in KKTC’de ambargolar nedeniyle gelişmeyen teknolojiye dayalı üretim sisteminin filizlenmesinde önemli rol üstleneceğini ve diğer üniversitelere de örnek olacağını ifade etti.

Oktay, KKTC’de yükseköğrenimin gelişmesine önem verdiklerini ve en fazla bu alana destek verdiklerine işaret ederek, anavatan ve garantör Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye desteğini sağlamaya devam edeceğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da 2 yıl önce KALTEV’in temel atma töreninde yaptığı konuşmada belirttiği gibi böylesi projelerle ambargoların kırılabileceğini, kültür sanat gibi bilim ve teknolojinin de sınır tanımadığını ve ambargolara rağmen gelişmek ve kalkınmak zorunda olduğumuz sözlerini anımsatarak, bu önemli projenin hayat bulmasından duyduğu mutluluğu belirtti.

Kıbrıslı Türklerin bu topraklara kök salıp varlığını sürdürebilmesi için toplumun gelişmesi ve refah düzeyinin artmasının şart olduğunu ifade eden Akıncı, aksi takdirde gençlerin, iyi yetişmiş beyinlerin başka yerlere göç edeceğini ve bunun da görmek istemedikleri bir durum olduğunu söyledi.

Akıncı, üretkenliği ve verimliliği artırmanın yolunun en temelde bilgi edinmekten geçtiğine ve bu konudaki en önemli kuruluşların üniversiteler olduğuna dikkati çekerek, ülkemizdeki üniversitelerde farklı ülkelerden 100 bin gencin eğitim gördüğünü ve farklı kültür, farklı inançlarla bir arada yaşama becerisini gösterdiklerine işaret etti.

Adanın coğrafi konumunun araştırma ve teknoloji geliştirme konusunda bölge merkezi olması için gerekli koşullara sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Akıncı, araştırma ve geliştirme harcamalarının gayri safi milli hasılanın yüzde ikisine çıkması gerektiğini ve bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak gerektiğini söyledi.

Akıncı, Meclis’ten geçirilen teknoloji geliştirme bölgeleri yasası ve araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetleri yasasının bu anlamda önemli adımlar olduğunu kaydederek, ODTÜ KALTEV’in araştırma yapma ve teknoloji geliştirmede ülkemize yeni bir ivme kazandıracağına inanç belirtti.

Doğu Akdeniz’de doğal gaz yatakları konusunda gerginlik yaşandığını anımsatan Akıncı, Rum tarafının yapıcı önerilere kulak tıkayarak yapıcı önerileri geri çevirdiğini ve bu konuda Türkiye ile birlikte haklarımızı koruma kararlılığını sürdüreceklerini söyledi.

Akıncı, bu hakları gözetirken, fosil yakıtların yarattığı tehdidin farkına varıp yüzümüzü yenilenebilir enerji kaynaklarına çevirmek zorunda olduğumuzu belirterek, ülkemiz coğrafyası düşünüldüğünde güneşin en bol en ucuz ve en temiz enerjiyi sunabilecek mükemmel bir kaynak olduğuna ve enerji politikaları belirlenirken bunun göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790