Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR, KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE DERİN FARKLILIKLAR VE AYRILIKLAR OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NİN KENDİNİ ADANIN TEK SAHİBİ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ ANCAK KIBRIS’TA İKİ EŞİT HALKIN OLDUĞUNU VURGULADI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TC İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA İLE YENİ BİR HARİTANIN ORTAYA ÇIKTIĞINI KAYDEDEREK, BU ANLAŞMA İLE KKTC’NİN DAHA DA ÖNEM KAZANDIĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
LİBYA ULUSLARARARASI TANINIRLIĞA SAHİP ULUSAL MUTABAKAT HÜKÜMETİ, TC İLE İMZALANAN İKİ MUHTIRANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, LİBYA MUTABAKATIYLA İLGİLİ OLARAK, "BU HİÇBİR ŞEKİLDE DİĞER ÜLKELERE KARŞI BİR TEHDİT, DİĞER ÜLKELERİN HAKKINA, HUKUKUNA TACİZ DEĞİLDİR" DEDİ.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR: KIBRIS BİZİM MİLLİ MESELEMİZ, BİZİM BUNDAN TAVİZ VERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL.
-www.brtk.net-
TC İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI BUGÜN İMZALANIYOR
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSTANBUL’DA MEVKİDAŞI TÜRKİYE AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI SELÇUK İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Medya Etik Kurulu Deklerasyonu DAÜ Gündem gazetesi tarafından imzalandı

Çarşamba 6 Kasım 2019

lkemizde yayıncılık alanında etik kodlara uyulması konusunda faaliyet gösteren Medya Etik Kurulu tarafından oluşturulan Medya Etik Kurulu Deklarasyonu, Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin öğrenci uygulama gazetesi olan DAÜ Gündem gazetesi yetkilileri tarafından imzalandı.

Ülkemizde kamu ve özel basın kuruluşlarının imzalayarak etik kodlara uyacaklarını taahhüt ettiği deklarasyona DAÜ İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Ersoy ve Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu imza koydu. 5 Kasım 2019 Salı günü Gazeteciler Birliği’nde gerçekleştirilen imza töreninde Medya Etik Kurulu Üyeleri, DAÜ Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Bekcan ve DAÜ Gündem Gazetesi okur temsilcisi Dr. Engin Aluç da hazır bulundu.

Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nun imza töreninde konuşan Medya Etik Kurulu Başkanı Dr. Bekir Azgın, kendisinin de geçmişte katkı koyduğu DAÜ Gündem Gazetesi’nin de Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzalayan kuruluşlar arasına girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azgın, ülkemizde gazeteciliğin gün geçtikçe seviye kaybettiğini belirterek, deklarasyona daha fazla yayın kuruluşunun imza koyması ve ilkelere uyması halinde daha iyi bir gazetecilikten söz edilebileceğini ifade etti. Son günlerde devlet tarafından medyaya verilen desteğin kesilmesinin gündemde olduğunu belirten Azgın, gazetelere verilen desteğin kesilmesi halinde etiğe değer veren gazetelerin batma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, imza töreninde yaptığı konuşmada DAÜ Gündem Gazetesi’nin Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzalayanlar arasına girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Etik kavramının ülkemiz medyasında henüz yirmi yıldan bu yana konuşulmaya başlandığına dikkat çeken Özuslu, etik kavramının ülkemizde intihar ve kazalarla ilgili fotoğrafların sorgulanmasıyla tartışılmaya başlandığını belirtti. Özuslu, Medya Etik Kurulu’nun kurulmasıyla etik kavramının daha sistematik bir şekilde gündeme geldiğini de söyledi. Özuslu, etik anlayışının yerleştirilmesine üniversite gazetelerinde çalışan gençlerden başlanmasının önemli bir adım olacağına dikkat çekerek, deklarasyonun diğer üniversite gazeteleri tarafından da benimsenerek imzalanmasının gelecek için etik gazeteciler ordusu yaratacağını sözlerine ekledi.

DAÜ Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Ersoy da yaptığı konuşmada, bir üniversite gazetesi olan DAÜ Gündem Gazetesi’nin bir eğitim gazetesi olarak etik değerlere verdiği önemden bahsederek, etik kuralların öğrencilere öğretilip, uygulatıldığını ifade etti. Kendilerinin Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nu imzalayarak diğer üniversite gazetelerine de örnek olacaklarına inancını belirten Ersoy, deklarasyona imza koymaktan gurur duyduklarını kaydetti. Ersoy, gerek internet alanında sürdürdükleri yayıncılık faaliyetini gerekse ilerleyen günlerde tekrar hayata geçirmeyi planladıkları basılı yayınlarında kaliteli haber üretme anlayışını sürdüreceklerini kaydetti.

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,7479
  5,7582
  0%
  6,3805
  6,3920
  0%
  7,5397
  7,5790