Son Haberler
2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN BAŞLADI. BÜTÇE ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER 10 GÜNDE TAMAMLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLDİĞİNİEKONOMİNİN TÜMÜYLE KAYIT ALTINA ALINMASIYLA BİRLİKTE REEL AÇIKLARIN DAHA DA KAPATILACAĞINI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPININ YAKALANACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, 2020 MALİ YILI BÜTÇESİN, SUNUŞ KONUŞMASINDA, HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMANIN TEMEL FELSEFELERİ OLACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, ANLAŞMANIN HİÇBİR KOMŞUYA KARŞI OLMADIĞINI, İKİ EGEMEN ÜLKE LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KOLLANMASI İÇİN YAPILDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL’DA TEMASLARDA BULUNAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATISOSYAL KALKINMADAN SORUMLU BAKANLAR BİRİNCİ KONFERANSI SOSYAL GELİŞİM BAKANLAR TOPLANTISI’NA KATILDI TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
-www.brtk.net-
DEĞİRMENLİK LİSESİ’NDE YAPIMI TAMAMLANAN YENİ DERSLİK BİNALARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, BEYARMUDU İMAR PLANI’NIN ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ, GAZİMAĞUSA KAYMAKAMLIĞI VE BEYARMUDU BELEDİYESİ’NİN OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU, GAZİMAĞUSA-YENİBOĞAZİÇİ-İSKELE İMAR PLANI’NIN REDDEDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, PLANIN HAZIRLANMIŞ OLDUĞU ŞEKLİ İLE YAYINLANMASI VE YASAL GÜCÜNE KAVUŞMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, ÖZEL ÇOCUKLAR YÜZME YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖZEL EĞİTİM VAKFI ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDEREK MADALYALARINI TAKDİM ETTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLUNDA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN KAZADA, ARAÇ SÜRÜCÜSÜ OSMAN YILDIRIM YARALANDI
-www.brtk.net-
MEDYA ETİK KURULU, HALKIN SESİ GAZETESİ’Nİ UYARMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Meclis Başkanı Uluçay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çeviköz’ü kabul etti

Cuma 19 Temmuz 2019

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tavrını devam ettirdiğini belirterek, “Hedefimiz bu çıkması muhtemel doğal gazdan yaratılacak ekonomik değerin bir çatışma aracı değil, uzlaşı aracı olmasını sağlamaktır” dedi.

Uluçay, Türkiye ve KKTC’nin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yapıcı tavrını devam ettireceğini kaydetti.

Meclis Başkanı Uluçay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için ülkede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ü kabul etti.

Çeviköz kabulde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdiğini söyleyerek, KKTC’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına en son 2002 yılında geldiğini söyleyen Çeviköz, 20 Temmuz kutlamalarının 45’inci yılına bulunmasının ise ayrıca önemli olduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sularının ısınmaya başladığı bir dönemde, 20 Temmuz’una anlam ve önemini herkesin iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Çeviköz, yarınki törenlerde de herkesin onur ve gururla bulunması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da, 20 Temmuz’un 45. anma etkinlikleri çerçevesinde Çeviköz’ü KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na selamlarını gönderen Uluçay, 20 Temmuz’la birlikte oluşan zeminle, ülke ekonomisi, demokrasisi ve KKTC’yi daha ileri noktalara taşımak için canla başla çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kıbrıs konusunda 50 yıldır devam eden sürecin ısrarla, sabırla sürdürüldüğünü belirten Uluçay, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin bu konuda birlikte sistematik bir çalışma sürdürdüğünü ve Kıbrıs Türk halkının haklılığının dünyaya anlatılmaya çalışıldığını aktardı. Uluçay, “Er geç haklılığımızı dünyaya kabul ettireceğiz. İğneyle kuyu kazıyoruz ama nihayetinde başarıya ulaşacağımızdan eminiz” şeklinde konuştu.

Uluçay, uluslararası camia ve Güney Kıbrıs’a, özellikle Kıbrıs adası etrafında bulunan doğal gazın hem Kıbrıs adasına, hem bölgeye ekonomik değer olarak kazandırılabilmesinde üzerimize düşeni yapıcı bir şekilde yapmaya hazır olduğunu daha önce de, bugün de bildirdiklerini kaydetti.

Bu konuda gerekli işbirliği çağrısı yapıldığını, ancak Kıbrıs Türk tarafının çağrılara cevap alınamadığını ifade eden Uluçay, şöyle konuştu:

“Ancak doğru yoldayız. Doğu zamanda, doğru politikalar geliştirdiğimiz için bugün haklılığımızı sadece ilgili taraflar değil aynı zamanda Birleşmiş Milletler de kabul etmiş durumdadır. Hatta Güney Kıbrıs’ın kendisi bile çıkması muhtemel doğal gazda, evet Kıbrıs Türk halkının hakkı vardır demiştir.”

“Yapıcı tavrımızı devam ettiriyoruz, hedefimiz bu çıkması muhtemel doğal gazdan yaratılacak ekonomik değerin bir çatışma aracı değil, uzlaşı aracı olmasını sağlamaktır” şeklinde devam eden Uluçay, bunun bölgeye de olumlu etki yaratacağını düşündüklerini dile getirdi.

Uluçay, “Bu konuda üzerimizde düşeni yerine getirirsek hem adamıza hem de bölgeye olumlu katkısı olacağına inanıyoruz” diyerek, bu çerçevede TC’nin ve KKTC’nin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yapıcı tavrımızı devam ettireceğini sözlerine ekledi.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.74%
  5,7905
  5,8010
  0.44%
  6,4083
  6,4199
  0.94%
  7,6108
  7,6505