Son Haberler
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDASÖZ ALAN SİYASİ PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARI GÜNEY KIBRIS’TA KKTC BAYRAĞININ YAKILMASI OLAYINI KINADILAR, RUM LİDERLİĞİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI.
-www.brtk.net-
MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE: KKTC’NİN SİMGESİ VE ŞEREFİ OLAN BAYRAĞIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ.
-www.brtk.net-
EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY: KIBRISLI RUMLARIN, KIBRIS TÜRK HALKININ KURDUĞU DEVLETİN EN DEĞERLİ SEMBOLÜ OLAN BAYRAĞA KARŞI YAPTIĞI HAREKET KABUL EDİLEMEZ.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE TC MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI KKTC BAYRAĞININ YAKILMASINI KINADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, 21 KASIM PERŞEMBE GÜNÜ MECLİS’DE TEMSİL EDİLEN SİYASİ PARTİ BAŞKAN VE TEMSİLCİLERİYLE BİRARAYA GELEREK BERLİN’DE YAPACAĞI 3’LÜ GÖRÜŞME ÖNCESİNDE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAK.
-www.brtk.net-
UBP GENEL SEKRETERİ SANER: BERLİN’DEKİ GÖRÜŞMEDEN BEKLENTİMİZ YOK.
-www.brtk.net-
UBP GENEL SEKRETERİ SANER:UBP GENEL BAŞKANI TATAR, CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞINDA İDDİALI GÖRÜLÜYOR.
-www.brtk.net-
CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN ABD'NİNKIBRIS BÜYÜKELÇİSİ JUDİTHGAİLGARBER İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: TOROS TATBİKATI BU YIL DA YAPILMIYOR.
-www.brtk.net-
GİRNE ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN TBMM ESKİ BAŞKANI VE TÜRKİYE’NİN SON BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM’A FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ.
-www.brtk.net-
LTB BAŞKANI HARMANCI: DAHA YEŞİL VE TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALIYORUZ
-www.brtk.net-

Kıbrıs’taki dini temsilcilerden mültecilere yönelik ortak dayanışma çağrısı

Çarşamba 19 Haziran 2019

Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi, Dünya Mülteci Günü dolayısıyla Kıbrıs’taki Dini Temsilcilerin, dünyanın her yerinde, evlerini topraklarını ve yaşadıkları ortamı terk etmek zorunda bırakılan mültecilere yönelik ortak dayanışma çağrısına dikkat çekti.

Slovakya Büyükelçiliği Bünyesinde çalışmalar yapan Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kıbrıs’taki dini temsilciler, tüm inanç gruplarına küçük ya da büyük adımlar atarak mültecilere destek olma çağrısında bulundu.

Dini temsilciler karar vericilere de çağrıda bulunarak insanların mülteci olmasının altında yatan sebepleri dikkate almalarını ve sığınmanın bir insan hakkı olduğunu savunmalarını istedi.
Açıklamaya göre çağrıda, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, “Mültecilerin problemlerinin çözümüne ve Akdeniz’in masum insanların mezarı olmasına son verilmesine yardımcı olun” dedi.

Dini temsilciler tüm inanç gruplarına mültecilere güvenli alanlar ve destek sağlama çağrısında da bulunurken; Müftü Talip Atalay mültecileri kucaklamayarak onlara önem vermenin sadece insan haklarının bir gereği değil aynı zamanda dini bir zorunluluk da olduğuna dikkat çekti.

Dini temsilciler mültecileri sevmek ve onlara destek vermenin de bir sorumluluk olduğunu dile getirirken Kıbrıs’taki Latin Katoloik Kilisesi Papazı Jerzy Kraj “Mülteciler daha iyi bir yaşam arayışında olan kardeşlerimizdir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’taki Ermeni Kilisesi Başpiskoposu Khoren Doghramajian ise, dinin bize birbirimizi sevmeyi öğrettiğini, bu sevgiyi tüm insanlara eşit olarak dağıtmamız gerektiğini söyledi.

Kıbrıs’taki Maronit Kilisesi Başpiskoposu Youssef Soueif de gün dolayısıyla “Onları iyi bir şekilde karşılayalım, dinleyelim, koruyalım, onlara eşlik edelim ve potansiyellerinden bir şeyler öğrenelim” söyleminde bulundu.
(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.29%
  5,7303
  5,7407
  0.04%
  6,3378
  6,3492
  0.27%
  7,4083
  7,4469