Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI BERLİN GÖRÜŞMESİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLADI. CUMHURBAŞKANI AKINCI BUGÜN MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE İLE LİBYA ARASINDA DENİZ YETKİ ALANLARININ SINIRLARININ DARALTILMASINA YÖNELİK ANLAŞMA RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI. TÜRKİYE ANLAŞMAYI BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E GÖNDERDİ. GELİŞMELERİ DUYURAN TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, DOĞU AKDENİZ’DE YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS’IN OYUNUN BOZULDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ. BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU DA, DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELERLE İLGİLİ, "BİZ KİMSEYLE SAVAŞMAK İSTEMİYORUZ AMA GEMİLERİMİ KORUMAM GEREKİYORSA DA GEREKEN ÖNLEMLER NEYSE BUNLARI ALIRIM" DEDİ.
-www.brtk.net-
LİBYA DEVLET YÜKSEK KONSEYİ BAŞKANI HALİD EL-MİŞRİ, YUNANİSTAN’IN, LİBYA'NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİ'Nİ SINIR DIŞI ETME KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ. EL-MİŞRİ: YUNANİSTAN'IN KARARI DİPLOMATİK EŞKIYALIK
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, GÜNEY’DEN KKTC’YE ALIŞVERİŞ İÇİN GEÇİŞLERDEN RAHATSIZLIK DUYAN RUM YÖNETİMİ’NİN TÜRK TARAFININ EKONOMİSİNE BALTA VURMAK İÇİN RUM TEMSİLCİLER MECLİSİ’NE YASA TASARISI GÖTÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
KITOB VE KTSO, ‘TURİZM SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI ETKİNLİĞİ’ GERÇEKLEŞTİRDİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.
-www.brtk.net-
VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM BENTER, KAPALI MARAŞ'IN TAMAMININ VAKIF MALI OLDUĞUNU BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
TIP-İŞ KADROLU İSTİHDAM ÇAĞRISI YAPTI. SENDİKA, HEKİM EKSİKLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİ UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
KARŞIYAKALI VATANDAŞLAR VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, YETERLİ AYDINLATMANIN OLMAMASI NEDENİYLE SIK SIK TRAFİK KAZALARININ MEYDANA GELDİĞİ KARŞIYAKA-GİRNE ANAYOLU ÜZERİNDEKİ KARŞIYAKA ÖZGÜRLÜK CADDESİ’NİN AYDINLATILMASI TALEBİYLE EYLEM YAPTI.
-www.brtk.net-
EMEKLİ BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI VE TMT KOMUTANLARINDAN ÖZER KUTBİTTİN HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği 22 Kasım Diş Hekimliği Günü nedeniyle basın toplantısı yaptı

Pazartesi 18 Kasım 2019

18- 24 Kasım Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Ahmet Özant, ağız ve diş sağlığının bozulmasının sadece ağzı değil, tüm vücudu etkilediğini ifade ederek, bu konuda farkındalık yaratmak adına bir afiş yarışması organize ettiklerini, ayrıca yeni bir kamu spotu hazırladıklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’ndan bazı beklentileri olduğunu kaydeden Özant, bakanlıkça oluşturulan Koruyucu Hekimlik Kurulu’nun çalışmaları, Lefkoşa’ya yapılacak yeni hastanenin akıbeti, Sağlık Yasası ve Teşkilat Yasası’yla ilgili neler yapıldığını sordu.

Özant, odanın 250 üyesi bulunduğunu da anımsatarak, bugün ülkede 7 diş hekimliği fakültesinin eğitim vermekte olduğunu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın KKTC’li öğrenci sayısını ülke nüfusu ve ihtiyaçlarına göre belirlemesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu da, geçen yılki toplantıda hükümete, ‘ülkede koruyucu diş sağlığı politikası’ olup olmadığı sorusunu yönelttiğini anımsatarak, bu sorunun ardından ‘Koruyucu Diş Sağlığı Komitesi’ kurulduğunun açıklandığını, ancak bu sürede hiçbir faaliyet ve hizmet yapılmadığını söyledi.

Taşçıoğlu, “Korumak, tedavi etmekten daha az masraflıdır” diyerek, önceki hükümet dönemindeki ilaç, ekipman ve malzeme eksikliklerinin şimdi de sürmekte olduğunu belirtti.

Faşist bir Rum örgütünün KKTC bayrağını yakmasını da kınayan Taşçıoğlu, Sağlık Bakanı’nın öncelikli görevlerini unutmaması gerektiğini de kaydetti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut da,özel günlerde kutlama yapmak yerine sorunları dile getirerek, çözüm aramak zorunda kaldıklarını söyleyerek, yıllardır biriken sorunlarda bir değişiklik olmadığını belirtti.

Gürkut, genel bütçeden sağlığa ayrılan payın çağdaş ülkeler düzeyine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, kamu sağlık hizmetlerindeki eksik sağlık personelinin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Ülkede 6 tıp, 7 de diş hekimliği fakültesi bulunduğunu kaydeden Gürkut, tıp ve ihtisas eğitimlerinin hangi kriterlere göre uygulanacağı, eğitimlerin kimler tarafından denetleneceği ve siyasi iktidar değişikliklerinin bunu nasıl etkileyeceğiyle ilgili yasal düzenlemeye gerek duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 18- 24 Kasım Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında düzenlenecek etkinlik programı okundu. (BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790