Son Haberler
İRAN’DA MEYDANA GELEN 5.9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREM VAN’I VURDU. VAN’DAKİ  İKİ KÖYDE 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
HASTADAN ALINAN KAN ÖRNEKLERİ TETKİK İÇİN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ.SONUÇLARIN ÇIKMASININ ARDINDAN SÖZ KONUSU HASTANIN KORONA VİRÜSÜ TAŞIYIP TAŞIMADIĞI BELLİ OLACAK.
-www.brtk.net-
ÇİN'İN HUBEY EYALETİNE BAĞLI WUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN DÜNYA GENELİNDE BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI 79 BİNE YAKLAŞTI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI GİRNE’DE DÜZENLENEN ‘GÜVEN VE KARARLILIK GECESİ’NDEKİ KONUŞMASINDA, KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERE SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
CUMHURBŞKANI AKINCI: ÇÖZÜM İÇİN EN GERÇEKÇİ SEÇENEK FEDERASYON
-www.brtk.net-
TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, DOĞU AKDENİZ'DE DEVAM EDEN HİDROKARBON ARAMA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN "BİZ KARARLIYIZ, KENDİ MALIMIZI, HAKKIMIZI KİMSEYE YEDİRMEYİZ" DEDİ. TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ,  TÜRKİYE’NİN, KKTC’ NİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 5 MART’TA  RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE İDLİB KONUSUNDA BİR ARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK.
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI UYARDI:ORGANİK, EKOLOJİK, BİYOLOJİK EŞ ANLAMLIDIR. ‘YÜZDE 100 DOĞAL, HORMONSUZ, HAKİKİ, KÖY ÜRÜNÜ, SAF’ GİBİ TANIMLANAN ÜRÜNLER ‘ORGANİK ÜRÜN’ DEĞİLDİR. TÜKETİCİYE ÜRÜN HAKKINDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ”
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

KIB-TEK yakıt ihalesine ilişkin iddiaları yanıtladı

Cuma 8 Kasım 2019

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, elektrik üretimi için yapılan akaryakıt ihalesinde kurumun zarara uğratıldığı ve alınan yakıtın ihale şartlarına uygun olmadığı yönünde basında yer alan iddiaları yanıtladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, çıkılan ihale sonucunda ihalenin en düşük fiyatı veren şirkete verildiğini, ancak bu miktarın alım yapmak için yeterli olmadığından dolayı oluşan farkın ihale komisyonunun da bilgisi dahilinde ce kurum zarar uğratılmadan kendi bütçeleri tarafından karşılandığını söyledi.

Onurhan, gelen yakıtın içeriğinin ihale şartlarında belirtilen kıstaslara uygun olup olmadığının ise yaptırılacak tahlillerden sonra belirleneceğini ve standart dışı bir durumun olması halinde, şartnamenin gerektirdiği cezai müeyyidelerin ilgili şirkete uygulanacağını vurguladı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan yaptığı basın toplantısı ile elektrik üretimi için yapılan akaryakıt ihalesinde kurumun zarara uğratıldığı ve alınan yakıtın ihale şartlarına uygun olmadığı yönünde basında yer alan iddiaları yanıtladı.

Onurhan, KIB-TEk’in merkezi ihale komisyonu ile çalıştığını ve ihale komisyonunun belirlediği fiyatın üzerine maliyet unsurlarını ekledikten sonra ton başına 35 dolar birim fiyatı belirlediklerini kaydederek, bu fiyatın merkezi ihale komisyonu tarafından da onaylandığını belirtti.

Bu birim fiyatı baz alarak uluslararası ihaleye çıkıldığını ve ihaleye katılan firmalar içinden MORS Limşited’in38.8 dolar ile en düşük fiyatı verdiğini söyleyen Onurhan, “Bu durumda Merkezi İhale Komisyonu bize farkı kapatacak miktarı karşılayıp karşılayamayacağımızı sorması üzerine yönetim kurulu olarak ülkenin ihtiyacı olan elektriği üretmek zorunda olduğumuzu da dikkate alarak, farkı kendi bütçemizden kapatıp merkezi ihale komisyonuna sunduk” dedi.

Onurhan, MORS Limşited’in ihaleyi alması ve yakıtı getirmeye başlamasının ardından da basında yakıtın ihale şartlarına uygun olmadığı yönünde iddiaların yer aldığını ifade etti.

Bunun üzerine ilk olarak ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi’nde alınan yakıta analiz yaptırdıklarını, bunun sonucunda yakıtın element değerlerinde birtakım yükseklikler tespit edildiğini söyleyen Onurhan, ancak bu yüksekliğin analiz yapılırken kullanılan metot farklılığından kaynaklanmış olabileceğinin de kendilerine iletildiğini belirtti.

Onurhan, bunun üzerine mevcut yakıta bir tahlil daha yaptıracaklarını belirterek, gelen yakıttan filtreleme öncesi ve filtreleme sonrası numuneler alarak hem ODTÜ hem de uluslararası başka bir şirkete göndereceklerini kaydetti.

Çıkan sonucun standart dışı olması halinde ise sözleşmede yer alan müeyyidelerin ilgili şirkete uygulanacağının altını çizen Onurhan, şirketin hiçbir müeyyideyi yerine getirmemesi halinde ihale teminatına el koymanın dahi gündeme gelebileceğini söyledi.

Onurhan, tüm bu gelişmeler ışığında ne kurumu zarara uğratmanın ne de ihaleyi alan şirkete menfaat sağlamanın söz konusu olmadığının açıkça görüldüğünü belitti.

 

BRT/TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,1023
  6,1133
  0%
  6,5922
  6,6041
  0%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°