Son Haberler
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRISLI TÜRKLERİN YAŞADIKLARI BUNCA ACI DENEYİMDEN SONRA ÖZGÜRLÜKLERİNİN, ÖZGÜNLÜKLERİNİN, EŞİTLİKLERİNİN VE GÜVENLİKLERİNİN TEHDİT ALTINA ALINMASINA ASLA RAZI OLMAYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA KIBRIS TÜRK HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN KABRİNİN BULUNDUĞU ANITTEPE’DE VE KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN ANIT MEZARI’NDAKİ İNŞAAT NEDENİYLE TMT ANITI’NDA TÖREN YAPILDI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE YARIN DA TÖREN VE ETKİNLİKLER YAPILACAK.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TARİHİ VE AHDİ YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZ ÇERÇEVESİNDE KKTC BAYRAĞININ KARADA DENİZDE VE GÖKDE GURURLA DALGALANMASI İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY, KKTC’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN TÖREN VE ETKİNLİKLERE KATILMAK ÜZERE BERABERİNDEKİ HEYETLE BU AKŞAM KKTC’YE GELDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, KKTC’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR VİDEO PAYLAŞTI.
-www.brtk.net-
15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE LEFKOŞA’DA CUMHURİYET KORTEJİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
SONDAJ GEMISI, KKTC ADINA SONDAJ ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEK IÇIN YENIDEN KIBRIS AÇIKLARINA GELEN FATIH SONDAJ GEMISI, 23 ŞUBAT 2020 TARIHINE KADAR KARPAZ AÇIKLARINDA SONDAJ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTIRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE BAŞBAKANLIK BÜTÇELERİNİ OYÇOKLUĞU İLE KABUL ETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI MÜSTEŞARI HÜDAOĞLU: CUMHURBAŞKANLIĞI 2020 YILINDA DA BÜTÇESİNİ EN ETKİN VE VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞACAK
-www.brtk.net-
KTAMS’IN 63’ÜNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA SENDİKA LOKALİNDE ETKİNLİK YAPILDI.
-www.brtk.net-
HASPOLAT KAVŞAĞI VE BAĞLANTI YOLLARINDA BAKIM, ONARIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK OLMASI NEDENİYLE CUMARTESİDEN İTİBAREN ÇALIŞMALAR SÜRESİNCE TRAFİK TEK ŞERİTTEN KONTROLLÜ OLARAK VERİLECEK.
-www.brtk.net-
METEOROLOJI DAIRESI BU GECE YARISINDAN CUMARTESI SAAT 10.00’A KADAR OLAN SÜRE IÇIN KUVVETLI GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI YAPTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

KIB-TEK yakıt ihalesine ilişkin iddiaları yanıtladı

Cuma 8 Kasım 2019

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, elektrik üretimi için yapılan akaryakıt ihalesinde kurumun zarara uğratıldığı ve alınan yakıtın ihale şartlarına uygun olmadığı yönünde basında yer alan iddiaları yanıtladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, çıkılan ihale sonucunda ihalenin en düşük fiyatı veren şirkete verildiğini, ancak bu miktarın alım yapmak için yeterli olmadığından dolayı oluşan farkın ihale komisyonunun da bilgisi dahilinde ce kurum zarar uğratılmadan kendi bütçeleri tarafından karşılandığını söyledi.

Onurhan, gelen yakıtın içeriğinin ihale şartlarında belirtilen kıstaslara uygun olup olmadığının ise yaptırılacak tahlillerden sonra belirleneceğini ve standart dışı bir durumun olması halinde, şartnamenin gerektirdiği cezai müeyyidelerin ilgili şirkete uygulanacağını vurguladı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan yaptığı basın toplantısı ile elektrik üretimi için yapılan akaryakıt ihalesinde kurumun zarara uğratıldığı ve alınan yakıtın ihale şartlarına uygun olmadığı yönünde basında yer alan iddiaları yanıtladı.

Onurhan, KIB-TEk’in merkezi ihale komisyonu ile çalıştığını ve ihale komisyonunun belirlediği fiyatın üzerine maliyet unsurlarını ekledikten sonra ton başına 35 dolar birim fiyatı belirlediklerini kaydederek, bu fiyatın merkezi ihale komisyonu tarafından da onaylandığını belirtti.

Bu birim fiyatı baz alarak uluslararası ihaleye çıkıldığını ve ihaleye katılan firmalar içinden MORS Limşited’in38.8 dolar ile en düşük fiyatı verdiğini söyleyen Onurhan, “Bu durumda Merkezi İhale Komisyonu bize farkı kapatacak miktarı karşılayıp karşılayamayacağımızı sorması üzerine yönetim kurulu olarak ülkenin ihtiyacı olan elektriği üretmek zorunda olduğumuzu da dikkate alarak, farkı kendi bütçemizden kapatıp merkezi ihale komisyonuna sunduk” dedi.

Onurhan, MORS Limşited’in ihaleyi alması ve yakıtı getirmeye başlamasının ardından da basında yakıtın ihale şartlarına uygun olmadığı yönünde iddiaların yer aldığını ifade etti.

Bunun üzerine ilk olarak ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi’nde alınan yakıta analiz yaptırdıklarını, bunun sonucunda yakıtın element değerlerinde birtakım yükseklikler tespit edildiğini söyleyen Onurhan, ancak bu yüksekliğin analiz yapılırken kullanılan metot farklılığından kaynaklanmış olabileceğinin de kendilerine iletildiğini belirtti.

Onurhan, bunun üzerine mevcut yakıta bir tahlil daha yaptıracaklarını belirterek, gelen yakıttan filtreleme öncesi ve filtreleme sonrası numuneler alarak hem ODTÜ hem de uluslararası başka bir şirkete göndereceklerini kaydetti.

Çıkan sonucun standart dışı olması halinde ise sözleşmede yer alan müeyyidelerin ilgili şirkete uygulanacağının altını çizen Onurhan, şirketin hiçbir müeyyideyi yerine getirmemesi halinde ihale teminatına el koymanın dahi gündeme gelebileceğini söyledi.

Onurhan, tüm bu gelişmeler ışığında ne kurumu zarara uğratmanın ne de ihaleyi alan şirkete menfaat sağlamanın söz konusu olmadığının açıkça görüldüğünü belitti.

 

BRT/TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.16%
  5,7573
  5,7676
  0.3%
  6,3395
  6,3509
  0.09%
  7,3847
  7,4232