Son Haberler
BM GENEL KURULU...BM 74. GENEL KURULUYARIN NEW YORK’TA BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
BM GENEL KURULU...CUMHURBAŞKANIAKINCI, BM GENEL KURUL ÇALIŞMALARI NEDENİYLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ZİYARETTE BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANINDAN AÇIKLAMA… AKINCI:SİYASAL EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM ARTIK YERLEŞMİŞ BİR BM PARAMETRESİDİR VE GEÇMİŞ MUTABAKATLAR ARASINDA YER ALIYOR. ANASTASİADİS, BUNU KABUL ETMEDİĞİNİ BM GENEL SEKRETERİ’NE DE ANLATMASI GEREKİR.
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR… CUMHURBAŞKANI AKINCI ERCAN HAVALİMANINDA BASIN TOPLANTISI DUZENLEDİ. AKINCI:VERMİŞOLDUĞUNUZ YETKI ÇERÇEVESİNDE YAPICI RUHLA EN İYİSİNİ YAPMAYA GİDİYORUM
-www.brtk.net-
AKINCI BEW YORK’A GİDİYOR: CUMHURBAŞKANI AKINCI: SİYASİ EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM OLMAZSA OLMAZIMIZ OLDUGUNUN BİIR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, NEW YORK’TA İİT VE EİT TOPLANTILARINA KATILACAK ÖZERSAY, BM YETKİLİLERİ VE DİĞER ÜLKE TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE İLK GÖRÜŞMESİNİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”...ANKARA’DA DÜZENLENEN KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... BİLDİRİDE, DOĞU AKDENİZ’İN YENİ JEOSTRATEJİSİ VE JEOPLOLİTİĞİ İÇİNDE TÜRKİYE VE KKTC’NİN, KIBRIS STRATEJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ VE TEMEL DEĞİŞİKLİKLERE GİTMEK ZORUNDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... SONUÇ BİLDİRİSİNDE, FEDERAL ORTAKLIK GÖRÜŞMELERİNE BIRAKILDIĞI YERDEN VEYA GUTERRES BELGESİ ÇERÇEVESİNDE DEVAMIN CİDDİ BİR HATA OLACAĞI DA VURGULANDI
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, ANKARA’DA DÜZENLENEN TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI VE TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ. BAKAN ÜSTEL, “ANAVATAN TÜRKİYE İLE ETKİN TANITIM VE PAZARLAMA POLİTİKASI OLUŞTURMAKTAYIZ” DEDİ. ÜSTEL, TURİZM TEŞVİKLERİNİN ÖDENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN KAYNAĞIN TÜRKİYE TARAFINDAN KKTC’YE AKTARILDIĞINI DA AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ...BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ BUGÜN BAŞLADI. BRT MÜDÜRÜ ÖZKURT: BRT YENİ YAYIN DÖNEMİNE HAZIR
-www.brtk.net-

“Kamusal sağlık hizmetleri artan nüfus karşısında yetersiz kalıyor”

Pazartesi 19 Ağustos 2019

Evrensel Hasta Hakları Derneği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipler Odası ve Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası ortak basın toplantısı düzenleyerek, sağlıkta yaşanan sorunlar ve beklentilerini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Tıp-İş Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında sırayla Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Doktor Özlem Gürkut, Kıbrıs Türk Tabipler Odası Başkanı Doktor Mustafa Taşçıoğlu, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Doktor Ahmet Varış ile Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, birer açıklama okudu.

Okunan açıklamalarda, genel bütçede sağlık için ayrılan payın çağdaş ülkeler oranına çıkarılması, ülkenin her yerine nitelikli, ulaşılabilir, eşit sağlık hizmeti verilmesinin gerekli olduğu ifade edildi.

Kamusal sağlık hizmetlerin artan talep ve nüfusa karşı yetersiz kaldığı belirtilen açıklamada, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde batın MR ve mamografi çekilemediği, görevlendirilmiş bir gastroenteroloji uzmanı hekim de olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, ülkede planlı ve kapsamlı bir koruyucu sağlık sistemi olmadığına da işaret edilerek, kamu sağlık merkezlerindeki altyapı, personel, ilaç ve malzeme eksikliklerinin acilen giderilmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, bir hekim yasası için doktorların çalışma, eğitim ve özlük haklarının düzenlenmesinin de acil ihtiyaçlar arasında yer aldığı vurgulanırken, sağlıktaki şiddet olaylarına neden olan eksikliklerin de giderilmesi istendi.

Ülkedeki nüfusun kontrolsüz bir şekilde artığı da iddia edilen açıklamada, ülkelerin sağlık politikalarının nüfusa göre planlandığını, ancak KKTC’deki işçi, öğrenci ve diğer kaçak nüfusun sayısının bilinmediği belirtildi.

Ülkeye gelen yabancıların taşıma olasılığı olan hastalıklara ilişkin yeterli denetimin de yapılmadığı belirtilen açıklamada, ülkeye girişlerde sıkı denetimin şart olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, acil servislerdeki hekim sayısının yetersiz olması nedeniyle ekipler oluşturulamadığı da vurgulanarak, acil servislerin hekim ve alt yapı bakımından ivedilikle güçlendirilmesi de istendi.

Açıklamada, tasarruf tedbirleri bahanesiyle ambulans sayılarının azaltılması, malzeme eksiklikleri ve ameliyathane sayılarının yetersiz olması nedeniyle hastaların tedavilerinin aksaması, gecikmesi ve çağdaş olmayan koğuşlarda hizmet almasının kabul edilemez olduğu da ifade edildi.

Sağlığın en temel insan hakkı olduğu anımsatılan açıklamada, sağlığın özelleştirilemeyeceği ve halkın hastanelerinin güçlendirilmesinin gerektiği belirtildi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,6889
  5,6991
  0%
  6,2847
  6,2960
  0%
  7,1166
  7,1537