Kalın:Yunanistan ve Rum Kesimi’ne mesajımız; ikili meseleleri gelin ikili çözelim

Salı 28 Temmuz 2020

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere ilişkin CNN Türk’e açıklamalarda bulundu.

Sözcü Kalın, Yunanistan’la yaşanan NAVTEX geriliminin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yapıcı bir rolü olduğunu ve olmaya da devam ettiğini dile getirdi.

Kalın, Merkel’in temel yaklaşımının, “Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimleri indirecek adımlar atalım, karşılıklı olarak güven arttırıcı önlemler alalım, bu süre zarfında da özellikle Almanya’nın AB dönem başkanlığında Türkiye ile ilgili birtakım olumlu kararların çıkması için bir zemin oluşturalım” şeklinde olduğunu anlattı.

Bundan dolayı Merkel’in AB içinde birçok eleştiriyle muhatap olduğunu belirten Kalın, “Bizim de yaklaşımımız buna son derece olumlu olur” dedi.

Yunanistan’ın Türkiye’nin önemli bir sınır komşusu olduğuna işaret eden Kalın, şöyle konuştu;

“Buradaki temel sorun Ege’de, adalar ve Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ile ilgili, ekonomik münhasır ekonomik bölge ile ilgili boşluklar var. Bununla ilgili bir uluslararası hukuki tanımlama yok. Uluslararası Denizcilik Hukuku ihtilaflı konuların ülkeler arasında ikili şekilde çözülmesini öngörüyor”

    
Meis Adası’nın Türkiye’ye yakın mesafede bulunduğuna dikkati çeken Kalın, Yunanistan’la diyalog zemininin devam ettiğini kaydetti. Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde önkoşulsuz bir şekilde Yunanistan’la bütün bu konuları konuşmaya hazır olduklarını belirtti.

Buna paralel olarak yürümesi gereken bir diğer sürecin de Kıbrıs’ta KKTC ile Rum Kesimi’nin ihtilaflı bölgeler üzerine müzakerelere başlaması gereği olduğunu vurgulayan Kalın, “Doğu Akdeniz’in bir çatışma alanı olmaktan bir barış denizine dönmesi için hiçbir ön koşul, şart koşmadan buna hazır olduğumuzu ifade ettik” dedi.

         Yayınlanan son NAVTEX’e Yunanistan tarafının çok aşırı bir tepki verdiğine de işaret eden Kalın, “Sanki biz gidip hemen Meis Adası’nı işgal edecekmişiz gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Oruç Reis’in arama tarama yapması planlanan yer Meis Adası’na 180 kilometre mesafede. Yani yanında falan, kıta sahanlığında değil. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız, ‘madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim’ dedi. Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz” dedi.

         Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a çağrıda da bulundu.

         Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buradaki temel ilkesinin,“Biz bu müzakerelerde hep bir adım önde olalım” şeklinde olduğunu dile getiren Kalın,

Şöyle konuştu;

         “Hem Yunanistan’a hem Kıbrıs Rum tarafına mesajımız şu; ikili meselelerimizi gelin ikili şekilde çözelim, AB üyeliğini arkanıza alarak Türkiye üzerine baskı kurmaya çalışmayın, buradan netice almanız mümkün olmayacaktır”

 

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.39%
  7,3147
  7,3278
  1.06%
  8,6564
  8,6720
  0.72%
  9,5556
  9,6054
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 41/22° 41/22°
  Girne 33/27° 35/27°
  Mağusa 35/25° 35/25°
  İskele 31/26° 33/26°
  Güzelyurt 35/23° 37/23°
  Lefke 31/26° 34/26°