Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, KKTC’NİN TÜRKİYE PETROLLERİ ANONİM ORTAKLIĞI’NA VERİLEN TÜM LİSANS ALANLARINDA KAZI YAPACAĞINI BELİRTEREK, “BU LİSANSLARI LAF OLSUN DİYE VERMEDİK” DEDİ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KIBRIS TÜRK TARAFI TÜRKİYE İLE BİRLİKTE HAK VE ÇIKARLARINI SONUNA KADAR SAVUNACAK
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ, TÜRKİYE’NİN SONDAJ YAPMAYA HAZIRLANDIĞI LEFKOŞA-1 HEDEFİYLE İLGİLİ FAALİYETLERİNİ KINADI. RUM BAŞKANLIK SARAYI, “TÜRKİYE; DOĞU AKDENİZ’DE KORSAN DEVLETE DÖNÜŞÜYOR” SUÇLAMASINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
LİBYA'DA KALICI ATEŞKES VE SİYASİ SÜRECİN BAŞLATILMASI AMACIYLA ALMANYA'NIN BAŞKENTİ BERLİN'DE DÜZENLENEN ULUSLARARASI KONFERANSTA KATILIMCILAR KAPSAMLI BİR PLAN KONUSUNDA ANLAŞTI. GİRNE-ALSANCAK ÇEVRE YOLUNUN ZEYTİNLİK IŞIKLARINDA DÜN GECE KIRMIZI IŞIKTA GEÇEN ARACIN YOL AÇTIĞI TRAFİK KAZASINDA BİRİ AĞIR ÜÇ KİŞİ YARALANDI. DP MİLLETVEKİLİ SERDAR DENKTAŞ, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE YÖNELİK; “NE ADAYIM, NE DEĞİLİM. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ADAYLIKLARINI AÇIKLAYAN ARKADAŞLARLA KONUŞUP, ÜLKEMİZ İÇİN EN İYİ NE İSE O YÖNDE BİR KARAR VERECEĞİM” DEDİ.
-www.brtk.net-

İşler: Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin haklarını koruduk

Cumartesi 4 Ocak 2020

Libya ile imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasını değerlendiren Türkiye’nin Libya Özel Temsilci İşler, “Türkiye, Doğu Akdeniz’deki haklarını savunmuş, ayrıca Kıbrıs Türklerinin haklarını korumuştur ” dedi…

Türkiye’deki Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda düzenlenen “Türkiye’nin Libya Politikası ve Libya Krizinin Geleceği” konulu panele katılan Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye’nin bölgeye asker göndermesi, Doğu Akdeniz konusu ve krizdeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’de Libya konusundaki uzlaşı girişimlerini desteklediğini anımsatarak, Türk askerinin istikrar ve huzura katkı sağlamak amacıyla bölgeye gönderileceğini belirtti.

İşler, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeden teröre ve saldırılara karşı askeri destek talebinde bulunduğu bilgisini paylaşarak, bu talebe sadece Türkiye’nin olumlu yanıt verdiğini vurguladı.

Emrullah İşler, Türkiye’nin meşru hükümetin talebine karşılık verdiğinin altını çizerek, “Bu da Libya ile güvenlik ve askeri anlaşma çerçevesinde gerçekleşmektedir.” değerlendirmesini yaptı.
İşler, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasına ilişkin ise şunları söyledi:

“Türkiye, Doğu Akdeniz’deki haklarını savunmuştur. Ayrıca Kıbrıs Türklerinin haklarını da korumuştur. Türkiye ve Libya, bu anlaşmadan karlı çıkmıştır. Bu anlaşmayla iki ülke, deniz sınırlarını genişletmiştir.”
İşler, Libya’ya asker gönderilmesinin söz konusu anlaşmayı da garantiye alacağının altını çizdi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ise yabancı ülkelerin desteklediği bir askeri darbeyle karşı karşıya olduklarını belirterek, “Çekişmelerin yaşandığı sırada Trablus’taki meşru hükümete askeri saldırılar oldu. Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır uçakları saldırılar düzenledi” ifadesini kullandı.

Bazı ülkelerin, Libya’daki demokratik süreci bitirmek için Hafter’e silah desteğinde bulunduğunu hatırlatan Mişri, “Mısır, Muhammed Mursi’ye yapılanı Libya’da tekrar etmek istiyor. Hafter’i başa getirmek istiyor. Ancak Libyalılar bunu reddetti” değerlendirmesinde bulundu.

Mişri, Türkiye’nin ilk günden bu yana uzlaşı rolüne büründüğünü anlatarak, “Türkiye, tüm taraflarla iletişim kurdu. Ancak Mısır-Birleşik Arap Emirlikleri cephesine yakın olan taraf, Türkiye’nin bir rolü olmasını istemedi” diye konuştu.

Türkiye’yi Akdeniz’de kuşatma çabalarına dikkati çeken Mişri, “Bu ülkeler, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki bağımsız politikasından rahatsızlardı. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki en büyük ortağı Libya’dır” dedi.

Halid el-Mişri, Türkiye ile tarih boyunca iyi ilişkileri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hafter, Trablus’u ele geçirmek için Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa’dan destek alıyor. Son olarak da Rusya’dan destek almaya başladı. Artık büyük bir koalisyonla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bizimle siyasi, ekonomik, toplumsal ve tarihi bağı olan bir ortak lazımdı. Hakkımızı savunan bir ortak. Türkiye ile iki ülke çıkarlarına hizmet eden stratejik bir ilişkimiz var. Halkın büyük çoğunluğu Türkiye’nin varlığını destekliyor.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  5,8564
  5,8670
  0%
  6,5172
  6,5289
  0%
  7,6396
  7,6794
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 14/7° 15/5°
  Girne 14/7° 14/3°
  Mağusa 15/9° 16/5°
  İskele 14/10° 15/6°
  Güzelyurt 15/4° 16/5°
  Lefke 13/5° 14/4°
 •