Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS’TA YAN YANA, EGEMEN EŞİTLİK TEMELİNDE İKİ DEVLETTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARINI SÜRDÜRENBAŞBAKAN ERSİN TATAR AKDOĞAN’DA HALKLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
TATAR: CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNE GELMEM ÜLKE SİYASETİ VE KIBRIS KONUSU ACISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÇÖZÜMDEN ÖNCE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN: HİDROKARBON ÇÖZÜM İÇİN FIRSAT KAPISI OLMALI
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI DÜN AKŞAM İSKELE BÖLGESİNDE BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU
-www.brtk.net-
RUM LİDER ANASTASİADİS KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASI DURUMUNDA AB’NİN TÜRKİYE VE KIBRISLI TÜRKLERE SAĞLADIĞI FİNANSMANIKESMESİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
KKTC MERKEZ BANKASI TÜRK LİRASI MEVDUAT FAİZ ORANLARINDA İNDİRİME GİTTİ
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜ BULAŞAN KİŞİ SAYISI 77 BİNİ AŞTI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜN KULUÇKA SÜRESİ 27 GÜN OLARAK SAPTANDI
-www.brtk.net-
İDLİB'DE REJİM GÜÇLERİNİN SALDIRISI SONUCU BİR TÜRK ASKERİ DAHA ŞEHİT OLDU
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ: PAZARTESİYE KADAR YAĞMUR BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin düzenlediği sergi açıldı

Pazartesi 3 Şubat 2020

İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin düzenlediği, Kıbrıslı Türk ve Rum sanatçıların resim ve görsel-işitsel kayıtlarından oluşan ve iki liderin anlaşması çerçevesinde değiş tokuş yapılan eserlerden oluşan sergi açıldı.

Ledra Palace Otel’de bu akşam gerçekleşen serginin açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis de katıldı.

Sergide, 1974 sonrası kuzeyde kalan Kıbrıslı Rumlara ait 219 tablodan restore edilen 60’ı ve RIK televizyonu ve radyosunda Kıbrıslı Türklere ait 54 TV ve 22 radyo programı kaydı yer alıyor.

Sergide konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs adasının yakın geçmişinde toplumlararası kanlı çatışmalar yaşandığını, bundan dolayı çok acılar çekildiğini belirterek, silahlı çatışmaların sadece can ve mal kayıplarına değil toplumların kültürel ve sanatsal eserlerinin de zarar görmesine neden olduğunu söyledi.

Akıncı, “Bu sergiyi, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarının birbirlerinin sanatsal ve kültürel değerlerine saygılarının bir göstergesi olarak görüyorum ve bu nedenle geleceğe dair ümit verici buluyorum. Hepimizin ortak hedefi olan siyasal bir çözüme ve gerçek bir barışa, kültür-sanatın birleştirici gücü olmadan ulaşamayız.Bunun farkındalığıyla 2015 yılında dostum Rum Lider NikosAnastasiadis ile üç yeni teknik komiteye ihtiyacımız olduğu konusunda mutabık kaldık. Bunların üçü de kültürel dönüşüme katkı koyabilecek ve barış kültürünün geliştirilmesinde belirleyici rol oynayabilecek olan Kültür, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eğitim Teknik komiteleriydi.Kültür Teknik Komitesi’nin tüm üyelerine ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis ise serginin bir yandan iki toplum arasında güven inşasına katkıda bulunurken diğer yandan iki toplumun sosyo-kültürel kimliklerine vurgu yaptığını dile getirdi.

Bundan sonraki aşamada esas amaçlarının sanat eserlerini, Lefkoşa’da kısa bir süre sergiledikten sonra sahiplerine iade etmek olduğunu söyleyen Anastasiadis, serginin hayata geçmesine katkı koyanlara da teşekkür etti.

BRT/EMT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.33%
  6,1023
  6,1133
  0.41%
  6,5922
  6,6041
  0.48%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°