Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, KKTC’NİN TÜRKİYE PETROLLERİ ANONİM ORTAKLIĞI’NA VERİLEN TÜM LİSANS ALANLARINDA KAZI YAPACAĞINI BELİRTEREK, “BU LİSANSLARI LAF OLSUN DİYE VERMEDİK” DEDİ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KIBRIS TÜRK TARAFI TÜRKİYE İLE BİRLİKTE HAK VE ÇIKARLARINI SONUNA KADAR SAVUNACAK
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ, TÜRKİYE’NİN SONDAJ YAPMAYA HAZIRLANDIĞI LEFKOŞA-1 HEDEFİYLE İLGİLİ FAALİYETLERİNİ KINADI. RUM BAŞKANLIK SARAYI, “TÜRKİYE; DOĞU AKDENİZ’DE KORSAN DEVLETE DÖNÜŞÜYOR” SUÇLAMASINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
LİBYA'DA KALICI ATEŞKES VE SİYASİ SÜRECİN BAŞLATILMASI AMACIYLA ALMANYA'NIN BAŞKENTİ BERLİN'DE DÜZENLENEN ULUSLARARASI KONFERANSTA KATILIMCILAR KAPSAMLI BİR PLAN KONUSUNDA ANLAŞTI. GİRNE-ALSANCAK ÇEVRE YOLUNUN ZEYTİNLİK IŞIKLARINDA DÜN GECE KIRMIZI IŞIKTA GEÇEN ARACIN YOL AÇTIĞI TRAFİK KAZASINDA BİRİ AĞIR ÜÇ KİŞİ YARALANDI. DP MİLLETVEKİLİ SERDAR DENKTAŞ, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE YÖNELİK; “NE ADAYIM, NE DEĞİLİM. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ADAYLIKLARINI AÇIKLAYAN ARKADAŞLARLA KONUŞUP, ÜLKEMİZ İÇİN EN İYİ NE İSE O YÖNDE BİR KARAR VERECEĞİM” DEDİ.
-www.brtk.net-

Hasipoğlu:Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırası Rum-Yunan ikilisinin oyununu bozdu

Salı 14 Ocak 2020

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu katıldığı bir radyo programında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Hasipoğlu, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırasının, Rum-Yunan ikilisinin oyununu bozduğunu söyledi.

Hasipoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak Doğu Akdeniz’de yabancı şirketlere ruhsat vermeye başlaması üzerine KKTC’nin 2011 yılında Türkiye ile Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yaptığını hatırlattı. Orada belirlenen parsellerin bir kısmını Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na KKTC adına araştırma yapması için verdiklerini anlatan Hasipoğlu, “Dolayısıyla Rum tarafı nasıl ‘Ben egemen devletim.’ deyip ruhsat veriyorsa biz de aynı çalışmayı başlattık” dedi.

Hasipoğlu, yaşanan sürecin ardından yakın zamanda Türkiye-Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırasının önemli olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: ”Türkiye’nin KKTC ve Libya ile yaptığı anlaşma Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin diğer ülkelerle yaptığı anlaşmaları bıçak gibi kesti. Bu anlaşma Rum-Yunan ikilisinin oyununu bozdu. Dolayısıyla bu Doğu Akdeniz’de ikinci önemli anlaşmadır. Denizdeki egemenlik haklarımızın tesisi acısından bir Mavi Vatan oluşturduk orada ve bu anlamda çok önemli. Biz hukuken ve siyaseten doğru bir politika izliyoruz. Uluslararası deniz hukuku prensipleri ışığında hareket ediyoruz. Yavuz sondaj gemisi Kıbrıs Türkünün deniz alanlarındaki egemenliğinin simgesi, adıdır. Fatih sondaj gemisi ise Türkiye’nin egemenlik alanlarının göstergesidir.”

Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs konusunda en büyük hatasının 2004 yılında Rum tarafını tek taraflı üye yapmak olduğunu ifade eden Hasipoğlu, bu bakımdan AB’nin tamamen tutarsız olduğunu ve AB’nin Rum tarafını şımarttığını anlattı.

Hasipoğlu, AB içerisinde tek bölünmüş ülke Kıbrıs olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sorunu çözmeden, sorunlu bir ülkeyi almakla hata etmişlerdir. Şimdi AB, kör ve sağırı oynamaktadır. Halbuki KKTC bir realite olmuştur. AB ikinci bir hatayı da denizlerdeki Kıbrıs Türk tarafının haklı pozisyonuna rağmen, Rum tarafına destek vererek yaptığını ifade etti. Türk tarafı olarak Rum tarafına, bir komite kurup bu işi beraberce yapalım önerimize rağmen, Rum tarafının retçi zihniyetinde değişiklik olmadı. İşte bu yüzden siyaseten de haklı durumdayız. Bu yüzdendir ki, son BM raporlarının hepsinde; ‘Ada etrafındaki doğal kaynaklarda Kıbrıslı Türklerin de hakkı vardır.’ ifadesi açıkça yer almaktadır” dedi.

Programda EAST-MED anlaşmasını da değerlendiren Hasipoğlu, East Med boru hattı projesinin gerek hukuken, gerekse de teknik olarak mümkün olamayacağını belirterek, “Türkiye, gerek ülkemizle gerekse Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmaları ile denizde hukuki bir hak yaratmıştır” dedi.

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  5,8564
  5,8670
  0%
  6,5172
  6,5289
  0%
  7,6396
  7,6794
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 14/7° 15/5°
  Girne 14/7° 14/3°
  Mağusa 15/9° 16/5°
  İskele 14/10° 15/6°
  Güzelyurt 15/4° 16/5°
  Lefke 13/5° 14/4°
 •