Son Haberler
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDASÖZ ALAN SİYASİ PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARI GÜNEY KIBRIS’TA KKTC BAYRAĞININ YAKILMASI OLAYINI KINADILAR, RUM LİDERLİĞİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI.
-www.brtk.net-
MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE: KKTC’NİN SİMGESİ VE ŞEREFİ OLAN BAYRAĞIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ.
-www.brtk.net-
EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY: KIBRISLI RUMLARIN, KIBRIS TÜRK HALKININ KURDUĞU DEVLETİN EN DEĞERLİ SEMBOLÜ OLAN BAYRAĞA KARŞI YAPTIĞI HAREKET KABUL EDİLEMEZ.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE TC MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI KKTC BAYRAĞININ YAKILMASINI KINADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, 21 KASIM PERŞEMBE GÜNÜ MECLİS’DE TEMSİL EDİLEN SİYASİ PARTİ BAŞKAN VE TEMSİLCİLERİYLE BİRARAYA GELEREK BERLİN’DE YAPACAĞI 3’LÜ GÖRÜŞME ÖNCESİNDE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAK.
-www.brtk.net-
UBP GENEL SEKRETERİ SANER: BERLİN’DEKİ GÖRÜŞMEDEN BEKLENTİMİZ YOK.
-www.brtk.net-
UBP GENEL SEKRETERİ SANER:UBP GENEL BAŞKANI TATAR, CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞINDA İDDİALI GÖRÜLÜYOR.
-www.brtk.net-
CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN ABD'NİNKIBRIS BÜYÜKELÇİSİ JUDİTHGAİLGARBER İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: TOROS TATBİKATI BU YIL DA YAPILMIYOR.
-www.brtk.net-
GİRNE ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN TBMM ESKİ BAŞKANI VE TÜRKİYE’NİN SON BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM’A FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ.
-www.brtk.net-
LTB BAŞKANI HARMANCI: DAHA YEŞİL VE TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALIYORUZ
-www.brtk.net-

Geleneksel Medya Komitesi, Başbakan Tatar’ı ziyaret etti

Salı 25 Haziran 2019

Geleneksel Medya Komitesi’nden oluşan heyet Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, ülke medyasının çok sayıda sorunu olduğunu ifade ederek, özellikle geleneksel olarak bilinen yazılı basının sorunlarına dikkat çekti.

Özuslu, geçmiş hükümete de bu sorunlarla ilgili bir yazı verdiklerini vurgulayarak, medya çalışanlarının sayısı, istihdamlar, sigorta ve basın kartı gibi sorunlar bulunduğunu söyledi.

2019 yılına yönelik herhangi bir ödeme almadıklarını kaydeden Özuslu, dövizin yükseldiğini, maliyetlerin arttığını belirtti.

Özuslu, ülkeyi terkeden gazeteci sayının artmakta olduğunu da dile getirerek, bu kan kaybını durduracak ve sektörü ayakta tutacak palyatif çözümlere gerek duyulduğunu anlattı.

Özuslu ayrıca, Başbakan Ersin Tatar’ı 11 Temmuz’da yapılacak olan Basın Günü Resepsiyonu’na da davet etti.

Başbakan Ersin Tatar da geleneksel gazetecilik kavramının Kıbrıs Türkü’nün dokusunda yer aldığını vurgulayarak, kendisinin de Halkın Sesi, Nacak, Bozkurt ve Volkan Gazeteleri’ni okuyarak büyüdüğünü anlattı.

Başbakan, ülke basınında demokrasinin bir gereği olan çok sesliliğin hakim olduğuna vurgu yaparak, dış basın ve sosyal medyanın haksız rekabet koşullarına sebep olduğunu söyledi.

Tatar, “Günün sonunda bu sektöre sahip çıkarken çok seslilik esasına göre ve kaliteli yayınlar, Kıbrıs Türk toplumuna yakışır bir şekilde yapılmalıdır. Başkasının borusunu öttürerek yapmak yakışmaz. Bu yolda sizleri selamlıyorum. Kalemlerinize saygı duyulması için bu meslek özgür iradeyle icra edilmeli. Sonuçta herkes aynı görüşte olamaz” dedi.

Geleneksel Medya Komitesi heyetindeki her isimle ayrı ayrı anıları olduğunu da anlatan Başbakan, basının sorunlarını yakından bildiğini, ancak şimdi bunun yanı sıra omuzlarında devletin dertlerini de taşımakta olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türkü’nün her alanda daha iyi noktalara gelmesi gerektiğini ifade eden Tatar, “Eskiye bakıldığında nereden nerelere geldik. Artık teknoloji sayesinde Kıbrıs Türkü dışında Kanada, Türkiye ve Avustralya’daki soydaşlarımız da gelişmeleri anında takip edebiliyor. Küçücük adamızda erdemli demokrasi mücadelesine katkılarınız önemsiyoruz” dedi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.29%
  5,7303
  5,7407
  0.04%
  6,3378
  6,3492
  0.27%
  7,4083
  7,4469