Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, İKİ BÖLGELİ, İKİ TOPLUMLU SİYASİ EŞİTLİĞE DAYALI FEDERASYON DIŞINDA KONUŞULACAK VE ULUSLARARASI TOPLUMUN KABUL EDEBİLECEĞİ BAŞKA BİR SEÇENEĞİN OLMADIĞINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, MARAŞ’IN AÇILMASININ KKTC EKONOMİSİNİ AYAĞA KALDIRABİLECEĞİNİ, MARAŞ’IN SADECE TAMİRATI İÇİN EKONOMİYE AKACAK PARANIN 2,5 MİLYAR DOLAR OLDUĞUNU BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
CNN TÜRK, KAPALI MARAŞ’IN OSMANLI VAKIF ARAZİSİ OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGELERİ YAYINLADI.
-www.brtk.net-
RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, GÜVENLİK KONSEYİNİ "İDLİB" GÜNDEMİYLE TOPLADI. TOPLANTIYLA İLGİLİ TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞMEDE İKİ LİDER YAPILAN TÜM ANLAŞMALARA BAĞLI OLDUKLARINI İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
İSKELE KAYMAKAMLIĞI YENİERENKÖY BUCAĞI HİZMETE AÇILDI. İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, KAYMAKAMLIK BUCAĞINI ZİYARET ETTİ VE İŞLEMLERİ YERİNDE GÖRDÜ.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, KIBRIS VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ ZİYARET EDEREK, ÇALIŞMALARLA İLGİLİ GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
ÇAĞDAŞ TÜRK KADIN RESSAMLARI SERGİSİ”NİN AÇILIŞINA KATILAN BAŞBAKAN TATAR, SANATIN ÖNEMİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTAHANESİ’NDE YENİLENEN BÖLÜMLERDE İNCELEMELERDE BULUNAN SAĞLIK BAKANI PİLLİ, İKİ AY İÇERİSİNDE SAĞLIKTA GÖZLE GÖRÜLÜR İYLEŞMELER OLACAĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ DOKTOR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİN’E DÖRT BUZDOLABI BAĞIŞLADI.
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE, REKTÖR PROF. DR. OSAM’IN İSTİFASININ ARDINDAN YENİ REKTÖRÜ BELİRLEME SÜRECİ PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
DAÜ VAKIF YÖNETİCİLER KURULU BAŞKANI ÖZCENK, PAZARTESİDEN İTİBAREN 3 HAFTA SÜRELİ MÜNHAL AÇACAKLARINI KAYDETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ ÜYELERİ, ANKARA’DAKİ TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR HAVANIN YAĞMURLU OLACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Feyzioğlu “Türkiye’nin görevi, Kıbrıs Türkü’nün önünü açmaktır”

Cuma 14 Şubat 2020

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Türkiye’nin görevi, Kıbrıs Türkü’nün önünü açmaktır, Rum yönetiminin Kıbrıs Türkü’nü sevk etmesini önlemektir, Kıbrıs Türkü’nün refahının önündeki engelleri kaldırmaktır.” Dedi.

Feyzioğlu, yarın KKTC’de 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ta düzenlenecek “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı” toplantısına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kıbrıs’ın hem Türkiye hem KKTC için milli bir dava olduğunu belirten Feyzioğlu, her iki devletin de yaklaşımının hükumetler üstü olduğunu ifade etti.

Kıbrıs’ta 1974 Barış Harekatı’na kadar Türklerin etnik temizlik tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, o tarihten bu yana Ada’da Türkiye’nin garantörlüğü ve Kıbrıslı Türklerin kendi devletlerini kurmuş olmaları sayesinde kan dökülmediğini, Türkler ve Rumların güven içinde yaşadıklarını anlattı.

Rum kesiminin Kıbrıs Türklerine dünya çapında bir izolasyon ve ambargo uygulattığını ifade eden Feyzioğlu, “Bu, kitlesel boyutta bir insan hakkı ihlalidir. Şimdi el birliği ile bu izolasyonu ve ambargoyu kırma zamanıdır.” değerlendirmesini yaptı.
Kıbrıs Türklerinin yüzde 65 ile kabul ettikleri Annan Planı’nın Rumlar tarafından yüzde 76 ile reddedildiği andan itibaren Kıbrıs’ta tüm parametrelerin değiştiğine işaret eden Feyzioğlu, “Rumların Kıbrıs Türkleri ile eşit, iki toplumlu iki federe devletli bir birleşme niyetinde olmadıkları ortaya bir kez daha çıkmıştır. Rum yönetiminin amacının Kıbrıs Türkü’nü bir azınlık statüsünde kendilerine bağlamak olduğu anlaşılmıştır. Şu halde birleşme müzakereleri, Rumlar yüzünden anlamsız hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın bu gerçeği görmeye direnmesinin gerçeği değiştirmeyeceğini belirten Feyzioğlu, kapalı Maraş’ın açılımının bu süreç içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Birleşmeyi reddeden, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haline getirmek isteyen Rum yönetiminin birleşme müzakerelerinin uzamasını istediğini ifade eden Feyzioğlu, “Çünkü belirsizlik, Rumlar tarafından izole edilmiş Kıbrıs Türkü’nü ve özellikle Kıbrıs Türk gençliğini umutsuzluk duygusuna sevk etmektedir. Öyleyse, bu umutsuzluk duygusunun, güvenlik kadar Kıbrıs Türkü’nün refahını da esas alan yepyeni bir yol haritayla sökülüp atılması lazımdır.” açıklamasını yaptı.

Maraş açılımının, yaptıkları uluslararası sempozyumun devamı niteliğinde bir toplantı olduğunu aktaran Feyzioğlu, “Madem ki Rum yönetimi, kendilerini Kıbrıs Türkü’nden üstün görmektedir ve eşit koşullarla birleşmeyi reddetmektedir, birleşme müzakerelerinde zaman zaman gündeme gelmiş olan Maraş’ın anlaşma olursa devri konusu artık anlamını kanaatimizce yitirmiştir.

Elbette takdir yalnızca ve yalnızca Kıbrıs Türklerinindir.”dedi.

Kıbrıs Türklerinin geleceğine sadece Kıbrıs Türklerinin karar verebileceğine işaret eden Feyzioğlu, “Türkiye’nin görevi, Kıbrıs Türkü’nün önünü açmaktır, Rum yönetiminin Kıbrıs Türkü’nü sevk etmesini önlemektir, Kıbrıs Türkü’nün refahının önündeki engelleri kaldırmaktır. AB pasaportu vaadiyle Kıbrıs Türk gençliğini ikinci sınıf vatandaşlığa ve en sonunda da asimilasyona ikna etmeye çalışan Rum planını bozmaktır.” görüşünü aktardı.

Kapalı Maraş’ın KKTC egemenliğinde sivil yerleşime açılımının Kıbrıs Türkü’ne emsalsiz bir refah ortamı sağlamaya elverişli olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, kapalı Maraş’ın Birleşmiş Milletler’in elinde olmadığını, KKTC egemenliğinde bulunduğunu anımsattı.

Feyzioğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550 sayılı kararında KKTC’nin hiçbir şekilde tanınmaması tebliğ olunduktan sonra, kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin yerleşimine açılması gerektiğinden söz edildiğini aktardı. Feyzioğlu, Kıbrıs Türkü’nün bağımsız ve egemen devletini tanımayan Güvenlik Konseyi kararını, Türkiye’nin, KKTC’nin veya tek bir Kıbrıs Türkü’nün tanımasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Ancak bu kararda bile kapalı Maraş’ın 1974 öncesi sakinlerinin yerleşimine açılmasından söz edilmesinin önem taşıdığını ifade eden Feyzioğlu, “TBB olarak gerçekleştirdiğimiz uluslararası sempozyumda, Maraş’ın 1974 öncesindeki sakinlerinin terk ettikleri otellere, evlere davet edilmelerinin şartları ve yolları konuşulmuştur. KKTC’nin ve Türkiye’nin niyeti Maraş’taki binalara ve o binaların arsalarına dışarıdan üçüncü kişileri yerleştirmek değildir. Maraş’ı eski sakinleri veya onların mirasçılarıyla canlandırmak, Kıbrıs Türklerine yepyeni istihdam ve ticaret alanları açmak, KKTC’nin ekonomisini böylece şahlandırmaktır. KKTC, insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti alanında dünyanın en ileri devletlerindendir. Ekonomik alanda da hedefimiz KKTC’nin bir Singapur olmasıdır.”dedi.

Çalıştayı düzenleme görevinin yaptıkları uluslararası sempozyumda ortaya çıktığını, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve KKTC Başbakanlığı tarafından da bu toplantının bir devam toplantısı olarak organize edilmesi görevinin TBMM’ne verildiğini anlatan Feyzioğlu, “Kıbrıs Türkü’nün refahı ve parlak geleceği için tarihsel bir sürecin parçası olmak, bizim için en büyük onurdur. Her türlü yanlış anlamayı gidermek için şunu bir defa daha tekrar ediyorum. Toplantının günlük siyasetle alakası yoktur. Çünkü Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC için günlük siyasetin üzerinde bir davadır.” ifadelerini kullandı.

BRT/TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.33%
  6,1023
  6,1133
  0.41%
  6,5922
  6,6041
  0.48%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°