Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS’TA YAN YANA, EGEMEN EŞİTLİK TEMELİNDE İKİ DEVLETTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARINI SÜRDÜRENBAŞBAKAN ERSİN TATAR AKDOĞAN’DA HALKLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
TATAR: CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNE GELMEM ÜLKE SİYASETİ VE KIBRIS KONUSU ACISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÇÖZÜMDEN ÖNCE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN: HİDROKARBON ÇÖZÜM İÇİN FIRSAT KAPISI OLMALI
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI DÜN AKŞAM İSKELE BÖLGESİNDE BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU
-www.brtk.net-
RUM LİDER ANASTASİADİS KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASI DURUMUNDA AB’NİN TÜRKİYE VE KIBRISLI TÜRKLERE SAĞLADIĞI FİNANSMANIKESMESİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
KKTC MERKEZ BANKASI TÜRK LİRASI MEVDUAT FAİZ ORANLARINDA İNDİRİME GİTTİ
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜ BULAŞAN KİŞİ SAYISI 77 BİNİ AŞTI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜN KULUÇKA SÜRESİ 27 GÜN OLARAK SAPTANDI
-www.brtk.net-
İDLİB'DE REJİM GÜÇLERİNİN SALDIRISI SONUCU BİR TÜRK ASKERİ DAHA ŞEHİT OLDU
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ: PAZARTESİYE KADAR YAĞMUR BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Feyzioğlu, Maraş ve Kıbrıs sorunuyla ilgili BRT’ye konuştu

Cuma 14 Şubat 2020

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, KKTC’nin dünyanın en haksız ambargo ve izolasyonun altında kaldığın belirterek, yapılması gerekenin üretim ekonomisine geçmek olduğunu vurguladı.

Kapalı Maraş’ta yarın düzenlenecek toplantı öncesi Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, BRT’ katıldığı “Burası Önemli” programında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Barolar Birliği’nin geçtiğimiz aylarda Ankara’da düzenlediği uluslararası sempozyumda Rumların Türklerle birleşmek istemdiğinin ortaya çıktığını ifade eden Feyzioğlu, “amaçları Kıbrıs Türk’ünü izolasyon ve kitlesel insan ihlali olan ambargo ile yıldırıp, Kıbrıs Türk gençliğini umutsuzluğa sevk etmek” dedi.

Annan planını iki toplumlu iki devletli federe devletleri düzenleyen bir plan olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, Rumların bunu reddederek Kıbrıslı Türkleri Kıbrıs devleti diye sahiplendikleri Rum devletine ikinci sınıf vatandaş yapmaya çalıştığını kaydetti.

Kıbrıs’ın kaderini sadece Kıbrıs Türklerinin belirleyebileceğini belirten Feyzioğlu, “ben anavatan yavru vatan ayrımına da karşıyım. Benim iki vatanım var. bir vatandaşı olduğunu Türkiye Cumhuriyeti bir de gönülden vatandaşı olduğunum, kimlik kartını taşımadığım ama gönülden vatandaşı olduğumu egemen ve bağımsız bir devlet olan KKTC devletinin ülkesi” dedi.

Türkiye ile KKTC arasında menfaat çatışması olmadığını, olamayacağını belirten Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs’ın menfaati ne ise Türkiye’nin menfaatinin de o olduğunu vurguladı, Türkiye’nin Kıbrıs siyasetinde büyük değişiklik yapması gerektiğini kaydetti.

KKTC’nin dünyanın en haksız ambargo ve izolasyonunun altında kaldığını anlatan Feyzioğlu,yapılması gerekenin üretim ekonomisine geçmek olduğunu vurguladı.

Feyzioğlu, “KKTC üretmelidir. Üretmenin önündeki her türlü engel kaldırılmalıdır. Mesarya Ovası nasıl zengindir.Mesarya Ovası sulandığında ileri teknoloji tarıma geçildiğinde muazzam işler yapılabilir. Burada tarıma dayalı sanayi gelişmek zorunda. Öyle stratejik bir yerdeyiz ki inanılmaz bir ticaret üssüdür burası” dedi.

“Birleşme müzakereleri anlamını yitirdi” diyen Feyzioğlu, Türkiye’nin görevinin Kıbrıs Türküne gerçekten sarılabileceği, ulaşabileceği umudu vermek olduğunu, Maraş’ın bunun ete kemiğe bürünmüş şekli olduğunu ifade etti.

Kapalı Maraş’ın KKTC’nin egemenliğinde olduğunu belirten Feyzioğlu, “yarınki toplantı KKTC egemenliğinde kalmak kaydıyla sivil iskana açılmasıdır” dedi.

Doğu Akdeniz’de çok ciddi gelişmeler olduğunu anlatan Feyzioğlu, “KKTC ve Türkiye’nin İsrail, Mısır, AB Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından çembere alınması girişimlerine karşı ‘biz bu çemberi reddediyoruz, bu çemberi yırtar atarız’ diye bir milli duruş sergilemektir bu” dedi.

Maraş’ın eski sakinlerine ait olduğunu belirten Feyzioğlu, “Maraş artık bir askeri güvenlik bölgesi olmaktan çıkmalı, sivillere açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede Tanışmaz Mal Komisyonu’nun önünde 282 bekleyen dosya olduğunu kaydeden Feyzioğlu, “yaklaşık olarak 2 milyar Euro’ya tekamül edecek tazminattan bahsediyoruz. Maraş’ın eski sakinleri Maraş’a dönmek istiyor ve kendi hükümetleri ile de kavga ediyorlar. Çünkü Rum hükümeti Maraş’ın açılmasını istemiyor” dedi.

Bölgenin kentsel dönüşüme girmek zorunda olduğunu belirten Feyzioğlu, binaların yeniden yapımı ile Kıbrıs Türk’ünün ticaretinin artırılacağını, istihdam ortamlarının yaratılacağını söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.33%
  6,1023
  6,1133
  0.41%
  6,5922
  6,6041
  0.48%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°