Son Haberler
ULUSAL BİRLİK PARTİSİ’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI ERSİN TATAR OLDU
-www.brtk.net-
NİSAN AYINDA YAPILACAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ADAYINI BELİRLEMEK ÜZERE TOPLANAN UBP YETKİLİ ORGANLARI TATAR'I OYBİRLİĞİ İLE ADAY GÖSTERME KARARI ALDI
-www.brtk.net-
TATAR PARTİ MECLİSİ KARARININ ARDINDAN SARAYÖNÜNDE TOPLANAN PARTİLİLERE SESLENDİ VE “KAZANACAĞIMIZDAN ŞÜPHEMİZ YOKTUR"DEDİ
-www.brtk.net-
UBP PARTİSİ GENEL BAŞKAN, BAŞBAKAN ERSİN TATAR’IN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
BİLDİRGEDE KIBRIS KONUSU KAPSAMINDAKİ GÖRÜŞLER10 MADDEDE SIRALANDI
-www.brtk.net-
LİBYA’DA BARIŞ VE İSTİKRARIN TESİSİ İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR YARIN BERLİN’DE DÜZENLENECEK OLAN ZİRVEDE ELE ALINACAK. ZİRVEYE, TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA KATILACAK.
-www.brtk.net-
DÜN AKŞAM HAYATINI KAYBEDEN TÜRKİYE ESKİ BAŞBAKANI BÜLENT ECEVİT’İN EŞİ RAHŞAN ECEVİT YARIN DEVLET MEZARLIĞINDA BÜLENT ECEVİT'İN YANINA DEFNEDİLECEK
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ PROJELERLE MEDYAYA KATKISININ SÜRDÜĞÜNÜ BELİRTEREK MEDYANIN GÜÇLÜ BİR EKONOMİYLE İSTİHDAM YAPMASI VE YENİ NESİLLERİN YETİŞTİRİLMESİNE YATIRIM YAPMASI İÇİN YENİ PROJELERİN GELİŞTİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, POLİS GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN MANAVOĞLU’NU ZİYARET ETTİ. ULUÇAY ZİYARETTE POLİS ÖRGÜTÜNÜN EKSİKLİKLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞTIKLARINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
GİRNE - ALSANCAK ÇEVRE YOLUNDA 16 OCAK’TA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASINDA YARALANAN HASAN ŞAFAK YETKEN YAŞAMA TUTUNAMAYARAK BU SABAH TEDAVİ GÖRMEKTE OLDUĞU HASTANEDE VEFAT ETTİ
-www.brtk.net-
KIBRIS’IN FEDERAL ÇATI ALTINDA YENİDEN BİRLEŞMESİ YÖNÜNDE ÇALIŞMA HEDEFİYLE KURULAN ÜÇÜNCÜ TOPLUM FORUMU DERNEĞİ TANITILDI
-www.brtk.net-
HASPOLAT KAVŞAĞINDA ÜST GEÇİT ÇALIŞMASI NEDENİYLE YOL YARIN SAAT 09.00-17.00 SAATLERİ ARASINDA TRAFİĞE KAPATILACAK
-www.brtk.net-
BU SÜREDE TRAFİK AKIŞI ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ YOLUNDAN VE ALT GEÇİTTEN SAĞLANACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Erhürman: Protokol nerede?

Pazartesi 9 Aralık 2019

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk halkının varoluş, kimlik ve kültürünün ileriye taşınmasının tek yolunun kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı ile ilgili konuşan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bütçenin hazırlanması konusunda emek veren personele teşekkür ederek, bu bütçeyle ilgili bir önceki sene yapılan konuşmalar da olduğuna işaret etti.
Geçen sene şu anda Başbakan olan Ersin Tatar’ın TC ile yapılan Ekonomik Mali İşbirliği Protokolü konusunda yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Erhürman, geçen yılın bütçesinde gösterdiği en büyük sıkıntının bu protokolün imzalanmamış olması olduğunu anımsattı.

Mayısın sonunda göreve gelen hükümetin, 3 yıllık bir protokolü değil, 5 aylık protokolü Temmuz sonunda imzaladığını açıkladığını, Ağustos’ta bunun değiştirildiğini açıklandığını ifade eden Erhürman, sonrasında yaşanan sıkıntılara değinerek, “bugün hala bir protokol olmadığı gibi, bir ekonomik program teklifinin de bulunmadığını” kaydetti.

Hükümetin, “göreve geldikleri dönemde en büyük taahhüttü” olan protokolün nerede olduğunu ve öngörülen bütçe açığının ne olacağını soran Erhürman, 1 Milyar 400 milyon olarak öngörülen ve yazılı metni olmayan bütçe açının ne olacağını ve kendi ayakları üzerinde duran bir ekonominin nasıl olacağını sordu.
Bütçe açığının, iç kaynaklarla arttırmanın ya gelirleri arttırmak veya mükellefiyetleri arttırmakla olabileceğinin söylendiğini ifade eden Erhürman, ancak bu konuda da net bir öngörü olmadığını, rakamlara yansımadığını söyledi.

Turizmde daha ciddi bir tanıtım ve pazarlama aşamasına nasıl geçileceğini de soran Erhürman, turizmden elde edilen gelirin, çalışanların yüzde 80’inin yabancı uyruklu olması nedeniyle, dışarıya kaçtığını aktardı.
Ülkenin en büyük öncü sektörlerden turizmde yabancı işçi sayısının önüne geçilebilmesi için, turizm kolejleri ile ilgili bir girişim bulunmadığını söyleyen Erhürman,” kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomiye giden yolu hiçbir şekilde bu bütçe içinde göremediklerini” kaydetti.
Akaryakıt fiyatlarına Marta kadar zam yapılmayacağı söyleminin nasıl gerçekleştirileceğini de soran Erhürman, bütçedeki sözleşmeli personel istihdamı rakamları konusunda da eleştirilerde bulundu.

Bütçe görüşmeleri sırasında, sadece yapılması gerekenleri eleştirmeyecekleri, öneri de ortaya koyacaklarını ifade eden Erhürman, hükümetin aklından geçen yeni önerileri de öğrenme talebinde bulunacaklarını kaydetti.
Ekonomik protokol hakkında da sorular sormaya devam edeceklerini söyleyen Erhürman, Kıbrıs Türk halkının varoluş, kimlik ve kültürünün ileriye taşınmasının tek yolunun kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi olduğunu vurguladı.

TAK/EMT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.2%
  5,8564
  5,8670
  0.44%
  6,5172
  6,5289
  0.08%
  7,6396
  7,6794
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 14/7° 15/5°
  Girne 14/7° 14/3°
  Mağusa 15/9° 16/5°
  İskele 14/10° 15/6°
  Güzelyurt 15/4° 16/5°
  Lefke 13/5° 14/4°
 •