DAÜ- SEN “Rektör seçimi, Üniversitenin önünü açacak”

Perşembe 20 Şubat 2020

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), rektör seçiminin DAÜ’nün önünü açacağını belirterek, rektör vekili Prof. Dr. Hasan Demirel’e başarılar diledi.

DAÜ-SEN, tüm yaşananların üniversiteye zarar vermeden sonlanması için ellerinden geleni yaparak, demokrasiyi korumayı başarmış olduklarına inandığını söyledi.

DAÜ-SEN’den yapılan açıklamaya göre, Doğu Akdeniz Üniversitesi Senatörlerinin çoğunluğunun bir yıldır kendilerinin de dile getirdiği sorunları görüşmek üzere olağanüstü senato toplantısı talep ettikleri ve rektörün üniversiteyi iyi yönetemediği ve ciddi sorunları görmezden geldiğinin tüm DAÜ paydaşlarının ortak görüşü olduğunu belirtti.

Rektörün geçen günkü açıklamasında her şeye rağmen demokrasiye şans bırakan bir mesaj verdiğini dile getiren DAÜ-SEN, “Vakıf Yöneticiler Kurulu ise cevabi yazısıyla Senato’nun iradesi ile demokrasi geleneklerimize bağlı olacağını açıklamıştır. Bu aşamada Rektörün oluşan durumu doğru okuyarak istifa etmesi olgun bir adımdır. DAÜ yeniden rektör seçimine giderek yoluna devam edecektir. Nitekim Senatomuzun kararı da bu yöndedir. Seçim sonlanana kadar vekaleten rektörlük görevi yürütecek Prof.Dr. Hasan Demirel’e başarılar dileriz” dedi.

DAÜ-SEN açıklamasına şöyle devam etti;
“Bazı gazetecilerin ve yorumcuların “DAÜ’de felaket’ yazılarını şaşkınlıkla karşılamaktayız. DAÜ demokratik bir kurumdur. Demokrasinin gereği seçimler, istifalar, grevler olur ve kurum yoluna devam eder. DAÜ’nün en iyi üniversite olmasının nedeni bu demokratik ortamıdır. DAÜ’de bölüm başkanından dekana ve yüksek okul müdürüne kadar herkes seçimle başa gelir. Her seçim heyecanlı olur. Her seçilen, sendikamızın, senatomuzun, Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun denetimine tabidir. Sendikamızın görevlerinin başında bu gelir. Her seçilen hesap vermek ve gerektiğinde istifa edip yeni bir seçimin önünü açmakla mükelleftir. Buna alışık olmayanlar ise yaşananları felaket olarak göstermektedirler. Bu felaket değil herhangi bir Batı üniversitesinde sürekli yaşanandır. Seçim yeni bir başlangıçtır”

BRT/TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,4346
  6,4462
  0%
  7,0896
  7,1024
  0%
  7,8483
  7,8892
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°