Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR, KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE DERİN FARKLILIKLAR VE AYRILIKLAR OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NİN KENDİNİ ADANIN TEK SAHİBİ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ ANCAK KIBRIS’TA İKİ EŞİT HALKIN OLDUĞUNU VURGULADI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TC İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA İLE YENİ BİR HARİTANIN ORTAYA ÇIKTIĞINI KAYDEDEREK, BU ANLAŞMA İLE KKTC’NİN DAHA DA ÖNEM KAZANDIĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
LİBYA ULUSLARARARASI TANINIRLIĞA SAHİP ULUSAL MUTABAKAT HÜKÜMETİ, TC İLE İMZALANAN İKİ MUHTIRANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, LİBYA MUTABAKATIYLA İLGİLİ OLARAK, "BU HİÇBİR ŞEKİLDE DİĞER ÜLKELERE KARŞI BİR TEHDİT, DİĞER ÜLKELERİN HAKKINA, HUKUKUNA TACİZ DEĞİLDİR" DEDİ.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR: KIBRIS BİZİM MİLLİ MESELEMİZ, BİZİM BUNDAN TAVİZ VERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL.
-www.brtk.net-
TC İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI BUGÜN İMZALANIYOR
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSTANBUL’DA MEVKİDAŞI TÜRKİYE AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI SELÇUK İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Cumhuriyet Kutlamaları Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açış konuşması ile başladı

Perşembe 14 Kasım 2019

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı resmi kutlamaları saat 12.00’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ve 21 pare top atışıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı konuşmasında KKTC’nin kuruluş Kararında ve Bağımsızlık Bildirgesinde de ifadesini bulan çözüm hedefi doğrultusunda çabaları sürdüreceğini belirtti.

Akıncı, Kıbrıslı Türkler’in, yaşadıkları bunca acı deneyimden sonra özgürlüklerinin, özgünlüklerinin, eşitliklerinin ve güvenliklerinin tehdit altına alınmasına asla razı olmayacağını da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 15 Kasım Cumhuriyet bayramı açış konuşmasına “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. yılında hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diyerek başladı.

Akıncı, Kıbrıs Türkünün Cumhuriyeti ilan edene kadar yaşanan süreci özetlediği konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulurken, Kuruluş Kararı ve Bağımsızlık Bildirgesindeki ifadelere vurgu yaptı.

Akıncı, Kuruluş kararı ve Bağımsızlık bildirgesinde Kıbrıs adasında iki halkın kendi milli benliklerini koruyarak, kendi kesimlerinde huzur ve güven içinde yaşamaya ve kendi kendilerini yönetmeye hakları olduğuna inanç ifade edildiğini, ayrıca iki halkın eşit düzeyde müzakerelerle, barışçı, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmalarının mümkün ve zorunlu olduğunun belirtildiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun da ötesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının, iki eşit halk arasında Federasyon çatısı altında bir ortaklığın kurulmasına engel değil, hatta kolaylaştırıcı olacağı da özellikle vurgulanmıştır” dedi.
Akıncu, kuruluş Kararında ve Bağımsızlık Bildirgesinde de ifadesini bulan çözüm hedefi doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler Örgütü ile işbirliği içerisinde çabaları sürdüreceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “bu bağlamda 25 Kasım günü BM Genel Sekreteri Antonio Guetteres’in daveti ile Sayın Anastasiadis ile biraraya geleceğiz. Adamızın huzur ve barış içinde bir geleceğe yol alabilmesi için siyasi irade ve kararlılık içinde hareket edeceğiz. Siyasi eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde bir gelecek inşası için , meşru hak ve çıkarlarımızı sonuna kadar savunarak yapıcı bir tutumla orada bulunacağız. Elbette bu yapıcı anlayışımızın muhataplarımızda da olmasını isteyeceğiz. Bu toplantının verimli ve olumlu bir adım oluşturmasını temenni ediyorum” dedi..

Doğu Akdeniz’deki doğal gaz ve genel anlamda enerji konusunun son yıllarda artan bir gerginliğe neden olduğuna işaret eden Akıncı, Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminden KKTC’i ve Türkiye’yi dışlama politikasının bu gerginliğin azaltılmasına yardımcı olmadığını kaydetti.
Sırf bu dışlama politikası uğruna coğrafi gerçekliğe ve ekonomik akla uygun olmayan projelerin hayata geçirilmeye çalışıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, gerginlik yerine işbirliği anlayışı ile hareket ederek, tüm ilgili tarafların kazançlı çıkacakları bir ortama fırsat verilmesi gerektiğini anlatarak “Bu amaçla ortak komite kurulmasına yönelik olarak yapmış olduğumuz öneri hala masada değerlendirilmeyi beklemektedir”dedi.

.Çevre, İklim değişikliği, hava kirliliği, kaynakların tükenmesi konularının ciddi ve giderek büyüyen sorunlar olarak ortaya çıktığını ifede eden Akıncı, gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada yaşaması için herkesin kendi üstüne düşeni yapmak zorunda olduğunu vurguladı.
Akıncı, Kıbrıs Türk halkı olarak, yüzyıllardır bize ev sahipliği yapan ve bugün artık tartışılmaz bir biçimde ortak sahibi olduğumuz bu güzel Adada, kendi kimliklerimizi koruyup geliştirerek özgürce yaşamak istiyoruz. Toplumumuzun kendine özgü yapısını biçimlendiren tarihsel, kültürel, sosyal ve coğrafi koşullar, zaman zaman karşılaştığımız ciddi sorunlara rağmen, bu Adada kök salma irademizi ayakta tutmaya devam ediyor. Sorunları aşmayı, zorluklar karşısında yılmadan mücadele etmeyi ve yurdumuzu daha yaşanabilir bir yere dönüştürme azmini, gelecek kuşaklara karşı en büyük sorumluluğumuz olarak görmekteyiz” dedi..

“Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile yakın işbirliği ve kardeşçe dayanışmayı sürdürmeye devam edeceğiz” diyen Akıncı, Türk ulusu ile Kıbrıslı Türkleri bir araya getiren çok geniş bir ortak payda bulunduğunu da vurguladı.

Akıncı, bu ortak paydanın Atatürk ilke ve devrimleri, demokratik, laik Cumhuriyet anlayışı; fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirme kararlılığı olduğunu kaydetti.

Atatürk’ün barışçı ve çağdaş değerlerine daha ilk günden sıkı sıkıya bağlanan Kıbrıslı Türklerin bu ilkeleri bundan sonra da rehber edinmeye devam edeceğini anlatan Akıncı, Kıbrıslı Türkler’in, aradan geçen bunca yıldan ve yaşadıkları bunca acı deneyimden sonra özgürlüklerinin, özgünlüklerinin, eşitliklerinin ve güvenliklerinin tehdit altına alınmasına asla razı olmayacağını vurguladı.

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı mesajını “Barışın değerini savaşı yaşayarak öğrenen bir toplum olarak, Kıbrıs’ta adil ve eşitlikçi bir çözümün ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu biliyor ve görüyoruz.

Bu bilinçle büyük önderin ilkelerine sımsıkı sarılarak yurtta barış dünyada barış diyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle bu günlere ulaşmamızdaki en büyük fedakarlığı yapan aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum, gazilerimizi saygı ile anıyorum. Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutluyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadeleriyle tamamladı.

BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,7479
  5,7582
  0%
  6,3805
  6,3920
  0%
  7,5397
  7,5790