Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR, KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE DERİN FARKLILIKLAR VE AYRILIKLAR OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NİN KENDİNİ ADANIN TEK SAHİBİ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ ANCAK KIBRIS’TA İKİ EŞİT HALKIN OLDUĞUNU VURGULADI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TC İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA İLE YENİ BİR HARİTANIN ORTAYA ÇIKTIĞINI KAYDEDEREK, BU ANLAŞMA İLE KKTC’NİN DAHA DA ÖNEM KAZANDIĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
LİBYA ULUSLARARARASI TANINIRLIĞA SAHİP ULUSAL MUTABAKAT HÜKÜMETİ, TC İLE İMZALANAN İKİ MUHTIRANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, LİBYA MUTABAKATIYLA İLGİLİ OLARAK, "BU HİÇBİR ŞEKİLDE DİĞER ÜLKELERE KARŞI BİR TEHDİT, DİĞER ÜLKELERİN HAKKINA, HUKUKUNA TACİZ DEĞİLDİR" DEDİ.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR: KIBRIS BİZİM MİLLİ MESELEMİZ, BİZİM BUNDAN TAVİZ VERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL.
-www.brtk.net-
TC İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI BUGÜN İMZALANIYOR
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSTANBUL’DA MEVKİDAŞI TÜRKİYE AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI SELÇUK İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

‘Cumhuriyet Korteji’ etkinliği gerçekleştirildi

Perşembe 14 Kasım 2019

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen birinci Cumhuriyet Korteji bölge okullarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünden başlayan kortej Cumhurbaşkanlığı bahçesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çocukları selamlamasının ardından, İnönü Meydanı’ndaki Doktor Fazıl Küçük Büstü önünde tamamlandı.

Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Osman Örek Meslek Lisesi Edebiyat öğretmenlerinden Özge Eliz Aksaygın’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, çocuklarla birlikte Doktor Fazıl Küçük anıtına çelenk koydu.…
Ekinlikte daha sonra şiirler okundu.

Şiirlerin okunmasının ardından konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 36’ncı yıldönümünü onur ve gururla kutlandığını söyleyerek, Kıbrıs Türk Halkının, bu coğrafyadaki varoluş mücadelesinde tüm zorluklara, yaşanan acı ve kayıplara rağmen ortaya koyduğu iradenin asla unutulamayacağını vurguladı.

15 Kasım 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün 36 yaşında genç bir delikanlı olduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, KKTC’nin sadece bir devlet değil, Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesi ile çelikleşmiş iradesinin en yüce sembolü olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, konuşmasında Kıbrıs konusuna da değindi.
“Kıbrıs konusunda bugüne kadar karşımıza çıkan çözüm planlarında geçmişte yaşanan onca acı ve haksızlığa rağmen, iyi niyetli yapıcı tutumumuzu ortaya koyduk. Ancak, her seferinde Rum tarafının uzlaşmaz tavrı ve uluslararası kamuoyunun bizi görmezden gelen yaklaşımı ile karşı karşıya kaldık. Kıbrıs Türk Halkının adadaki siyasi varlığının, uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilmesi gereken bir gerçek olduğunun altını çizmek isterim. Kuruluşumuzdan bugüne, geçen 36 yılda gururla söyleyebiliriz ki, maruz bırakıldığımız tüm olumsuzluklara rağmen demokratik geleneklerimizi sağlam temellere oturtan, kendi meclisimiz ve bürokratik kurumlarımıza sahip, sosyal ve ekonomik alanlarda büyümeye devam eden bir devletiz.”
Bakan Çavuşoğlu konuşmasının sonunda, Kıbrıs Türk Halkının bu günlere gelmesinde öncülük eden Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük ve kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı ve canlarını feda eden şehitleri rahmetle anarak, gazileri de şükranla selamladı.

Bakanın konuşmasının ardından etkinlik folklor gösterileri ile sona erdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,7479
  5,7582
  0%
  6,3805
  6,3920
  0%
  7,5397
  7,5790