Son Haberler
2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN BAŞLADI. BÜTÇE ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER 10 GÜNDE TAMAMLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLDİĞİNİEKONOMİNİN TÜMÜYLE KAYIT ALTINA ALINMASIYLA BİRLİKTE REEL AÇIKLARIN DAHA DA KAPATILACAĞINI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPININ YAKALANACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, 2020 MALİ YILI BÜTÇESİN, SUNUŞ KONUŞMASINDA, HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMANIN TEMEL FELSEFELERİ OLACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, ANLAŞMANIN HİÇBİR KOMŞUYA KARŞI OLMADIĞINI, İKİ EGEMEN ÜLKE LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KOLLANMASI İÇİN YAPILDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL’DA TEMASLARDA BULUNAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATISOSYAL KALKINMADAN SORUMLU BAKANLAR BİRİNCİ KONFERANSI SOSYAL GELİŞİM BAKANLAR TOPLANTISI’NA KATILDI TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
-www.brtk.net-
DEĞİRMENLİK LİSESİ’NDE YAPIMI TAMAMLANAN YENİ DERSLİK BİNALARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, BEYARMUDU İMAR PLANI’NIN ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ, GAZİMAĞUSA KAYMAKAMLIĞI VE BEYARMUDU BELEDİYESİ’NİN OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU, GAZİMAĞUSA-YENİBOĞAZİÇİ-İSKELE İMAR PLANI’NIN REDDEDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, PLANIN HAZIRLANMIŞ OLDUĞU ŞEKLİ İLE YAYINLANMASI VE YASAL GÜCÜNE KAVUŞMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, ÖZEL ÇOCUKLAR YÜZME YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖZEL EĞİTİM VAKFI ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDEREK MADALYALARINI TAKDİM ETTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLUNDA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN KAZADA, ARAÇ SÜRÜCÜSÜ OSMAN YILDIRIM YARALANDI
-www.brtk.net-
MEDYA ETİK KURULU, HALKIN SESİ GAZETESİ’Nİ UYARMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Cumhurbaşkanı Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştü

Cumartesi 20 Temmuz 2019

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindekileri kabul ederek görüştü.

Kıbrıs sorunuyla ilgili bundan sonra herhangi bir süreç olacaksa oyalamaya müsait bir süreç olmayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri raporlarına da geçtiği gibi olası bir sürecin ucu açık olmayan, çözüm odaklı, belli bir zaman içinde sonuçlanacak bir süreç olabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şunları ifade etti:

“Sayın Rum liderin Kıbrıs Rum toplumu adına istediği nedir? Çelişik mesajlarla ortalık bulandırılmıştır. Farklı ortamlarda, farklı kişilerle, farklı şeyler konuşmaktadır. 5’li gayrı resmi platformda gerçekten Kıbrıs Rum toplumu adına ne istediklerini öğrenmek istiyoruz. Bizimle yetkiyi paylaşmıyorlarsa arzu ettikleri nedir? Bütün bunların çok kısa bir sürede aydınlığa kavuşmasını istiyoruz. Müzakere süreci 1974’ten sonra başlamadı 1968’den beri konuşuyoruz. Bütün bu uğraşların belli bir zaman dilimi içinde sonuçlandırılmasını arzu ediyoruz. Bu hem bölge için, hem Türk Yunan dostluğu hem de Türkiye’nin AB ile münasebetleri için, herkesin yararına olur ama bu sadece bize bağlı bir olay değil. Diğer tarafında aynı iyi niyeti, iradeyi ve kararlılığı gösterebilmesi gerekir.”

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi günlerde Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin birlik, beraberlik ve dayanışmasının hem topluma hem de tüm dünyaya doğru ve yerinde bir mesaj olarak iletilmiş olduğunu kaydetti.

Altı çizilmesi gerek iki önemli husus olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı,

“Bunlardan birincisinin haklarımızı koruma kararlılığıdır. Her şart altında bu kararlılık elbette devam edecektir” dedi. Altı çizilmesi gereken ikinci hususun, sadece adada değil; bölgede de dünyada da barış ve istikrar istedikleri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle konuştu: “Bu savaşı yaşayan kuşaklar olarak savaşın ne anlama geldiğini herkesten daha iyi anlayacak noktadayız. Savaşı görenler savaşı istemez barışı ister. Savaşın acılarını daha çok kadın çocuk ve sivil insanlar çeker ama gelin görün ki öyle anlar olur, savaş kaçınılmaz hale gelir. 20 Temmuz 1974, o tarihlerden biridir. Eğer 20 Temmuz Barış Harekâtı olmasaydı bu ada bir Yunan adasına dönüşecekti. Nikos Sampson, 15 Temmuz akşamından itibaren Yunan marşları eşliğinde bu adanın Yunanistan’a bağlanmakta olduğunu kendi taraftarlarına müjdelemekteydi. İyi ki yanı başımızda Türkiye vardı ve bizim için hiç kabul edilemez bu olay gerçekleşmedi”

20 Temmuz 1974’ün üzerinden 45 yıl geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Gönül arzu ederdi ve mantık da onu emrederdi ki bu 45 yıl içerisinde bir siyasi çözüme bu adayı bağlayabilelim” diye konuştu.
İki kesimliliği, güvenlik endişelerini karşılayacak bir formül istenirse hala bulunabileceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun temel gerekliliğinin, Rum tarafınca Kıbrıs Türk halkının kendileri gibi bu adada var olma hakkı olduğunun kabul edilmesi olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti: “İşin özü siyasi eşitlik ve bu adanın mukadderatında, kararlarında Kıbrıslı Türklerin eşit söz sahipliğidir. Bunun yanında yetkiyi, gücü paylaşırken zenginliği de adil ölçüler içinde paylaşabilmedir. Maalesef bugüne kadar ne yetkiyi gücü bizimle paylaşabildiler, ne de deniz altında var olduğu düşünülen zenginliği pay edebilme iradesini ortaya koyabiliyorlar”.

Çözüm çabaları sürerken KKTC’nin reformlarını yapıp, gelişimini çok daha hızlı bir şekilde devam etmesi gerektiğini, bunun çözümü de doğrudan etkileyen bir unsur olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın hükümetle yapacağı çalışmaların olumlu sonuç vermesini ve Kıbrıs Türk halkını daha iyiye götürecek gelişmelerin olmasını diledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da konuşmasında Kıbrıs sorunun çözümüyle ilgili TC ve KKTC’nin ortaya koyduğu yapıcı tutuma rağmen sorunun çözülemediğini ifade etti.
Kıbrıs sorunuyla ilgili oyalamalarla daha fazla vakit geçirilemeyeceğini kaydeden Oktay, “Fazla sabrımız kalmadığını buradan bu vesile ile tüm dünya ve paydaşlara iletmek istiyorum. Oyalamalarla daha fazla vakit geçiremeyiz. Bu tür oyalamalar bizi hiçbir yere götüremez. Öncesinde bir ortak vizyonun birliğinin oluşması önemlidir” diye konuştu.
Görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesi gibi beklentiler olduğunu söyleyen Oktay, bu beklentinin kabul edilemeyeceğinin defalarca ifade edildiğini kaydetti.

Tarafların 5li gayrı resmi görüşme teklifinin KKTC ve TC’nin son derece yapıcı tavrıyla ilgili olduğunu söyleyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bunlar son derece ciddi fırsatlardır. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve ilgili tarafların bu fırsatı son derece ciddiyetle değerlendirmesi gerekmektedir. Bu fırsatlar her zaman masada olmayabilir” dedi. Siyasi çözümlere her zaman açık olduklarını da belirten Oktay, “Arzu ediyoruz ki sorunlar bir an önce çözülsün, her iki halkın barış ve refah içinde yaşayacağı bir çözüme ulaşılsın” dedi.

(BRT/CUMHURBAŞKANLIĞI)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.74%
  5,7905
  5,8010
  0.44%
  6,4083
  6,4199
  0.94%
  7,6108
  7,6505