Son Haberler
İRAN’DA MEYDANA GELEN 5.9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREM VAN’I VURDU. VAN’DAKİ  İKİ KÖYDE 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
HASTADAN ALINAN KAN ÖRNEKLERİ TETKİK İÇİN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ.SONUÇLARIN ÇIKMASININ ARDINDAN SÖZ KONUSU HASTANIN KORONA VİRÜSÜ TAŞIYIP TAŞIMADIĞI BELLİ OLACAK.
-www.brtk.net-
ÇİN'İN HUBEY EYALETİNE BAĞLI WUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN DÜNYA GENELİNDE BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI 79 BİNE YAKLAŞTI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI GİRNE’DE DÜZENLENEN ‘GÜVEN VE KARARLILIK GECESİ’NDEKİ KONUŞMASINDA, KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERE SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
CUMHURBŞKANI AKINCI: ÇÖZÜM İÇİN EN GERÇEKÇİ SEÇENEK FEDERASYON
-www.brtk.net-
TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, DOĞU AKDENİZ'DE DEVAM EDEN HİDROKARBON ARAMA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN "BİZ KARARLIYIZ, KENDİ MALIMIZI, HAKKIMIZI KİMSEYE YEDİRMEYİZ" DEDİ. TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ,  TÜRKİYE’NİN, KKTC’ NİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 5 MART’TA  RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE İDLİB KONUSUNDA BİR ARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK.
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI UYARDI:ORGANİK, EKOLOJİK, BİYOLOJİK EŞ ANLAMLIDIR. ‘YÜZDE 100 DOĞAL, HORMONSUZ, HAKİKİ, KÖY ÜRÜNÜ, SAF’ GİBİ TANIMLANAN ÜRÜNLER ‘ORGANİK ÜRÜN’ DEĞİLDİR. TÜKETİCİYE ÜRÜN HAKKINDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ”
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Burcu:Haklarımız Rum Yönetimi’nin insafına terk edilemez

Salı 23 Temmuz 2019

Cumhurbaskanı Sözcüsü Barış Burcu yaptığı açıklamada Kıbrıslı Türkleri’nin hidrokarbon faaliyetlerinin tüm aşamalarında söz sahibi olduklarını söyledi.

Burcu açıklamasında;

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk tarafını dışlayarak tek yanlı olarak sürdürmeye ısrar ettiği hidrokarbon çalışmalarının bir sonucu olarak adamız etrafında yükselen tansiyonu düşürmek amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı tarafından hidrokarbon konusunda yapılan öneri bilindiği gibi Rum lider tarafından reddedilmiştir.

Rum lider daha önce bu konuda gösterdiği olumsuz tutumun gerekçelerini bir mektupla BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Gutteres’e göndermişti. Dün akşam üzeri BM görevlileri vasıtasıyla bu mektubun bir kopyasını da bize iletmiştir. Söz konusu mektubunda Cumhurbaşkanımızın ortak komite önerisini reddetme gerekçesi olarak Rum lider taraflar arasında daha önce varılan bir uzlaşıya göre hidrokarbon faaliyetlerinin bütünlüklü bir çözümden sonra, federal bir yetki kapsamında ele alınacağını ve birlikte yürütüleceğini anımsatarak Kıbrıslı Türklerin hidrokarbonlar üzerindeki haklarını ve birlikte yönetim anlayışını zaten kabul ettiğini ancak Cumhurbaşkanımızın önerisinin bu uzlaşıya aykırı olduğunu iddia ediyor.

Kıbrıs sorununa bilindiği gibi henüz kapsamlı bir çözüm bulunamamıştır ve bir federal yapı veya müşterek bir federal yönetim henüz yoktur. Dolayısıyla, hidrokarbonlar ve diğer doğal kaynakları ortaklaşa yöneten merkezi bir yönetim de mevcut değildir. Kapsamlı bir çözüm oluncaya kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin bizim de haklarımızın bulunduğu ada etrafındaki zenginlikler konusunda tek başına tasarrufta bulunma yetkisi söz konusu olamaz.

Sayın Anastasiades’in mektubundaki diğer bir yanılgısı da kendi meclisinden geçirdiği “hidrokarbon fonu” kararının Kıbrıslı Türklerin haklarını gözeteceği iddiasında bulunmasıdır. Rum liderin bu iddiası hiç inandırıcı değildir. Bilinmesini isteriz ki Kıbrıslı Türkler hidrokarbon faaliyetlerinin tüm aşamalarında ve süreçlerinde söz sahibi olmalıdırlar. Bir fon kurulacaksa o da diğer hususlar gibi ele alınıp birlikte kararlaştırılması gereken bir şeydir. Cumhurbaşkanımızın önerisi de zaten ortak bir fon oluşturulması hususunu da içermekte idi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek yanlı olarak aldığı kararlar ve kurduğu fonlar bizim için hiçbir güvence teşkil edemez, çünkü bizim haklarımız tek yanlı olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin insafına terk edilemez.

9 Ağustos’ta yapılacak gayri resmi görüşmede Cumhurbaşkanımız diğer hususlar yanında bu konuyu da samimiyetle ve yapıcı bir ruhla ele alma arzusundadır.

Kıbrıs’ta tüm tarafların yararına olacak gelişmelere kapıyı açmak için öncelikle var olan gergin ortamı gidermenin herkesin sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Kıbrıs Türk tarafı olarak biz her zaman bu sorumluluk duygusu içerisinde hareket ettik, etmeye devam edeceğiz.” dedi

(BRT/SM)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,1023
  6,1133
  0%
  6,5922
  6,6041
  0%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°