Son Haberler
ULUSLARARASI BİLİM DİPLOMASİSİ FORUMU” CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN HİMAYELERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: BİLİM DİPLOMASİSİNE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN ALAN DOĞU AKDENİZ’DİR. BU BÖLGEDE YA RUM KOMŞULARIMIZIN YAPTIĞI GİBİ GERGİNLİK DİPLOMASİSİ SÜRDÜRÜLECEK, YA DA BİLİMSEL VERİLERE DEĞER VERİLEREK ADIMLAR ATILACAK
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: İMZALANAN EASTMED PROJESİ BİLİMSEL GERÇEKLİKTEN UZAK VE AKILDAN YOKSUN BİR ÇALIŞMADIR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, DOĞU AKDENİZ’DEKİ YENİ ŞEKİLLENMELERLE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN BÖLGEDEKİ DEĞERİNİN ARTTIĞINI KAYDETTİ.
-www.brtk.net-
UBP’NİN KİTLE TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR. BAŞBAKAN TATAR KİTLE TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE GÜZELYURT’TA PARTİLİLERİ VE HALKLA BİRARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, AB ÜYESİ BAZI ÜLKELERİN DOĞAL KAYNAKLAR KONUSUNDA KIBRIS'TA ARABULUCULUK GİRİŞİMİNDE BULUNDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, DOĞU AKDENİZ'DEKİ HİDROKARBON ARAMA FAALİYETLERİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU. ÇAVUŞOĞLU, DOĞU AKDENİZ'DE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİN VE TÜRKİYE'NİN HAKLARINI KORUMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ VURGULAYARAK, “SAHADA DA MASADA DA VARIZ." DEDİ.
-www.brtk.net-
BM GENEL SEKRETERİNİN KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ ELİZABETH SPEHAR, ADADAKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ
-www.brtk.net-
SPEHAR: HER İKİ TOPLUMDA DA SORUNA KAPSAMLI BİR ÇÖZÜM BULUNMASI YÖNÜNDE GÜÇLÜ BİR İSTEK VAR ANCAK ÇÖZÜMÜN MÜMKÜN OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA KUŞKULAR GİDEREK ARTIYOR
-www.brtk.net-
SPEHAR: GAYRI RESMİ 5’Lİ TOPLANTI İÇİN ŞU AŞAMADA BELİRLİ BİR ZAMAN ÇİZELGESİ YOK
-www.brtk.net-
YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ, NİSAN AYINDAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE ADAY OLARAK PARTİ GENEL BAŞKANI ERHAN ARIKLI’YI GÖSTERME KARARI ALDI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, AV VE AVLA İLGİLİ YABAN HAYATINI DÜZENLEME (DEĞİŞİKLİK) YASASI’NDA ÖNGÖRÜLEN BAZI DEĞİŞİKLİKLERİN, YABAN HAYAT GÖZETİLEREK DAHA İYİ BİR NOKTAYA GETİRİLEBİLMESİ İÇİN YASAYI YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE CUMHURİYET MECLİSİ’NE İADE ETTİ
-www.brtk.net-
AVCILIK FEDERASYONU AVLA İLGİLİ YASANIN MECLİSE İADE EDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, YASANIN ONAYLANMASINI İSTEDİ
-www.brtk.net-
MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI İLE ÖZER VE NERİMAN BOYACI VAKFI ARASINDA LEFKOŞA’DA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ YAPILMASINA YÖNELİK PROTOKOL İMZALANDI. KURULACAK MERKEZDE FARKLI BİRİMLERDE 0-18 YAŞ ARASI ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLMESİ HEDEFLENİYOR
-www.brtk.net-
HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ÜRETİCİLERİN SOSYAL SİGORTA VE İHTİYAT SANDIĞI YATIRIMLARI KONUSUNDA ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU’NDAN DESTEK İSTEDİ
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, HAYVAN ÜRETİCİLERİNE NE TÜR KOLAYLIKLARIN SAĞLANABİLECEĞİ YÖNÜNDE ÇALIŞMA BAŞLATACAKLARINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÇAVUŞOĞLU TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE BUGÜN İNGİLTERE’YE GİDİYOR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS KREDİ KARTLARININ KUZEYDE KULLANIM ORANI 2 YILDA YÜZDE 122 ARTTI
-www.brtk.net-
GİRNE'DE ECEVİT CADDDESİ BOYUNCA KAZI ÇALIŞMASI YAPILACAK. SÖZ KONUSU YOLDA TRAFİK TEK ŞERİTTEN VERİLECEK
-www.brtk.net-

Burcu: Kıbrıs sorunu siyaseten iki varlık ilişkisiyle çözümlenebilir

Çarşamba 18 Eylül 2019

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs sorununun, bir azınlık çoğunluk ilişkisiyle değil; siyaseten eşit iki varlık ilişkisiyle çözümleneceğini belirterek, “Rum liderliği çok önceden beri bir BM parametresine dönüşen bu yalın gerçekliğin bir an önce idrakine varmak zorundadır.” İfadelerini kullandı.

Rum Lider Anastasiadis’in, Associated Press’e verdiği demeci değerlendiren Burcu, Rum Liderin söz konusu açıklamasında kararlara etkin katılım ve bir olumlu oy ilkesinin Türkiye’nin dayatmalarıyla gündeme geldiğini iddia ederek gerçeği çarpıtmaya kalkıştığını belirtti.

Burcu, değerlendirmesinde, siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım, Kıbrıs Türkleri’nin öteden beri var olan tezidir. Türkiye tarafından da desteklenmekte olan bu tez aynı zamanda bir BM parametresidir. BM raporları ve BM Güvenlik Konseyi’nin çeşitli kararlarına da giren siyasal eşitlik ve kararlara etkin katılım ilkesi, bugüne kadar müzakerelerde mutabık kalınan en temel kavramlardan biridir. Nitekim Bakanlar Kurulu’nda ‘bir olumlu oy’ ilkesi iki taraf arasında halihazırda varılmış bir mutabakattır.” İfadelerini kullandı.

Burcu, Rum liderin, BM kararları ve geçmiş mutabakatlara aykırı davranarak, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini görmezden geldiğini ve uzlaşılara aykırı inkârcı bir tavır sergilediğini belirtti.

Burcu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği gibi, Sayın Jane Holl Lute’un Sayın Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı ile sürdürdüğü referans kavramlarını oluşturma çabası henüz sonuçlanmış değildir. Kıbrıs Türk tarafı olarak çabamız yapıcı yaklaşımlarla bunu oluşturmaya yöneliktir.
Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak yaşanan süreçle ilgili doğru bilgileri aktarmaya devam edeceğiz. Bu süreçte serinkanlı kalarak iyi niyetle ve yapıcı bir anlayışla BM ile işbirliği yaparak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Önümüzdeki hafta, Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Merkezi’nde, BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres ile görüşecektir. Geçmiş mutabakatlara ve BM parametrelerine bağlı kalarak, BM ile temaslarımız sürecektir.

BM parametrelerinden ve geçmiş mutabakatlardan saparak süreçte sıkıntı yaratanların, bu yanlış tutumlarının yol açacağı muhtemel olumsuz sonuçları da dikkate alarak yanlış tutumlarını bir an önce düzeltmelerini tavsiye ederiz.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.36%
  5,9191
  5,9297
  0.41%
  6,5680
  6,5798
  0.68%
  7,6976
  7,7378
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 14/7° 15/5°
  Girne 14/7° 14/3°
  Mağusa 15/9° 16/5°
  İskele 14/10° 15/6°
  Güzelyurt 15/4° 16/5°
  Lefke 13/5° 14/4°
 •