Son Haberler
2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN BAŞLADI. BÜTÇE ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER 10 GÜNDE TAMAMLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLDİĞİNİEKONOMİNİN TÜMÜYLE KAYIT ALTINA ALINMASIYLA BİRLİKTE REEL AÇIKLARIN DAHA DA KAPATILACAĞINI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPININ YAKALANACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, 2020 MALİ YILI BÜTÇESİN, SUNUŞ KONUŞMASINDA, HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMANIN TEMEL FELSEFELERİ OLACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, ANLAŞMANIN HİÇBİR KOMŞUYA KARŞI OLMADIĞINI, İKİ EGEMEN ÜLKE LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KOLLANMASI İÇİN YAPILDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL’DA TEMASLARDA BULUNAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATISOSYAL KALKINMADAN SORUMLU BAKANLAR BİRİNCİ KONFERANSI SOSYAL GELİŞİM BAKANLAR TOPLANTISI’NA KATILDI TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
-www.brtk.net-
DEĞİRMENLİK LİSESİ’NDE YAPIMI TAMAMLANAN YENİ DERSLİK BİNALARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, BEYARMUDU İMAR PLANI’NIN ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ, GAZİMAĞUSA KAYMAKAMLIĞI VE BEYARMUDU BELEDİYESİ’NİN OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU, GAZİMAĞUSA-YENİBOĞAZİÇİ-İSKELE İMAR PLANI’NIN REDDEDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, PLANIN HAZIRLANMIŞ OLDUĞU ŞEKLİ İLE YAYINLANMASI VE YASAL GÜCÜNE KAVUŞMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, ÖZEL ÇOCUKLAR YÜZME YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖZEL EĞİTİM VAKFI ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDEREK MADALYALARINI TAKDİM ETTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLUNDA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN KAZADA, ARAÇ SÜRÜCÜSÜ OSMAN YILDIRIM YARALANDI
-www.brtk.net-
MEDYA ETİK KURULU, HALKIN SESİ GAZETESİ’Nİ UYARMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bülent Ecevit Lefkoşa’da düzenlenen törenle anıldı

Cuma 19 Temmuz 2019

Kıbrıs’a 20 Temmuz 1974’te çıkarma yapılması kararını alan dönemin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı merhum Bülent Ecevit, Lefkoşa’da düzenlenen törenle anıldı.

Sönmezliler Ocağı tarafından düzenlenen tören, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ve muharip derneklerin katılımıyla gerçekleşti.

Göçmenköy girişinde, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi yanındaki Ecevit Heykeli önünde saat 09.30’da başlayan törende, çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende, Sönmezliler Ocağı Başkanı Erden Esenyel, Bülent Ecevit’in özgeçmişini okudu; Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de konuşma yaptı.

Esenyel, Rum ve Yunan cuntalarının 15 Temmuz 1974 darbesi ardından, Kıbrıs’a müdahale kararı alan dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in en görkemli eserinin, Kıbrıslı Türklerin Rum ve Yunan soykırımından kurtulması olduğuna işaret ederek, Ecevit’i rahmetle andıklarını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de törende yaptığı konuşmada, 1974’te Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı merhum Bülent Ecevit’in, sadece dönemin başbakanı değil, Kıbrıs Türk halkının gönüllerini fetheden kişi olduğunu söyledi.

Osmanlı’nın adadan çekilmesiyle Kıbrıslı Türklerin 96 yıl öksüz, yetim kaldığını ve anavatan Türkiye’yi beklediğini belirten Töre, Kıbrıslı Türklerin umudunun hiç tükenmediğini kaydetti.

1960’da Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu anımsatan Töre, Mehmetçiğin adaya gelmesinin Kıbrıslı Türklerin mücadelesine ivme kazandırdığını ve Kıbrıslı Türklerim mücadeleye devam ettiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta yaşanan olaylara ve Kıbrıs Türk halkının yaşadığı acılara değinen Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisini 1963 Kanlı Noel’de, ardından da Erenköy direnişinde gösterdiğini aktardı.

Töre, Bülent Ecevit ve hükümetinin Kıbrıs için çok kararlı davrandığını, 15 Temmuz 1974 darbesi ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’a müdahale gerçekleştirdiğini anlattı.

“Türkiye’yi, Türk ordusunu bizlerden biliyoruz. Türkiye’ye yürekten bağlıyız” şeklinde konuşan Töre, şimdi ise Türkiye’nin garantörlüğünün sona ermesi, Türk askerinin adadan çekilmesi için oyunlar oynandığını kaydetti.

Töre, Kıbrıs Türk halkının bu oyunlara bir daha asla gelmeyeceğini vurgulayarak, TC’nin garantörlüğünün sona erdirilmesi, ittifak anlaşmalarının ortadan kaldırılması veya sulandırılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Töre, “Bunun olması halinde Girit, Batı Trakya Türkleri gibi oluruz. Kıbrıs bizim için vazgeçilmezdir” dedi.

Şimdi de denizlerin işgal edilmeye çalışıldığını söyleyen Zorlu Töre, Türkiye’nin tüm baskılara karşı, denizlerin işgal edilmesine fırsat vermemeye kararlı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin haklarını savunup direndiğini belirtti.

Töre, “TC ile birlikte yola devam edeceğiz. KKTC, Kıbrıs Türk halkının ulaştığı en büyük şereftir. İki devlet, iki bağımsızlığa gerek yoktur söylemleri asla kabul edilemezdir” diye konuştu.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere ise sağlık ve esenlikler diledi.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.74%
  5,7905
  5,8010
  0.44%
  6,4083
  6,4199
  0.94%
  7,6108
  7,6505