Son Haberler
36’INCI GURUR YILI....15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI RESMİ KUTLAMALARI CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI'NIN BAYRAK RADYO VE TELEVİZYONU’NDAN YAPTIĞI KONUŞMA İLE BAŞLADI CUMHURBAŞKANI AKINCI, KKTC’NİN KURULUŞ KARARINDA VE BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİNDE DE İFADESİNİ BULAN ÇÖZÜM HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA ÇABALARI SÜRDÜRECEĞİNİ BELİRTTİ. AKINCI: KIBRISLI TÜRKLER, YAŞADIKLARI BUNCA ACI DENEYİMDEN SONRA ÖZGÜRLÜKLERİNİN, ÖZGÜNLÜKLERİNİN, EŞİTLİKLERİNİN VE GÜVENLİKLERİNİN TEHDİT ALTINA ALINMASINA ASLA RAZI OLMAYACAK
-www.brtk.net-
15 KASIM KUTLAMALARI.....KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ COŞKULU TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLUYORUZ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA YARIN TEBRİK KABUL EDECEK. KUTLAMALARIN KALBİ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ LEFKOŞA DR. FAZIL KÜÇÜK BULVARI'NDA ATACAK. BAŞKENT LEFKOŞA’NIN YANI SIRA DİĞER BÖLGELERDE DE TÖRENLER YAPILACAK.
-www.brtk.net-
TATAR’IN VİDEOLU KUTLAMASI......BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYET’NİN 36’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR VİDEO PAYLAŞTI.
-www.brtk.net-
TATAR FOX TV’DE KONUŞTU...BAŞBAKAN TATAR : TC VE KKTC DOĞU AKDENİZ’DE KARARLI BİR POLİTİKA İZLİYOR TATAR: KKTC’NİN MARKA DEĞER OLARAK ORTAYA ÇIKMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ TATAR: TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜNDEN ASLA KOPMAYIZ
-www.brtk.net-
220 YILI BÜTÇESİ..... CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, 2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI KAPSAMINDAKİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. KOMİTEDE BUGÜN BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLÜYOR
-www.brtk.net-
36’NCI GURUR YILI....MECLİS BAŞKANI ULUÇAY, 15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARINA KATILMAK ÜZERE ÜLKEDE BULUNAN TÜRKİYE TÜM BÜROKRATLAR VE İŞ İNSANLARI FEDERASYONU HEYETİNİ KABUL ETTİ ULUÇAY: KIBRIS TÜRK HALKININ MÜCADELESİ BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEK
-www.brtk.net-
KTP’DE SÜRESİZ GREV.... PETROL İŞ SENDİKASI, 2011 YILINDA ÖZELLEŞTİRİLEN KIBRIS TÜRK PETROLLERİ’NDE ÇALIŞAN SAYISININ AZLIĞI NEDENİYLE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN TEHLİKEYE GİRMESİ AYRICA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN İMZALANMAMASI GEREKÇELERİYLE KIBRIS TÜRK PETROLLERİ’NİN KALECİK’TEKİ TESİSİ VE ERCAN HAVALİMANI’NDAKİ AKARYAKIT NOKTASINDA SÜRESİZ GREV BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Biz diplomasiyi çalıştırarak bu sorunu aşma gayretlerimizi sürdüreceğiz”

Pazartesi 17 Haziran 2019

Avrupa Birliği üyesi Güney Avrupa Ülkeleri 6. Zirvesi’nde kabul edilen ortak bildiride Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda Türkiye ve KKTC’yi hiçe sayan yaklaşımlar; ülkemizde ve Türkiye’de tepkiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yanlışın devam ettirildiğini ve tarihi bir fırsatın daha göz göre göre heba edildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği üyesi Güney Avrupa Ülkeleri 6. Zirvesi’nde kabul edilen ortak bildiride Kıbrıs ve Türkiye ile ilgili ifadeleri değerlendirdi.

“Akdeniz coğrafyası tarih boyunca hep çalkantılı bir bölge oldu” diyen Akıncı, Doğu Akdeniz tarih boyunca sahip olduğu önemini koruyor. Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynaklarının mevcudiyetine ilişkin yapılan tespitler bu coğrafyanın önemini daha da artırmıştır. Bu durum güncel gerilimlerin de zeminini oluşturmuş bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerji politikalarını desteklediklerini, dünyadaki öneminin de gün geçtikçe arttığını ve Doğu Akdeniz’in de güneş enerji deposu olduğunu ifade eden Akıncı, ancak fosil yakıtların ekonomik değerini ve önemini yitirmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı, bu nedenle enerji kaynaklarını sahiplenme mücadelesinin bitmediğini, bölgede yeni bir enerji denklemi kurulduğunu, Rum Yönetimi’nin de Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’yi devre dışı bırakarak denklemi tek başına kurma gayreti gösterdiğini ifade etti.

“Oysa Kıbrıslı Türklerle Türkiye’yi devre dışında bırakmaya çalışmak tarihi ve coğrafi gerçekliğe aykırı bir çabadır” diyen Akıncı, “Rum tarafı fırsatçılık yaparak Türkiye’den boşalan alanları kendi çıkarları doğrultusunda doldurmak amacıyla Yunanistan ile birlikte bölgede üçlü ittifaklar oluşturmaya yönelmiştir” ifadelerini kullandı…

Bölgedeki denklemin Kıbrıslı Türkler ve Türkiye olmadan hep eksik kalacağını, bu durumda bölgenin istikrara kavuşmasının da mümkün olamayacağını anlatan Cumhurbaşkanı, eğer bir boru hattı alternatifi gündeme gelecekse, bunun en kestirme, en ucuz ve en pratik güzergahının Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ulaşacak olan bir hat olacağını vurguladı.

Bölgedeki zenginliklerin yeni bir çatışma alanı yaratmaması ve tam tersine, bu zenginliklerin bölge ülkeleri arasında işbirliği alanı oluşturması gerektiğini her zaman söylediğini anımsatan Akıncı, “Bölgedeki mevcut çatışmaların sonlandırılması ve yeni sıcak çatışma alanlarının oluşması ihtimalinin bertaraf edilmesi için diplomasiye daha çok ağırlık verilmelidir” dedi.

Rum Yönetimi’nin yaptıklarının gerçekçi ve hukuki olabilmesi için iki tür uzlaşma sağlaması gerektiğini ifade eden Akıncı şöyle konuştu:

“Öncelikle bizimle ortak bir komite kurulmasını kabul etmelidir. Bu şekilde Kıbrıs Rum Yönetimi doğal kaynaklar konusunda bu zenginliklerin ortak sahibi olan Kıbrıslı Türkler ile planlama aşamasından başlayarak satışa kadar birlikte hareket etmelidir. İkinci olarak Türkiye Akdeniz’de en uzun kıyısı olan ülkelerden biri olarak bölgedeki enerji denkleminden dışlanmamalıdır. Türkiye, kendi kıyılarına hapsedilemeyecek bir ülke konumundadır. Bu gerçekler ışığında KKTC ve Türkiye’nin bölgedeki haklardan vazgeçmesi beklenemez. Bu gerilimden çıkış için uluslararası hukuk içinde bir çare bulunabilir. Rum tarafı uzlaşıya kapalı durduğu, hatta konuyu konuşmayı bile reddettiği için KKTC ve Türkiye’nin haklarını korumak için adım atması kaçınılmaz hale gelmiştir”

Fatih gemisi personeli ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi ile işbirliği yapan şirketlerden 25 kişi için tutuklama emri çıkarıldığının anımsatılması üzerine de Akıncı, bu tür tutuklama tehdidiyle, korkutmaya çalışmak suretiyle bir yere varmanın veya caydırmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Akıncı, AB’nin son kararıyla da yeniden tarihi bir hata yaptığını kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Rum tarafı haksız yere elde ettiği AB üyeliğinin avantajından faydalanarak, AB’yi bu konuda yanlışa sürüklüyor. Avrupa Birliği bölünmüş ve hala çözülmemiş bir sorunu olan Kıbrıs’ın tek sahibi varmışçasına Rum Yönetimi’ni tüm Kıbrıs adına tek başına üye kabul ettikten sonra, şimdi de benzer bir hatayı enerji konusunda tekrarlıyor. Böylelikle Kıbrıs sorununun çözümünde katalizör etkisi olabilecek enerji konusu, maalesef yeni bir çatışma ve gerginlik alanına dönüştürülüyor. Bu konuda Rumların tek yanlı girişimleri yanında buna destek çıkan uluslararası aktörler de gerilimi artırıyor. Aynı yanlış devam ettirilerek tarihi bir fırsat daha göz göre göre heba ediliyor”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras arasında yapılan görüşmelerde ve değişik düzeyde yürütülen çalışmalarda iki ülke ilişkilerini daha iyiye götürecek adımlar atılmakta olduğunu memnuniyetle gördüklerini de ifade eden Akıncı, bu gelişmelerin Kıbrıs’a da yansımasını istediklerini söyledi.

“Akıl yolu doğal zenginlikleri gerginlik ve çatışma vesilesi değil, işbirliği alanı yapmayı söyler” diyen Akıncı, Türkiye’nin bu coğrafyanın önemli bir gücü; Kıbrıslı Türkler de Kıbrıs adasının iki temel toplumundan biri olduğunu söyledi ve “Biz bu adada geçmişte savaşın acılarını paylaştık, artık gelecek kuşaklar bu adanın zenginliklerini paylaşmalı” dedi.

Doğal zenginlikler konusunda ortak bir komite kurulması gerektiğini de anımsatan Cumhurbaşkanı, ancak Rum tarafının katı tutumuyla karşı karşıya olduklarını, Rum tarafının Kıbrıs’ı sadece kendi yetki ve egemenlik alanı olarak gördüğünü ve esas anlaşmazlığın da tam buradan kaynaklandığını vurguladı.

Akıncı, “Biz bu zenginliklere tek başımıza el koyma değil, ortaklık haklarımıza sahip çıkma çabasındayız” diyerek, önerilerinin akıl ve uzlaşma yoluyla bölgedeki ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirecek bir anlayış olduğunu anımsattı.

“Biz uluslararası hukuk içinde diplomasiyi çalıştırarak bu sorunu aşma gayretlerimizi sürdüreceğiz” diyen Akıncı “Bununla birlikte bölgede tek yanlı kazı faaliyetlerine girişilmesine karşılık bizim de kazı çalışmaları yapmamız kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.16%
  5,7573
  5,7676
  0.3%
  6,3395
  6,3509
  0.09%
  7,3847
  7,4232