Son Haberler
36’INCI GURUR YILI....15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI RESMİ KUTLAMALARI CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI'NIN BAYRAK RADYO VE TELEVİZYONU’NDAN YAPTIĞI KONUŞMA İLE BAŞLADI CUMHURBAŞKANI AKINCI, KKTC’NİN KURULUŞ KARARINDA VE BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİNDE DE İFADESİNİ BULAN ÇÖZÜM HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA ÇABALARI SÜRDÜRECEĞİNİ BELİRTTİ. AKINCI: KIBRISLI TÜRKLER, YAŞADIKLARI BUNCA ACI DENEYİMDEN SONRA ÖZGÜRLÜKLERİNİN, ÖZGÜNLÜKLERİNİN, EŞİTLİKLERİNİN VE GÜVENLİKLERİNİN TEHDİT ALTINA ALINMASINA ASLA RAZI OLMAYACAK
-www.brtk.net-
15 KASIM KUTLAMALARI.....KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 36’NCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ COŞKULU TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLUYORUZ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA YARIN TEBRİK KABUL EDECEK. KUTLAMALARIN KALBİ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ LEFKOŞA DR. FAZIL KÜÇÜK BULVARI'NDA ATACAK. BAŞKENT LEFKOŞA’NIN YANI SIRA DİĞER BÖLGELERDE DE TÖRENLER YAPILACAK.
-www.brtk.net-
TATAR’IN VİDEOLU KUTLAMASI......BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYET’NİN 36’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR VİDEO PAYLAŞTI.
-www.brtk.net-
TATAR FOX TV’DE KONUŞTU...BAŞBAKAN TATAR : TC VE KKTC DOĞU AKDENİZ’DE KARARLI BİR POLİTİKA İZLİYOR TATAR: KKTC’NİN MARKA DEĞER OLARAK ORTAYA ÇIKMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ TATAR: TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜNDEN ASLA KOPMAYIZ
-www.brtk.net-
220 YILI BÜTÇESİ..... CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, 2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI KAPSAMINDAKİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. KOMİTEDE BUGÜN BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLÜYOR
-www.brtk.net-
36’NCI GURUR YILI....MECLİS BAŞKANI ULUÇAY, 15 KASIM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARINA KATILMAK ÜZERE ÜLKEDE BULUNAN TÜRKİYE TÜM BÜROKRATLAR VE İŞ İNSANLARI FEDERASYONU HEYETİNİ KABUL ETTİ ULUÇAY: KIBRIS TÜRK HALKININ MÜCADELESİ BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEK
-www.brtk.net-
KTP’DE SÜRESİZ GREV.... PETROL İŞ SENDİKASI, 2011 YILINDA ÖZELLEŞTİRİLEN KIBRIS TÜRK PETROLLERİ’NDE ÇALIŞAN SAYISININ AZLIĞI NEDENİYLE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN TEHLİKEYE GİRMESİ AYRICA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN İMZALANMAMASI GEREKÇELERİYLE KIBRIS TÜRK PETROLLERİ’NİN KALECİK’TEKİ TESİSİ VE ERCAN HAVALİMANI’NDAKİ AKARYAKIT NOKTASINDA SÜRESİZ GREV BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar:Patlamadan etkilenen bölge 200 dönüm ve henüz patlamamış mühimmat var

Perşembe 12 Eylül 2019

Başbakan Ersin Tatar, Girne Arapköy yakınlarındaki askeri bölgedeki mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başbakanlık’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan, gece saat 01.30 dolaylarında Mühimmat Bölük Komutanlığı’na ait bir mühimmat deposunda henüz tespit edilemeyen bir nedenle arka arkaya patlamalar meydana geldiğini anımsatarak, olay gerçekleşir gerçekleşmez, gerekli tüm çalışmaların başlatıldığını ve ihtiyaç duyulan her türlü tedbirin alındığını belirtti.

Tatar, askeri yetkililer, Polis Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilatı, Orman Dairesi ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis, İtfaiye ve Sivil Savunma ekiplerinin olaya müdahalesiyle, saat 02.00 sıralarında patlama bölgesi çevresindeki yangınların kontrol altına alındığını, olay bölgesinin emniyetinin ise tam olarak sağlandığını söyledi.

Sabah 05.00 itibari ile patlamaların da durduğunu kaydeden Başbakan, bu talihsiz olay sonucunda hiçbir can kaybı yaşanmamasının en büyük teselli olduğunu belirtti.

Başbakan Tatar, Sağlık Bakanlığı’nın verileri ışığında 12 kişinin acil servise götürüldüğü, bunlardan 9’unun ayakta tedavi edilerek taburcu edildiği, hafif yaralı olan üç kişinin ise hala hastanede müşahede altında tutulduğunu vurgulayarak, bunların da birkaç saat içinde taburcu edileceklerini söyledi.

“Bu vesileyle tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi yeniden iletmek istiyorum” diyen Başbakan, olayın son derece önemli olduğunu ve üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini dile getirdi.

Tatar, “Hükümet olarak biz de konunun üzerinde hassasiyetle durmakta kararlıyız. Halkımızın can ve mal güvenliği bizim için herşeyden önemlidir. Konunun araştırılması için gerek Başbakanlığımız başkanlığında gerekse Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı nezdinde gerekli tüm kriz masaları ve çalışma grupları oluşturulmuştur” dedi.

Başbakanlık başkanlığında kurulan kriz masasının Çatalköy Belediyesi’nde toplantı halinde olduğunu da kaydeden Başbakan, gerekli tüm çalışmaların yürütülmekte olduğunu kaydederek, bu ve benzer olayların bir daha yaşanmaması, halkın tek bir ferdinin bile böylesi olaylar neticesinde zarar görmemesi adına elden gelen tüm çabayı ortaya koyma kararlılığında olduklarını belirtti.

Başbakan Ersin Tatar, açıklamaların ardından basının sorularını yanıtladı.

Başbakan Tatar, patlamadan etkilenen bölgenin 200 dönümlük bir arazi olduğuna işaret etti.
Tatar, patlamadan etkilenen bölgenin 200 dönümlük bir arazi olduğunu, etrafta henüz patlamamış mühimmat olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını belirterek, ancak bunun Türkiye’den tetkik ve inceleme yapmak üzere gelen heyetin vereceği raporla kesinlik bulacağını söyledi.

Tatar, askeri bölgelerin yerleşim yerlerine yakınlığıyla ilgili başka bir soruya karşılık olarak da, bu olayın süreci tetiklediğini, önümüzdeki günlerde bunu ele alarak değerlendireceklerini kaydetti.

Başbakan Tatar, patlama alanına yakın bir tesisteki turistlerin tahliyesinin de söz konusu olmadığını ifade ederek, otelde birtakım hasarlar meydana geldiğini, ancak daha sonra herşeyin normal seyrine döndüğünü belirtti.

Patlamanın sabotaj olma ihtimaliyle ilgili bir başka soruyu da yanıtlayan Tatar, kriz komitesinin çalışmalarını sürdürdüğünü, Ankara’dan gelen tetkik ve inceleme heyetinin denetimlerinin sonrasında bu soruya cevap verilebileceğini sözlerine ekledi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.16%
  5,7573
  5,7676
  0.3%
  6,3395
  6,3509
  0.09%
  7,3847
  7,4232