Son Haberler
‘KIBRIS’TA SON SÖZ’ PANELİ… BAŞBAKAN TATAR İLE EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “KIBRIS’TA SON SÖZ...” PANELİNE KATILMAK AMACIYLA BUGÜN ANKARA’YA GİDİYOR.
-www.brtk.net-
KKTC TURİZMİ… TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL ANKARA’DA BUGÜN DÜZENLENECEK OLAN KKTC TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILACAK.
-www.brtk.net-
YENİ EĞİTİM YILI… CUMHURBAŞKANI AKINCI: FARKLI KÜLTÜRLERE SAYGILI, BİRLİKTE YAŞAMA BECERİLERİNE SAHİP, ELEŞTİREL DÜŞÜNEBİLEN, SORGULAYABİLEN VE ANALİZ EDEBİLEN YURTTAŞLARI YETİŞTİRMEK, EĞİTİM SİSTEMLERİNİN GÖREVİ OLMALIDIR.
-www.brtk.net-
SELÇUK KKTC’YE GELİYOR... TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE BUGÜN KKTC’YE GELİYOR.
-www.brtk.net-
BURCU’DAN AÇIKLAMA…CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU, KIBRIS SORUNUNUN BİR AZINLIK ÇOĞUNLUK İLİŞKİSİYLE DEĞİL, SİYASETEN İKİ VARLIK İLİŞKİSİYLE ÇÖZÜMLENEBİLECEĞİNİ KAYDETTİ.
-www.brtk.net-
SONDAJ ÇALIŞMALARI…İTALYAN ENİ VE FRANSIZ TOTAL ŞİRKETLERİYLE 7. PARSEL İÇİN İMZALAR ATILDI.
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI…BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZÇINAR’IKABUL EDEN CUMHURBAŞKANI AKINCI BELEDİYELERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN GEREKLİ HASSASİYETİN GÖSTERİLMESİ GEREKTİĞİNE VURGU YAPTI.
-www.brtk.net-
CİTTASLOW AĞI’NIN ÇALIŞMALARI… CUMHURBAŞKANI AKINCI, KUZEY KIBRIS CİTTASLOW AĞI’NDAKİ BELEDİYELERİN BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
CEZAEVİ’NDE GREV… KTAMS VE KAMU-SEN MERKEZİ CEZAEVİ’NDE DÜN GREV BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
CEZAEVİ’NDE GREV...MALİYE BAKANI AMCAOĞLU MERKEZİ CEZAEVİ ÇALIŞANLARININ ÖDENEMEMESİNİN NEDENİNİN HATADAN KAYNAKLANDIĞINI BU HATANIN DÜZELTİLMESİNE ÇALIŞILDIĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
GİRNE VERGİ DAİRESİ’NDE GREV… VERGİ-SEN, GELİR VE VERGİ DAİRESİ GİRNE ŞUBESİNDE BUGÜN TAM GÜN GREV YAPIYOR.
-www.brtk.net-
AKACAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ… İŞADAMI BULUT AKACAN 2019 YILI İÇİNDE İKİNCİ DEFA AĞIR CEZALIK SUÇ İŞLEDİĞİ GEREKÇESİYLE 3 AYI GEÇMEMEK KAYDIYLA MERKEZİ CEZAEVİ’NE GÖNDERİLDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ…YDP NİSAN 2020’DE YAPILACAK CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE GENEL BAŞKAN ERHAN ARIKLI’YI ADAY GÖSTERECEK.BU YÖNDEKİ RESMİ KARAR 24 EYLÜL’DE YAPILACAK MYK VE PARTİ MECLİSİ TOPLANTILARINDA ALINACAK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ… MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI, UBP MİLLETVEKİLİ ÇAVUŞOĞLU, CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIK SÜRECİNDE PARTİ İÇİNDE BİR SIKINTI OLMADIĞINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
BAYRAK VE FOTOĞRAF HIRSIZLIĞI…KIBRIS TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ: TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAĞININ VE KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN FOTOĞRAFININ RUM BİR GENÇ TARAFINDAN ÇALINMASI KURU BİR ÖZÜRLE GEÇİŞTİRİLEMEZ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar:Patlamadan etkilenen bölge 200 dönüm ve henüz patlamamış mühimmat var

Perşembe 12 Eylül 2019

Başbakan Ersin Tatar, Girne Arapköy yakınlarındaki askeri bölgedeki mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başbakanlık’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan, gece saat 01.30 dolaylarında Mühimmat Bölük Komutanlığı’na ait bir mühimmat deposunda henüz tespit edilemeyen bir nedenle arka arkaya patlamalar meydana geldiğini anımsatarak, olay gerçekleşir gerçekleşmez, gerekli tüm çalışmaların başlatıldığını ve ihtiyaç duyulan her türlü tedbirin alındığını belirtti.

Tatar, askeri yetkililer, Polis Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilatı, Orman Dairesi ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis, İtfaiye ve Sivil Savunma ekiplerinin olaya müdahalesiyle, saat 02.00 sıralarında patlama bölgesi çevresindeki yangınların kontrol altına alındığını, olay bölgesinin emniyetinin ise tam olarak sağlandığını söyledi.

Sabah 05.00 itibari ile patlamaların da durduğunu kaydeden Başbakan, bu talihsiz olay sonucunda hiçbir can kaybı yaşanmamasının en büyük teselli olduğunu belirtti.

Başbakan Tatar, Sağlık Bakanlığı’nın verileri ışığında 12 kişinin acil servise götürüldüğü, bunlardan 9’unun ayakta tedavi edilerek taburcu edildiği, hafif yaralı olan üç kişinin ise hala hastanede müşahede altında tutulduğunu vurgulayarak, bunların da birkaç saat içinde taburcu edileceklerini söyledi.

“Bu vesileyle tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi yeniden iletmek istiyorum” diyen Başbakan, olayın son derece önemli olduğunu ve üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini dile getirdi.

Tatar, “Hükümet olarak biz de konunun üzerinde hassasiyetle durmakta kararlıyız. Halkımızın can ve mal güvenliği bizim için herşeyden önemlidir. Konunun araştırılması için gerek Başbakanlığımız başkanlığında gerekse Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı nezdinde gerekli tüm kriz masaları ve çalışma grupları oluşturulmuştur” dedi.

Başbakanlık başkanlığında kurulan kriz masasının Çatalköy Belediyesi’nde toplantı halinde olduğunu da kaydeden Başbakan, gerekli tüm çalışmaların yürütülmekte olduğunu kaydederek, bu ve benzer olayların bir daha yaşanmaması, halkın tek bir ferdinin bile böylesi olaylar neticesinde zarar görmemesi adına elden gelen tüm çabayı ortaya koyma kararlılığında olduklarını belirtti.

Başbakan Ersin Tatar, açıklamaların ardından basının sorularını yanıtladı.

Başbakan Tatar, patlamadan etkilenen bölgenin 200 dönümlük bir arazi olduğuna işaret etti.
Tatar, patlamadan etkilenen bölgenin 200 dönümlük bir arazi olduğunu, etrafta henüz patlamamış mühimmat olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını belirterek, ancak bunun Türkiye’den tetkik ve inceleme yapmak üzere gelen heyetin vereceği raporla kesinlik bulacağını söyledi.

Tatar, askeri bölgelerin yerleşim yerlerine yakınlığıyla ilgili başka bir soruya karşılık olarak da, bu olayın süreci tetiklediğini, önümüzdeki günlerde bunu ele alarak değerlendireceklerini kaydetti.

Başbakan Tatar, patlama alanına yakın bir tesisteki turistlerin tahliyesinin de söz konusu olmadığını ifade ederek, otelde birtakım hasarlar meydana geldiğini, ancak daha sonra herşeyin normal seyrine döndüğünü belirtti.

Patlamanın sabotaj olma ihtimaliyle ilgili bir başka soruyu da yanıtlayan Tatar, kriz komitesinin çalışmalarını sürdürdüğünü, Ankara’dan gelen tetkik ve inceleme heyetinin denetimlerinin sonrasında bu soruya cevap verilebileceğini sözlerine ekledi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.77%
  5,6785
  5,6888
  0.46%
  6,2747
  6,2860
  0.3%
  7,0665
  7,1033