Başbakan Tatar, YDÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nde konuştu

Salı 10 Aralık 2019
Başbakan Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde konuştu; “Anlayışımız, harcamaların kendi sporcularımıza ve altyapımıza yapılmasıdır” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde konuştu; “Anlayışımız, harcamaların kendi sporcularımıza ve altyapımıza yapılmasıdır” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde Büyük Kütüphane salon 4’te “Sporda Kulüp Yönetimi” başlıklı etkinlik, Başbakan Ersin Tatar, Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Okan Donangil, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehtap Tiryakioğlu, spor yazarı Gökmen Bolkan, öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Spor yazarı Gökmen Bolkan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde konuşmacı Başbakan Ersin Tatar, “Sporda Kulüp Yönetimi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Yenicami Ağdelen Spor Kulübü’nde 2001-2003’te kulüp başkanlığı yapan Tatar, kulüplerin bazen siyasete sıçrama tahtası olarak kullanıldığını, kendisinin hiçbir zaman öyle bir gailesi olmadığını, bunun siyasetten önce de, Başbakanlık görevinde de maçlara gitmesinden görülebileceğini söyledi.

“Kulüplerde fedakarlık ve zaman ayırabilecek iyi bir yönetim kadrosuna ihtiyaç var”

Bir kulüp başkanından beklenen en önemli unsurların liderlik gösterebilmesi, kulübün önde gelenleriyle gereken iletişimi kurması olduğunu belirten Başbakan Tatar, kulüplerde mali işleri yönetecek, kaynak yaratabilecek iyi bir maliyeci, fedakarlık ve zaman ayırabilecek iyi bir yönetim kadrosuna ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

 

Kuzey Kıbrıs’ın küçük bir ülke olması nedeniyle kaynak yaratmanın zor olduğunu ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na 2019’da 8.5 milyon TL, en az bir o kadar da diğer federasyonlara aktarılmakta olduğunu belirtti.

 

 “Anlayışımız, harcamaların kendi sporcularımıza ve altyapımıza yapılmasıdır” 

Yurt dışından yüksek meblağlar ödenerek futbolcular getirilmesine değinen Tatar, yurt dışından futbolcu getirilmesiyle, kulüplerdeki bazı genç futbolcuların takımda yer alama fırsatı bulamadığını, bunun kulübün tabanından kayıplar yaşanmasına neden olabileceğini ifade etti. Tatar, “Anlayışımız, harcamaların kendi sporcularımıza ve altyapımıza yapılmasıdır” dedi.

 

Okullardaki spor olanaklarıyla ilgili bir soruya Başbakan Tatar, eğitime bütçede ayrılan payın yüzde 11 olduğunu, bunun yeterli olmadığının görüldüğünü, okullardaki spor tesislerindeki eksikliklerin zaman içerisinde tamamlanacağına inandığını ifade etti.

 

Sporcu geliştirme noktasında Tatar, çocuklarda yetenek keşfinin aileden başladığını, bunun toplum olarak da bir seferberlik gerektirdiğini belirtti.

 

“Yabancı siyasiler  sporun siyasete karıştırılmasının yanlış olduğunu dile getiriyor”

Ambargolarla ilgili bir soruya karşılık ise, ambargolara karşı verilecek mücadelenin uzun vadeli bir mücadele olduğunu kaydeden Başbakan Tatar, yabancı siyasilerin; ambargoların yanlış olduğunu, sporun siyasete karıştırılmasının yanlış olduğunu dile getirdiğini ifade etti.

 

Tatar, atlet Yiğitcan Hekimoğlu’nun Katar’da yarışırken Kıbrıs Türkü’nü temsil ettiğini, ambargoların şampiyonluğunu yapanların (destekleyenlerin) ambargoları desteklemiş olmaktan dolayı utanmaya başladığını, yavaş yavaş ambargoların delindiğini belirtti.

 

Başbakan Tatar’a plaket takdim edildi

Etkinlik anısına Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tamer Şanlıdağ Başbakan Ersin Tatar’a, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehtap Tiryakioğlu ise spor yazarı ve seminerin moderatörü Gökmen Bolkan’a birer plaket takdim etti ve anı fotoğrafı çekildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,4346
  6,4462
  0%
  7,0896
  7,1024
  0%
  7,8483
  7,8892
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°