Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, 3 TELEVİZYON KANALININ ORTAK CANLI YAYINLADIĞI GÜNDEM ÖZEL PROGRAMINA KONUK OLDU
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: KAPALI MARAŞ KONUSU TOPLUMSAL VE ULUSLARARASI BİR MESELE, BUKONUDA NE YAPILACAKSA BM İLE ÇATIŞMADAN YAPILMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: TÜRKİYE İLE ASLA BİR DÜŞMANLIK İLİŞKİSİ OLMADIVE OLAMAYACAK
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: BİZİM HEDEFİMİZ HERKESİN İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİ BÜTÜN HAKLARIN ALINDIĞI MEDENİ BİR AVRUPA ÜLKESİ OLARAK BU COĞRAFYAYI TÜRKİYE’YE DOST BİR COĞRAFYA YAPMAKTIR
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: KIBRIS KONUSUNDA FEDERAL BİR ÇÖZÜM ZORLANMADIĞI TAKDİRDE BÖLÜNMÜŞLÜK KALICI OLACAK
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE, KIBRIS TÜRKÜ'NÜN HAKKINI YOK SAYARSANIZ ADIMLARIMIZA DEVAM EDERİZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: İHTİYAÇ OLDUĞU ZAMAN İLAVE BİR SONDAJ GEMİSİNİN DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ETRAFINA GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA HİÇBİR ZAMAN TEREDDÜT ETMEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNCE DÜZENLENEN KAPALI MARAŞ AÇILIMI TOPLANTISININ SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ LİDERİ ANASTASİADİS’İN, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’E GÖNDERDİĞİ MEKTUPTA, KAPALI BÖLGE MARAŞ’IN AÇILMASI KONUSUNU ELE ALACAK ORTAK BİR KOMİTE KURULMASINI ÖNERDİĞİ İDDİA EDİLDİ
-www.brtk.net-
DR. BURHAN NALBANTOĞLU’NA 11 YATAKLI YENİ YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KAZANDIRILDI
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR: TÜM İMKANLARIMIZI ZORLAYARAK SAĞLIĞA KATKI YAPMAYI SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
BAKAN TAÇOY: BORCU YÜZÜNDEN KESİLEN ELEKTRİĞİ NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDEN YAŞLI KADININ DURUMUNA İLİŞKİN BANA VEYA KIB-TEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NA ÖNCEDEN HERHANGİ BİR BİLGİ VERİLMEDİ
-www.brtk.net-
YEREL İSTİHDAMA DESTEK PROJESİ YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR PROJEYE, YÜRÜRLÜKTEKİ BRÜT ASGARİ ÜCRET İLE 4 BİN TL ARASINDA BRÜT ÜCRET ALAN VE SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ İLE İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ’NE KAYDI OLUP BU MEBLAĞ ÜZERİNDEN YATIRIMI YAPILAN VE ÖZEL SEKTÖRDE İSTİHDAM EDİLEN 16 – 60 YAŞ ARASI KKTC YURTTAŞI ÇALIŞANLAR BAŞVURABİLECEK
-www.brtk.net-
YIL BOYUNCA TOPLAM 2 BİN 400 TL’LİK BİR KATKIYI KAPSAYACAK PROJE İÇİN BAŞVURULAR 24 ŞUBAT PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN KABUL EDİLECEK
-www.brtk.net-
ANAYASA MAHKEMESİ, UBP ESKİ GENEL BAŞKANLARINDAN LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASINA İLİŞKİN ARA EMRİ TALEBİNİ REDDETTİ
-www.brtk.net-
DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. NECDET OSAM GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN YENİLENMEMESİ NEDENİYLE KURUM ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar: Müzakereler sonuç odaklı olmalı

Cuma 16 Ağustos 2019

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki devlet gerçeğine dayalı bir çözüm olabileceğini vurguladı…

Vatandaşın sorunların çözümü konusunda kendilerine güvendiğini ve kendilerinin de başarılı olacaklarına inandığını belirten Başbakan Tatar, Türkiye ile imzalanan protokolün ekonomiye katkı sağlayacağını da söyledi..
Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı adaylığını düşünmediğini yineleyerek, UBP içinde çok değerli kişiler olduğuna işaret etti ve sağın ortak adayı olacak diye birşeyin söz konusu olmadığını bildirdi.
BRT’de bugün özel yayına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Tatar, Ulusal Birlik Partisi- Halkın Partisi koalisyonunun hükümete gelmesiyle birlikte ülkede birçok iş yapıldığını belirtti.
Eğitim alanında gerek YÖK ile gerekse eğitim ile ilgili diğer kurumlarla yapılan çalışmalar sonucu sıkıntıların giderildiğini anlatan Tatar, “Diğer bakanlıklara bakıldığında da yaklaşık 100 günde çok şeyler yapılmıştır’ dedi.
Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolün ekonomiye de katkıları olacağına dikkati çeken Başbakan Tatar, döviz ve petrolde yaşanan düşüşün de ekonomiye katkı olarak yansıyacağını belirtti.

Tatar, ‘Temennimiz, KKTC’nin daha üretken ve daha çok ihracatı olan bir yapıya kavuşmasıdır. Başta turizm ve eğitim olmak üzere birçok sektörle ekonomiye yön verebilmektir’ ifadelerini kullandı.
Gayrı safi milli hasılayı artırmanın da temel hedefleri arasında olduğunun altını çizen Başbakan Tatar, yıl sonuna kadar bazı yasalarla ilgili çalışmaların yapılacağını söyledi.

Türkiye ile imzalanan anlaşma gereği yıl sonuna kadar tamamlanması gereken bir takım yasa çalışmaları bulunduğuna da dikkati çeken Başbakan Tatar, bütün bunların yapılacağını ama ekonomik yapının düzeltilmesi için yapılması gerekenler de bulunduğunu kaydetti.
Vatandaşın hükümetten umutlu olduğunu, birtakım adım ve reformlar beklediğine dikkati çeken Tatar ‘Vatandaş bize güveniyor. Bizler de başarılı olacağımıza inanıyoruz’ dedi…

Başbakan Ersin Tatar, imar planı ile ilgili bir soruya karşılık, bu konuda sıkıntılar bulunduğuna dikkati çekti ve bu işin o kadar kolay olmadığını düşündüklerini ifade etti.
Sürecin takip edilmesi için bir komite oluşturulduğunu anımsatan Tatar, bölgenin dış yatırımcının da ilgi duyduğu bir yer olduğunu, dolayısıyla ekonomiyi düşünürken aynı zamanda çevreyi de korumak gerektiğini söyledi.
Ulusal Birlik Partisi’ndeki iç gelişmelerle ilgili bir soruya karşılık olarak ise Tatar, ‘önemli olan UBP’nin güçlü olmasıdır. Kırmadan dökmeden birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci götürmektir’ dedi.
Tatar, ‘Benim gözümde bir bakan ile milletvekili arasında fark yoktur. Halkımıza yönelik sorumluluklarımızı yerine getirmemiz lazım. Bize yakışır bir şekilde en iyi şekilde süreci değerlendirmek hem KKTC halkına hem de Partimize karşı sorumluluğumuzdur’ diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili olarak Başbakan Ersin Tatar, bu aşamada böyle bir şey düşünmediğini kaydetti.

Tatar ‘Başbakan olarak yoğunum. Benim bu raddede aday olmam hükümet çalışmalarını aksatabilir diye düşünüyorum. Partide önemli arkadaşlarımız var onlar da yavaş yavaş ortaya çıkacak. Önemli olan kenetlenerek bu yolculuğu sürdürebilmemizdir. Bu sorumluluk hepimizindir’ diye konuştu.
Tatar, sağın ortak adayı diye bir durum olmadığını da belirtti.
Kıbrıs konusuyla ilgili olarak ise Başbakan Tatar müzakerelerin Crans Montana’dan kaldığı yerden başlamasının mümkün olmadığını yineledi.
‘Bir ortaklığın tekrar mümkün olamayacağı konuşulduktan sonra devam etmenin ne kadar doğru olacağını bilmiyorum’ diyen Tatar, masanın devrilmemesi için sürecin bir takvim çerçevesinde sonuç odaklı ve alternatif seçeneklerin de masada olması gerektiğini söyledi.

Tatar ‘Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var, işin esası budur. Bu devleti yok etmeye kimsenin gücü yetmeyeceğine göre, işin özü ne olursa olsun bu devlet ortadan kalmayacaktır.Bu devleti içermeyen bir anlaşma yok şeklindedir. Bu devleti ortadan kaldıramazsınız. Bundan dolayı bir anlaşma olacağına inanıyorum’ dedi.

Maraş konusuyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Başbakan Tatar, sürecin sıkıntılı olacağını söyledi.

‘Bu süreç sıkıntılı olacaktır. Türk yönetiminde Maraş’ın açılması ve malların eski sakinlerine iade ile çözülebileceği bir anlayış içerisindeyiz. BM kararlarında da mandate’in korunmasıdır. Bizim sınırlarımız içindedir ve Türk Silahlı Kuvvetleri koruması altındadır. Eski sakinlerine iade edilecektir diye açarsanız orada bir sıkıntı yaşanmaz diye düşünüyoruz’ diye konuştu.

KKTC’nin 45 yıldır yoluna devam ettiğine de dikkati çeken Başbakan Tatar ‘Bize düşen görev devletimizi daha da güçlendirerek devam ettirmektir’ dedi.

TV/DB/İV

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,0581
  6,0690
  0.26%
  6,5428
  6,5546
  0.07%
  7,8594
  7,9004
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°