Son Haberler
BM GENEL KURULU...BM 74. GENEL KURULUYARIN NEW YORK’TA BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
BM GENEL KURULU...CUMHURBAŞKANIAKINCI, BM GENEL KURUL ÇALIŞMALARI NEDENİYLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ZİYARETTE BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANINDAN AÇIKLAMA… AKINCI:SİYASAL EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM ARTIK YERLEŞMİŞ BİR BM PARAMETRESİDİR VE GEÇMİŞ MUTABAKATLAR ARASINDA YER ALIYOR. ANASTASİADİS, BUNU KABUL ETMEDİĞİNİ BM GENEL SEKRETERİ’NE DE ANLATMASI GEREKİR.
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR… CUMHURBAŞKANI AKINCI ERCAN HAVALİMANINDA BASIN TOPLANTISI DUZENLEDİ. AKINCI:VERMİŞOLDUĞUNUZ YETKI ÇERÇEVESİNDE YAPICI RUHLA EN İYİSİNİ YAPMAYA GİDİYORUM
-www.brtk.net-
AKINCI BEW YORK’A GİDİYOR: CUMHURBAŞKANI AKINCI: SİYASİ EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM OLMAZSA OLMAZIMIZ OLDUGUNUN BİIR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, NEW YORK’TA İİT VE EİT TOPLANTILARINA KATILACAK ÖZERSAY, BM YETKİLİLERİ VE DİĞER ÜLKE TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE İLK GÖRÜŞMESİNİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”...ANKARA’DA DÜZENLENEN KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... BİLDİRİDE, DOĞU AKDENİZ’İN YENİ JEOSTRATEJİSİ VE JEOPLOLİTİĞİ İÇİNDE TÜRKİYE VE KKTC’NİN, KIBRIS STRATEJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ VE TEMEL DEĞİŞİKLİKLERE GİTMEK ZORUNDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... SONUÇ BİLDİRİSİNDE, FEDERAL ORTAKLIK GÖRÜŞMELERİNE BIRAKILDIĞI YERDEN VEYA GUTERRES BELGESİ ÇERÇEVESİNDE DEVAMIN CİDDİ BİR HATA OLACAĞI DA VURGULANDI
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, ANKARA’DA DÜZENLENEN TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI VE TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ. BAKAN ÜSTEL, “ANAVATAN TÜRKİYE İLE ETKİN TANITIM VE PAZARLAMA POLİTİKASI OLUŞTURMAKTAYIZ” DEDİ. ÜSTEL, TURİZM TEŞVİKLERİNİN ÖDENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN KAYNAĞIN TÜRKİYE TARAFINDAN KKTC’YE AKTARILDIĞINI DA AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ...BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ BUGÜN BAŞLADI. BRT MÜDÜRÜ ÖZKURT: BRT YENİ YAYIN DÖNEMİNE HAZIR
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar: Müzakereler sonuç odaklı olmalı

Cuma 16 Ağustos 2019

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki devlet gerçeğine dayalı bir çözüm olabileceğini vurguladı…

Vatandaşın sorunların çözümü konusunda kendilerine güvendiğini ve kendilerinin de başarılı olacaklarına inandığını belirten Başbakan Tatar, Türkiye ile imzalanan protokolün ekonomiye katkı sağlayacağını da söyledi..
Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı adaylığını düşünmediğini yineleyerek, UBP içinde çok değerli kişiler olduğuna işaret etti ve sağın ortak adayı olacak diye birşeyin söz konusu olmadığını bildirdi.
BRT’de bugün özel yayına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Tatar, Ulusal Birlik Partisi- Halkın Partisi koalisyonunun hükümete gelmesiyle birlikte ülkede birçok iş yapıldığını belirtti.
Eğitim alanında gerek YÖK ile gerekse eğitim ile ilgili diğer kurumlarla yapılan çalışmalar sonucu sıkıntıların giderildiğini anlatan Tatar, “Diğer bakanlıklara bakıldığında da yaklaşık 100 günde çok şeyler yapılmıştır’ dedi.
Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolün ekonomiye de katkıları olacağına dikkati çeken Başbakan Tatar, döviz ve petrolde yaşanan düşüşün de ekonomiye katkı olarak yansıyacağını belirtti.

Tatar, ‘Temennimiz, KKTC’nin daha üretken ve daha çok ihracatı olan bir yapıya kavuşmasıdır. Başta turizm ve eğitim olmak üzere birçok sektörle ekonomiye yön verebilmektir’ ifadelerini kullandı.
Gayrı safi milli hasılayı artırmanın da temel hedefleri arasında olduğunun altını çizen Başbakan Tatar, yıl sonuna kadar bazı yasalarla ilgili çalışmaların yapılacağını söyledi.

Türkiye ile imzalanan anlaşma gereği yıl sonuna kadar tamamlanması gereken bir takım yasa çalışmaları bulunduğuna da dikkati çeken Başbakan Tatar, bütün bunların yapılacağını ama ekonomik yapının düzeltilmesi için yapılması gerekenler de bulunduğunu kaydetti.
Vatandaşın hükümetten umutlu olduğunu, birtakım adım ve reformlar beklediğine dikkati çeken Tatar ‘Vatandaş bize güveniyor. Bizler de başarılı olacağımıza inanıyoruz’ dedi…

Başbakan Ersin Tatar, imar planı ile ilgili bir soruya karşılık, bu konuda sıkıntılar bulunduğuna dikkati çekti ve bu işin o kadar kolay olmadığını düşündüklerini ifade etti.
Sürecin takip edilmesi için bir komite oluşturulduğunu anımsatan Tatar, bölgenin dış yatırımcının da ilgi duyduğu bir yer olduğunu, dolayısıyla ekonomiyi düşünürken aynı zamanda çevreyi de korumak gerektiğini söyledi.
Ulusal Birlik Partisi’ndeki iç gelişmelerle ilgili bir soruya karşılık olarak ise Tatar, ‘önemli olan UBP’nin güçlü olmasıdır. Kırmadan dökmeden birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci götürmektir’ dedi.
Tatar, ‘Benim gözümde bir bakan ile milletvekili arasında fark yoktur. Halkımıza yönelik sorumluluklarımızı yerine getirmemiz lazım. Bize yakışır bir şekilde en iyi şekilde süreci değerlendirmek hem KKTC halkına hem de Partimize karşı sorumluluğumuzdur’ diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili olarak Başbakan Ersin Tatar, bu aşamada böyle bir şey düşünmediğini kaydetti.

Tatar ‘Başbakan olarak yoğunum. Benim bu raddede aday olmam hükümet çalışmalarını aksatabilir diye düşünüyorum. Partide önemli arkadaşlarımız var onlar da yavaş yavaş ortaya çıkacak. Önemli olan kenetlenerek bu yolculuğu sürdürebilmemizdir. Bu sorumluluk hepimizindir’ diye konuştu.
Tatar, sağın ortak adayı diye bir durum olmadığını da belirtti.
Kıbrıs konusuyla ilgili olarak ise Başbakan Tatar müzakerelerin Crans Montana’dan kaldığı yerden başlamasının mümkün olmadığını yineledi.
‘Bir ortaklığın tekrar mümkün olamayacağı konuşulduktan sonra devam etmenin ne kadar doğru olacağını bilmiyorum’ diyen Tatar, masanın devrilmemesi için sürecin bir takvim çerçevesinde sonuç odaklı ve alternatif seçeneklerin de masada olması gerektiğini söyledi.

Tatar ‘Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var, işin esası budur. Bu devleti yok etmeye kimsenin gücü yetmeyeceğine göre, işin özü ne olursa olsun bu devlet ortadan kalmayacaktır.Bu devleti içermeyen bir anlaşma yok şeklindedir. Bu devleti ortadan kaldıramazsınız. Bundan dolayı bir anlaşma olacağına inanıyorum’ dedi.

Maraş konusuyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Başbakan Tatar, sürecin sıkıntılı olacağını söyledi.

‘Bu süreç sıkıntılı olacaktır. Türk yönetiminde Maraş’ın açılması ve malların eski sakinlerine iade ile çözülebileceği bir anlayış içerisindeyiz. BM kararlarında da mandate’in korunmasıdır. Bizim sınırlarımız içindedir ve Türk Silahlı Kuvvetleri koruması altındadır. Eski sakinlerine iade edilecektir diye açarsanız orada bir sıkıntı yaşanmaz diye düşünüyoruz’ diye konuştu.

KKTC’nin 45 yıldır yoluna devam ettiğine de dikkati çeken Başbakan Tatar ‘Bize düşen görev devletimizi daha da güçlendirerek devam ettirmektir’ dedi.

TV/DB/İV

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,6889
  5,6991
  0%
  6,2847
  6,2960
  0%
  7,1166
  7,1537