Son Haberler
2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN BAŞLADI. BÜTÇE ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER 10 GÜNDE TAMAMLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLDİĞİNİEKONOMİNİN TÜMÜYLE KAYIT ALTINA ALINMASIYLA BİRLİKTE REEL AÇIKLARIN DAHA DA KAPATILACAĞINI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPININ YAKALANACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, 2020 MALİ YILI BÜTÇESİN, SUNUŞ KONUŞMASINDA, HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMANIN TEMEL FELSEFELERİ OLACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, ANLAŞMANIN HİÇBİR KOMŞUYA KARŞI OLMADIĞINI, İKİ EGEMEN ÜLKE LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KOLLANMASI İÇİN YAPILDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL’DA TEMASLARDA BULUNAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATISOSYAL KALKINMADAN SORUMLU BAKANLAR BİRİNCİ KONFERANSI SOSYAL GELİŞİM BAKANLAR TOPLANTISI’NA KATILDI TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
-www.brtk.net-
DEĞİRMENLİK LİSESİ’NDE YAPIMI TAMAMLANAN YENİ DERSLİK BİNALARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, BEYARMUDU İMAR PLANI’NIN ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ, GAZİMAĞUSA KAYMAKAMLIĞI VE BEYARMUDU BELEDİYESİ’NİN OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU, GAZİMAĞUSA-YENİBOĞAZİÇİ-İSKELE İMAR PLANI’NIN REDDEDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, PLANIN HAZIRLANMIŞ OLDUĞU ŞEKLİ İLE YAYINLANMASI VE YASAL GÜCÜNE KAVUŞMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, ÖZEL ÇOCUKLAR YÜZME YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖZEL EĞİTİM VAKFI ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDEREK MADALYALARINI TAKDİM ETTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLUNDA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN KAZADA, ARAÇ SÜRÜCÜSÜ OSMAN YILDIRIM YARALANDI
-www.brtk.net-
MEDYA ETİK KURULU, HALKIN SESİ GAZETESİ’Nİ UYARMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar: KKTC devleti her zaman TC ile güçlenmeye devam edecektir

Cumartesi 20 Temmuz 2019

Başbakan Ersin Tatar, KKTC devletinin, Kıbrıs Türk halkıyla birlikte direnen Türk ulusunun, Türk milletinin yarattığı başarı olduğunu vurgulayarak, “KKTC devleti her zaman TC ile güçlenmeye devam edecektir” dedi. Başbakan Tatar, KKTC’nin yoluna anlamlı bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, “Somut işbirliği anlamında bugün itibarıyla 750 Milyon TL’lik bir kaynak aktarımı ile ilgili ilk dilimi serbest bırakıyoruz” dedi. Oktay, aktarılan kaynağın devam eden bir çok yatırım ve hizmetin hızlandırılması adına can suyu olacağını, ivme kazandıracağını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet, Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

Oktay’a TBMM heyeti ile konuk bakan ve diğer yetkililer, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri eşlik etti. Görüşmede, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da hazır bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıslı Türklere Türk milletinin selamlarını iletmek istediklerini söyledi.

1974’ün ve öncesinin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Oktay, barış isteniyorsa her şeye hazır olmak gerektiğini, gelecekteki barışın çok daha güçlü temellere oturtulabilmesi için geçmişin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.

20 Temmuz 1974’ten bu yana geçen süreçte kurum ve kuruluşlarıyla çok güçlü bir KKTC yaratıldığını, kurumsal bir yapı oluşturulduğunu ifade eden Oktay, KKTC’de sürekli artan bir refah seviyesi ile bunun çok daha gelişmesi gerektiğini, Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman KKTC’nin yanında olduklarını söyledi.

Oktay, “KKTC’deki vatandaşlarımızın refah seviyesi sürekli artan bir trendde gelişerek devam ediyor. Biz refah seviyesinin daha ileri aşamalara çıkmasını istiyoruz. Biz sadece savaş zamanında, askeri alanda değil her alanda Kıbrıs Türk’ünün yanındayız” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta yapısal reform
ların güçleniyor olmasının önemine işaret eden Oktay, işadamlarının KKTC’de iş yapmak istediğini, ancak bazı alanlarda önlerinin açılmasına ihtiyaç olduğunu, iş dünyasından verilen bu mesajın da çok önemli olduğunu dile getirdi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, somut işbirliği anlamında bugün itibarıyla 750 Milyon TL’lik bir kaynak aktarımı ile ilgili ilk dilimi serbest bırakıyoruz” diyen Oktay, aktarılan kaynağın devam eden bir çok yatırım ve hizmetin hızlandırılması adına can suyu olacağını, hizmetlere ivme kazandıracağını kaydetti.

TC ile KKTC arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin önemine de işaret eden Oktay, Kıbrıslı gençlerin Türkiye’deki gençlerle bir arada, karşılıklı iletişim halinde olmalarının önemini vurguladı.
Gençlerin birlik ve beraberliğinin iki toplumu daha da birleştireceğini, bir arada tutacağını belirten Oktay, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik kampları programında Türkiye’deki gençlere sağlanan tüm imkanların bundan böyle KKTC’li gençlere de sunulacağını anlattı.

Oktay, bu kamptan Türkiye’deki herhangi bir genç nasıl faydalanıyorsa, KKTC’deki gençlerin de aynı şekilde ve şartlarda faydalanacağını söyledi.

Öte yandan bugün açılışı olan ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nin önemine de işaret eden Oktay, teknoloji vadisinin KKTC’nin ekonomisine katma değer sağlayacağını aktardı.

Fuat Oktay, karşılıklı şehirlerin tanıtımını içeren etkinlikler yapılması için de girişim başlattıklarını, bunun KKTC ekonomisine de katkısı olacağını, sosyal anlamada da karşılıklı şehirleri birbirine bağlayacak ve somut projelerin gelişmesine vesile olacağını kaydetti.
Oktay, “TC olarak irademiz, duruşumuz her zaman nettir” diyen Oktay, enerji konusundaki çalışmaların da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Başbakan Ersin Tatar da, Oktay ve beraberindeki heyeti KKTC’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yıl Mutlu Barış Harekatı’nın 45. yılının kutlandığını anımsattı.

Dönemin Türkiye Başbakan’ı Bülent Ecevit’in verdiği isabetli karar ile Kıbrıslı Türklerin özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuştuğuna işaret eden Başbakan Tatar, Türkiye’nin 1960 anlaşmalarından kaynaklanan garantörlük hakkından dolayı adaya müdahale ederek, adaya huzur ve barış getirdiğini söyledi.

Mübadele anlaşmasından sonra Kıbrıs’ta iki ayrı devlet kurulduğunu, o günden bu güne de barışın devam ettiğini ifade eden Başbakan Tatar, son dönemlerde Doğu Akdeniz’de yaşananlara değindi.

Başbakan Tatar, Türkiye’nin, KKTC’yle işbirliği içinde, Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarının korunması için gösterdiği çabanın, KKTC’nin ne kadar önemli bir devlet olarak ortaya çıktığının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye ile karşılıklı ilişkilerin gelişmesi, kültürel, siyasi ve ekonomik bağların gelişmesinin önemine işaret eden Başbakan Ersin Tatar, çeşitli kültürel faaliyetlerle gençlere yönelik yapılacak bir takım çalışmaların, Türkiye ile KKTC’nin daha da kaynaşabilmesi adına önemli olduğunu vurguladı.

“Türkiye ile KKTC’nin arasındaki bağların güçlendirilmesi hepimizin görevidir” diyen Başbakan Tatar, hükümetlerinin, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki hassasiyetini takdir ettiğini ve çok önemsediği dile getirdi.

Kıbrıslı Türklerin bu günlere kolay gelmediğini ifade eden Başbakan Tatar, bu süreçte Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin hep yanında olduğuna ve yanında olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Yapısal reformlar ve üretime yönelik çalışmalarla KKTC’nin daha güçlü hale getirileceğini, halkın refahının daha da artırılacağını söyleyen Başbakan Tatar, bu anlamda Türkiye’nin gerçekleştirdiği asrın projesi diye adlandırılan su projesinin önemine değindi.
Bu projenin ve ada genelindeki su borularının tamamlanması arzusunda olduklarını belirten Başbakan Tatar, KKTC’de altyapı da dahil olmak üzere, çeşitli alanlarda üretken ve verimli pozisyonunu artırarak, rekabet edilebilirliğini güçlendirmek, ekonomik anlamda, hem ticareti hem de çeşitli sektörleri olgunlaştırmanın ve güçlü bir ekonomi yaratmanın başlıca görevleri olduğunu kaydetti.

(BRT/SM)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.74%
  5,7905
  5,8010
  0.44%
  6,4083
  6,4199
  0.94%
  7,6108
  7,6505