Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI BERLİN GÖRÜŞMESİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN SABAH 115 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN YETKİLİLERE BİLGİ AKTARDI, GÖRÜŞLERİNİ DİNLEDİ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
“TURİZM SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI ETKİNLİĞİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR YARIN CNN TÜRK’TE “HAFTA SONU” PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE BU AKŞAM İSTANBUL’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LİBYA’DAN YUNANİSTAN’A TEPKİ GELDİ. “BÜYÜKELÇİMİZİ SINIR DIŞI ETME KARARI DİPLOMATİK EŞKIYALIK”
-www.brtk.net-
TIP-İŞ KADROLU İSTİHDAM ÇAĞRISI YAPTI. SENDİKA, HEKİM EKSİKLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİ UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
AVUSTRALYA'DAKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLEMİYOR. 54'Ü KONTROL ALTINA ALINAMAMIŞ 111 YANGIN DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
TEKNOLOJİNİN YAŞAMIMIZDA GİDEREK ARTAN BİÇİMDE YER ALMASI İLE BUNUN OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİNİN İRDELENDİĞİ 11’İNCİ RUH SAĞLIĞI SEMPOZYUMU BAŞLADI
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çeviköz’ü kabul etti

Cuma 19 Temmuz 2019

Başbakan Ersin Tatar, Anavatan Türkiye Hükümetleri ve Muhalefeti ile bir bütün olarak Kıbrıs’ta uluslararası haklara dayalı onurlu kavgayı vermeye devam edeceklerini söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz Kutlamaları için KKTC’ye gelen CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli büyükelçi Ünal Çeviköz’ü kabul etti.

Yeni hükümete ve Başbakan Tatar’a başarı dileyen Çeviköz, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun selam ve saygılarını da iletti.

Başbakan Ersin Tatar da CHP’yi aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, 1974 Barış Harekatı Dönemi Başbakanı Bülent Ecevit’i ve yardımcısı Necmettin Erbakan’ı rahmetle andı.

1974’te uluslar arası haklara dayanarak Mehmetçiğin Ada’ya geldiğini hatırlatan Başbakan Tatar, 45 yıldır Ada’nın tümünde barış sağlandığına işaret etti.

Başbakan Tatar, “ Eğer Türkiyemizin bu müdahalesi olmasa burada çok daha büyük olaylar, kavgalar olacaktı. İki halkın iç içe yaşaması o aşamadan sonra mümkün değildi. Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu duygular önemlidir.

Vefa önemlidir. Kıbrıs Türkü bunu unutmaz ve Anavatan Türkiye ile birlikte bu bölgede KKTC’nin güçlenmesi için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. ” dedi.

Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bakıldığında KKTC’nin kurulmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Başbakan Tatar, “ Çünkü coğrafyaya baktığımızda, KKTC Devleti, Anavatan Türkiye ve Anadolu için bir güvenlik unsuru olmuştur. Mavi Vatan dediğimiz Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımız açısından KKTC büyük bir güç oluşturmaktadır” dedi.

Doğu Akdeniz’deki paylaşımın da Türkiye ile birlikte meşru zeminde mücadele vermekte olduklarına işaret eden Başbakan Tatar, “Anavatan Türkiye hükümetleri ve muhalefeti ile bir bütün olarak gelecek nesillerimiz için bu onurlu kavgayı vermek durumundayız. Sorunlarımıza rağmen, çok daha günler ve parlak yıllar bizleri beklemektedir. En zoru başardık. Sektörlerimizi oluşturduk. Suyu getirdik. 45 yılda zoru başardık.

Doğru yönetim ve Türkiyenin de desteği ile çok daha iyi işlerin olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Başbakan Tatar, KKTC’ye ilgi ve desteği nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ve parti teşkilatlarına de teşekkür etti..

20 Temmuz’un 45. Yılında Ada’da bulunmaktan duyduğu onuru paylaşan Çeviköz, Kıbrıs’ın Türkiye için önemine vurgu yaptı.

Çeviköz, “ Doğu Akdeniz açısından zor bir ortamdayız. Sular çok ısınmış durumda. Sizin de başında bulunduğunuz hükümetin yaşadığı zorlukları yakından izliyoruz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman sizin yanınızda olduğundan hiçbir kuşkunuz olmasın. Dün de TBMM’de ortak bildiri yayınladık ve KKTC ile TC’nin ortak Meşru hak ve çıkarlarını, hukuki çıkarlarını hiçbir şeyden vazgeçmeden savunmaya devam edeceğimizi vurguladık” dedi.

20 Temmuz’un 45. Yıldönümünü kutlayan Çeviköz, Ada’da barışın Kıbrıslı Türkler için nesiller boyu kalıcı kalmasını temenni etti.

Başbakan Tatar, CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’e günün anlamına binaen plaket takdim etti.

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790