Bakan Taçoy ATO heyetini kabul etti, işbirliği olanaklarını görüştü

Cumartesi 9 Kasım 2019

KKTC’de bulunan Ankara Ticaret Odası heyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından kabul edildi…
Görüşmede ekonomik konularda işbirliği olanakları masaya yatırıldı..
Görüşmede, mevcudun ötesinde daha yüksek kapasitede bir ticari işbirliğinin mümkün olduğu ve bunun KKTC ekonomisine önemli katkıları olacağı noktasında görüş birliğine varıldı…

Görüşmeye, Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk’un da katıldı …

ATO özelinde ve Türkiye genelinde KKTC iş dünyası ve ekonomisine yönelik nelerin yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, mevcudun ötesinde daha yüksek kapasitede bir ticari işbirliğinin mümkün olduğu ve bunun KKTC ekonomisine önemli katkıları olacağı noktasında görüş birliğine varıldı.

Kabulde konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, heyeti KKTC’de görmenin mutluluğun yanında ciddi bir heyecan ve güven yarattığını söyledi.

Günümüzde ekonomik işbirliklerinin taşıdığı öneme işaret eden Taçoy, haksız ambargolar altındaki KKTC ekonomisi için bu durumun daha fazla bir öneme haiz olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türkleri ile anlaşma istediğini sözde ifade eden Rum tarafının neden olduğu ambargo ve izolasyonların aslında esas niyeti ortaya koyan bir çıplak gerçek olduğunu ifade eden Taçoy, Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında her zaman Türkiye’nin olduğuna işaret etti.

Rum tarafının esas niyetinin silahla yok edemediği Kıbrıs Türkü’nü ekonomik anlamda ezerek yok etmek olduğunu vurgulayan Taçoy, AB’nin hazırladığı Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayata geçmesini engelleyen ve hatta ortadan tamamen kalkması için çabalayan Rum tarafının, ağır aksak yürüyen Yeşil Hat Tüzüğü’ne de tahammül gösteremediğini ve çeşitli bahanelerle kısıtlamak istediğini anlattı…

Bakan Taçoy, Türkiye’nin hem devlet hem de özel sektör olarak ekonomik konulardaki destek ve yol göstericiliğinin önemli bir fırsat yarattığına değinerek, bu önemli fırsatı ekonomik değere çevirmek için birlikte yapılacak çok şey olduğunu belirtti.

“Rum tarafı ve AB bize istediği kadar ambargo ve izolasyon ile engel koymaya uğraşsın, Anavatan-KKTC işbirliği ve gönül birliği içerisinde tüm bu ambargo ve izolasyonları patlatır engelleri de yıkarız” şeklinde konuşan Taçoy, bakanlık olarak her türlü yardım ve desteğe hazır olduklarını söyledi.

Bir yandan Türkiye hükümetleri ile kendilerinin KKTC hükümeti olarak ekonomik anlamda ciddi vizyonlar ortaya koyarak refah yarınları hazırlamak için çalıştıklarını anlatan Taçoy, diğer yandan her iki kardeş ülkenin iş insanlarının ortaklıklarının da ekonomiye bir başka kan ve can kattığını kaydetti.

Bugün ortaya koydukları birlik ve beraberlik resminin siyasi ve ekonomik anlamda doğru okunması gerektiğinin altını çizen Taçoy, askeri zaferle elde edilen siyasi başarı ile sağlanan barış, huzur ve güven ortamının yanına ekonomik başarıları ve refahı da eklemek istediklerini söyledi.

Bakan Taçoy, her iki ülkenin iş insanlarına sergiledikleri işbirliği için teşekkür ederek, gurur veren böylesi tabloların artması temennisinde de bulundu…

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.01%
  6,8428
  6,8552
  0.57%
  7,7211
  7,7350
  0.96%
  8,5454
  8,5900
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°