Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI BERLİN GÖRÜŞMESİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN SABAH 115 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN YETKİLİLERE BİLGİ AKTARDI, GÖRÜŞLERİNİ DİNLEDİ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
“TURİZM SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI ETKİNLİĞİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR YARIN CNN TÜRK’TE “HAFTA SONU” PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE BU AKŞAM İSTANBUL’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LİBYA’DAN YUNANİSTAN’A TEPKİ GELDİ. “BÜYÜKELÇİMİZİ SINIR DIŞI ETME KARARI DİPLOMATİK EŞKIYALIK”
-www.brtk.net-
TIP-İŞ KADROLU İSTİHDAM ÇAĞRISI YAPTI. SENDİKA, HEKİM EKSİKLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİ UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
AVUSTRALYA'DAKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLEMİYOR. 54'Ü KONTROL ALTINA ALINAMAMIŞ 111 YANGIN DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
TEKNOLOJİNİN YAŞAMIMIZDA GİDEREK ARTAN BİÇİMDE YER ALMASI İLE BUNUN OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİNİN İRDELENDİĞİ 11’İNCİ RUH SAĞLIĞI SEMPOZYUMU BAŞLADI
-www.brtk.net-

Bakan Sucuoğlu kayıt dışı çalışmayı önlemek için yapacaklarını anlattı

Cuma 19 Temmuz 2019

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu kayıt dışı çalışmayı önlemek için yapacaklarını anlattı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu Güneş TV’de “Parantez” programına katılarak, asgari ücret, çalışma hayatı, Bakanlığın proje ve çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

Faiz Sucuoğlu, çalışma yaşamı ve kaçak yaşam ile ilgili yaptığı açıklamasında şu anda 111 bin 626 sigortalının olduğunu, buna ek olarak 34 bin emekli sigortalıların olduğunu ifade ederek 150 bin rakamına ulaşıldığını kaydetti. Rakamları ortaya koyarak açıklamasına  devam eden Sucuoğlu, 2010 yılında 3. Ülkelerden gelen işçi sayısının 2917 kişi olduğunu ve 2018 yılında bu rakamın 10.657’ye ulaştığına dikkat çekti.

Türkiye’den gelen işçi rakamını da ortaya koyan Sucuoğlu, “2010 yılında 27.792 işçi kayıt altındayken bu rakam 2018 yılında 33.255, yani yatay bir seyir var, ancak 3. Dünya ülkelerinden gelen rakama bakıldığında 5 kat farkın olduğunu görüyoruz” dedi.

Kayıt dışı rakamın yüzde 30’un üzerinde olduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, her gün kayıt dışı kişilerin yakalandığını, bunların ülkeye nasıl geldiklerinin belli olmadığını, hiçbir kaydın olmadığını ifade etti ve radikal kararlar alınacağını söyledi.

Türkiye İŞ-KUR ile yapılan çalışma hakkında da bilgi paylaşan Bakan Sucuoğlu, şu an bu çalışma için Bakanlık Müdürü ve Müsteşarın Ankara’da olduğunu, bu başlık altında yoğun çalışma olduğunu söyledi. Hayata geçirmeyi planladıkları çalışma ilgili bilgi de aktaran Sucuoğlu, “Türkiye ile oluşturacağımız sistemle birlikte, Türkiye’nin her hangi bir yerinden bu yönde çalışmaya hazır olan kişilerin bilgileri gelecek ve KKTC’ye gelmeleri sağlanacak. Vasıflı kontrol altında bir işlem olacak ve bu çalışma Türkiye ile birlikte olacak” dedi.

Faiz Sucuoğlu 3. Dünya ülkelerinden gelen çalışanlar için de şu değerlendirmede bulundu; “3. dünya ülkesinden gelen işçi bilecek ki, 4 veya 5 yıl burada çalışıp ülkesine gidecek, ömür boyu kalmayacak.

Bunun nedeni ise, gelen işçi bir süre sonra eşi ve çocuklarını da buraya getiriyor ve ülkenin kaldırabileceği kapasite ortada. Özellikle eğitim ve sağlıkta zafiyetler yaşıyoruz. Kendi vatandaşımızı neredeyse 2. Sınıf hale getirdik. Bunu önüne geçeceğiz”

Af ile ilgili bir soru üzerine de Bakan Sucuoğlu “ İnsani olarak hizmet verebilmemiz için kayıt altına almamız gerekiyor” diyerek, affın gündemlerinde olduğunu ve ağustos sonu eylül başı gibi affın çıkmasının hedeflendiğini belirti. Sucuoğlu, kayıt dışılığı kayda almak için çalıştıklarına dikkat çekerek, bunu hayata geçireceklerini söyledi.

Daha önceki programlarda da dile getirdiği “kara liste” konusunu yineleyen Sucuoğlu, Kayıt dışılığın Güney Kıbrıs’a kaydığını da söyleyen Sucuoğlu, “bu iş İnsan emeğini sömüren bir sisteme gidiyor.

Bu işle uğraşan ve para kazanan isimleri tespit ediyor, kara listeye alıyoruz. İnsanları çalıştırmak için buraya getirip, ücret alıp kendi haline bırakıyorlar. Kara listeye aldığımız isimlere yabancı uyruklu işçi getirme işlemini durduruyoruz.” şeklinde konuştu.

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bir soruya da Sucuoğlu, “Sağlık Bakanlığı döneminde de üzerinde çalıştığımız bir konuydu, geldiğimiz gün itibariyle önümüze getirdik, bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama istediğimiz şekilde gitmedi ama hızlandıracağız. Yıl sonuna kadar bakanlığımızı ilgilendiren kısmı bitireceğiz. Şu an tabipler birliği ile görüşme olacak, genel sağlık sigortasına gidecek yolun ilk adımını atıyoruz, radyolojik tetkikler konusunda bunu sigortalılara açıyoruz. Örneğin MR çektiniz ve ücreti 100 tl, bunun yarısını biz ödüyoruz. Tüm sigortalılar istediği yerde muayene olacak, 3. Aşama da ameliyatlar gelecek. Peyderpey adımlarımızı atacağız” şeklinde cevap verdi.

Faiz Sucuoğlu son olarak 1974 Mutlu Barış Harekatı ile ilgili konuşarak sözlerini şu şekilde noktaladı; “Şu anda konuşabiliyorsak, projeleri tartışabiliyorsak, yaşayabiliyorsak, bunu 1974 Mutlu Barış Harekatına borçluyuz. Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünü kazandığı bir gün. Dedelerimiz babalarımız “ya taksim ya ölüm” derlerdi. Dağınık yaşamın aksine KKTC’de belli bir bölgede bağımsız halk olma yeteneğini kazandı. Sonra KKTC kuruldu. Tanınmasak ta devletin gereğini yapan gerçek bir devletiz. 1974, bizlerin doğum yıl dönümüdür. KKTC bizim zenginliğimizdir. 1974’te kaybetme kaderi değişti. Herhangi bir görüşmede eşitlik temelinde hareket edebiliyorsak bunu Cumhuriyete borçluyuz. Kıymetini bileceğiz. Ülkemize sıkı sıkıya sarılmamız lazım. 1974’ün temel olduğu un

Asgari ücret ile ilgili değerlendirmesinde Bakan Sucuoğlu, Asgari Ücret Komisyonda yapılan birinci toplantıda fikirlerin ortaya konulduğunu, bir veya iki toplantıya daha ihtiyaç duyulduğunu ve fikirler olgunlaştıktan sonra asgari ücretin tespitinin yapılacağını dile getirdi. “Amacımız rakamı oy birliği ile geçirmek” diyen Bakan Sucuoğlu, işveren ve işçi temsilcileriyle ortak payda ve rakamda buluşmak istediklerini ifade ederek, ay sonu ve ya diğer ayın başında son toplantıyla sonucun ortaya çıkabileceğini düşündüğünü söyledi.

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790