Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI BERLİN GÖRÜŞMESİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN SABAH 115 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN YETKİLİLERE BİLGİ AKTARDI, GÖRÜŞLERİNİ DİNLEDİ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
“TURİZM SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI ETKİNLİĞİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR YARIN CNN TÜRK’TE “HAFTA SONU” PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE BU AKŞAM İSTANBUL’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LİBYA’DAN YUNANİSTAN’A TEPKİ GELDİ. “BÜYÜKELÇİMİZİ SINIR DIŞI ETME KARARI DİPLOMATİK EŞKIYALIK”
-www.brtk.net-
TIP-İŞ KADROLU İSTİHDAM ÇAĞRISI YAPTI. SENDİKA, HEKİM EKSİKLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİ UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
AVUSTRALYA'DAKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLEMİYOR. 54'Ü KONTROL ALTINA ALINAMAMIŞ 111 YANGIN DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
TEKNOLOJİNİN YAŞAMIMIZDA GİDEREK ARTAN BİÇİMDE YER ALMASI İLE BUNUN OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİNİN İRDELENDİĞİ 11’İNCİ RUH SAĞLIĞI SEMPOZYUMU BAŞLADI
-www.brtk.net-

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nı kabul etti

Salı 23 Temmuz 2019

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Candan Avunduk başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabul etti.

Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk kabulde yaptığı konuşmada Bakan Çavuşoğlu’na görevinde başarılar dilerken, Sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacının ülkedeki mesleki teknik okullarından yetişen gençler tarafından karşılanmasının önemine dikkat çekti ve mesleki teknik okul öğrencileri ve mezunlarının sanayi sektörüne kazandırılması için hayata geçirmeyi planladıkları proje hakkında bilgi verdi.

Meslek lisesi öğrencilerinin sanayi sektörü ile yakınlaşmalarını sağlayarak, iş başında tecrübe ve deneyim kazanmalarına imkan yaratma amacı ile öğrencileri yaz tatillerinde ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirerek çalışmalarını sağlayacak bu projeyi önemsediklerini belirten Avunduk, sanayi sektörünü gençlere sevdirerek, uzun vadede istihdam edilmelerini sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Avunduk, öğrencilerin genç yata üretimle tanışmaları, üretime teşvik edilmeleri ve bu kapsamda yerli ürün bilincinin artırılmasını sağlanması adına düzenledikleri Yerli Ürün Haftası etkinliklerinin de yıl içerisine yayılması ve insanların bu haftaya dahil edilmesi için destek istediklerini belirterek, Sanayi Odası olarak bakanlıkla ortak projeler üretmeye hazır olduklarını belirtti.

Avunduk ayrıca eğitim müfredatına girişimcilik ve bilişim konularının eklenmesi adına taleplerini Bakan Çavuşoğlu’na iletti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise son yıllarda meslek liselerine olan ilginin arttığını gözlemlediğini belirterek bu durumun ülkemiz adına sevindirici olduğunu ifade etti.

Konuşmasında mesleki eğitime ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak ve yerel iş gücünü destekleyecek adımlar atmakta kararlı olduklarını vurguladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Sanayi Odası ve diğer ilgili paydaşların temsilcilerinin oluşturacağı çıraklık birimini kuracaklarını ve mesleki eğitimde yol haritasını belirleyeceklerini belirten Çavuşoğlu, birimin sektörle sürekli iletişim içerisinde olacağını ve gerekli tüm çalışmaları yönlendireceğini söyledi.

Çıraklık Eğitim Merkezi ve yaşam boyu eğitime verdikleri desteklerin de altını çizen Çavuşoğlu, Gazimağusa’ya çıraklık eğitim merkezi açmak için çalışmalar sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

İş verenlerle, iş yapabilecek gençleri erken yaşta buluşturulmaları gerektiğine de dikkat çeken Çavuşoğlu, “Gençlerimizin iş bulamamalarının en büyük sebebi, iş alanlarından uzak olmaları ve iş verenleri tanımamaları. Biz bu sorunu ortadan kaldıracak ve bu gençleri sistemin içerisine katacak özel bir proje üzerinde çalışıyoruz. Tüm paydaşlarımızla görüşerek, ihtiyaçlı alanları belirleyecek ve çocuklarımızı yönlendireceğiz. İlgili paydaşlarımızda birimlerini oluşturarak bu projeleri sahiplenmeleri gerekiyor.” dedi.

El ele vererek ülke insanını kalkındırabileceklerini ve yerel iş gücüne destek olabileceklerini söyleyen Çavuşoğlu, en erken zamanda toplanım mesleki eğitimde bir yol haritası belirleyeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, uygun koşulların oluşması halinde Mesleki Teknik Öğretim Kampüsü’nü de hayata geçirme hedefinde olduklarını sözlerine eklerken, “Meslek okullarımız dar alanlara kurulmuş olup, atölye çalışmaları da belirlidir. Bu nedenle sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek sistem için iki kurumun ortak çalışmalar yürütmesi şarttır. Sahada eğitim için iş verenler ile bir görüşme yapacağız ve bir açılım ortaya koyacağız.” dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, yerli ürünler haftasının yıl içerisine yayılması ve ülke insanının bu haftaya dahil edilmesi için de ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Biz üreteceğiz, biz tüketeceğiz, dünyaya yayacağız. Yerli ürün bilincinin arttırılması konusunda birlikte hareket etmeye hazırız” dedi ve etkinliğe desteğinin tam olduğunu vurguladı.

Bakanlığa bağlı Talim ve Terbiye Dairesi’nin meslek liseleri için yeni müfredat çalışmaları yapacağının da altını çizen Çavuşoğlu, inovasyon ve girişimcilik konularının da bu çalışmalarda yer alacağını söyledi.

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790