Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI BERLİN GÖRÜŞMESİ SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARINI TAMAMLADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN SABAH 115 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDEN YETKİLİLERE BİLGİ AKTARDI, GÖRÜŞLERİNİ DİNLEDİ. CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN DE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
“TURİZM SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI ETKİNLİĞİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR YARIN CNN TÜRK’TE “HAFTA SONU” PROGRAMINA KATILMAK ÜZERE BU AKŞAM İSTANBUL’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN MUTABAKATIN DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR HARİTAYA SEBEBİYET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ BAŞBAKAN TATAR, İMZALANAN ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU BÖLGELERDE BULUNABİLECEK OLAN ZENGİNLİKLERDEN KIBRIS TÜRK HALKININ DA YARARLANMASI AMACIYLA YAPILACAK HAK MÜCADELESİNDE ÖNEMLİ BİR POZİSYONDA OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LİBYA’DAN YUNANİSTAN’A TEPKİ GELDİ. “BÜYÜKELÇİMİZİ SINIR DIŞI ETME KARARI DİPLOMATİK EŞKIYALIK”
-www.brtk.net-
TIP-İŞ KADROLU İSTİHDAM ÇAĞRISI YAPTI. SENDİKA, HEKİM EKSİKLİĞİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİ UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
AVUSTRALYA'DAKİ YANGINLAR SÖNDÜRÜLEMİYOR. 54'Ü KONTROL ALTINA ALINAMAMIŞ 111 YANGIN DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
TEKNOLOJİNİN YAŞAMIMIZDA GİDEREK ARTAN BİÇİMDE YER ALMASI İLE BUNUN OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİNİN İRDELENDİĞİ 11’İNCİ RUH SAĞLIĞI SEMPOZYUMU BAŞLADI
-www.brtk.net-

Bakan Atakan, “KKTC’de Denizciliğin Geleceği” panelinde konuştu

Cuma 19 Temmuz 2019

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Kıbrıs Türk halkının yüzünü denize dönmesi, denizciliğin önemini kavraması ve KKTC’nin denizleri ile 396 km’lik sahil şeridinde gerçek anlamda söz sahibi olması için çalıştıklarını söyledi.
Bakan Tolga Atakan, Girne Üniversitesi Denizcilik Merkezi (GÜDENMER) ile Koç Üniversitesi Denizcilik Formu (KÜDENFOR) iş birliğinde düzenlenen “KKTC’de Denizciliğin Geleceği” konulu panelin açılışında bir konuşma yaptı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Atakan, konuşmasında denizlerin önemini kavrama açısından Kıbrıs Türk halkının çok zaman kaybettiğini, bakanlık olarak bu açığın kapatılması için Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde, ülkedeki diğer kurum ve paydaşlarla çalışarak bu açığı kapatmaya çalıştıklarını ifade etti.
Atakan, bu doğrultuda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile “Amatör Denizcilik Sistemi” adı altında bir uygulama başlattığını ve 13 Temmuz 2019’da yapılan eğitim ve sınav ile 258 amatör denizci kazanıldığını, Ağustos ayının sonuna doğru aynı eğitimin tekrar edilip sürekli hale getirileceğinin altını çizdi.
Bakan Atakan’ın konuşmasının ardından panele geçildi. Panelde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, “KKTC’de Denzicilik Politikaları” başlık bir sunum yaptı.
Müsteşar Kemal Bağzıbağlı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın “ekonomik ve sosyal kalkınma için yüzümüzü denize dönmeliyiz” sözüne yüzde yüz katıldığını,  ancak siyasi istikrasızlık nedeniyle hükümetlerin politika uygulamakta aciz kaldığını belirtti.
“Maalesef siyasi anlamda ortalama 14 aylık hükümetler dönemi yaşanıyor. Bu sürenin mutlaka artması ülkemize siyasi istikrarın gelmesi ve denizcilik politikalarının gerçek anlamda belirlenip yürürlüğe girmelidir. Göreve geldiğimiz birinci günden beri bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var” diyen Bağzıbağlı, yasal bir düzenleme ile Limanlar Dairesi’nin “Denizcilik İşleri Dairesi”ne dönüştürüleceğini, bu konudaki mevzuat çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.
KKTC’nin ekonomik kalkınması için limanların mevcut yapısıyla yeterli olmadığını, bu konuda kamu-özel işbirliği çerçevesinde Girne ve Gazimağusa’daki limanların yeniden yapılandırılarak turizm amaçlı işletileceğini, Kalecik’te uygun bir noktaya ise bir yük limanı yapılacağını kaydeden Bağzıbağlı, “limanlar konusunda kalıcı çözümün arifesindeyiz” dedi.
Kemal Bağzıbağlı, sonumun sonunda bir soruya karşılık balıkçı barınakları ve çekek yerlerinin artırılması konusunda da çalışma yapıldığını ifade etti.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.02%
  5,7479
  5,7582
  0.11%
  6,3805
  6,3920
  0.05%
  7,5397
  7,5790