Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS’TA YAN YANA, EGEMEN EŞİTLİK TEMELİNDE İKİ DEVLETTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARINI SÜRDÜRENBAŞBAKAN ERSİN TATAR AKDOĞAN’DA HALKLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
TATAR: CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNE GELMEM ÜLKE SİYASETİ VE KIBRIS KONUSU ACISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÇÖZÜMDEN ÖNCE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN: HİDROKARBON ÇÖZÜM İÇİN FIRSAT KAPISI OLMALI
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI DÜN AKŞAM İSKELE BÖLGESİNDE BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU
-www.brtk.net-
RUM LİDER ANASTASİADİS KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASI DURUMUNDA AB’NİN TÜRKİYE VE KIBRISLI TÜRKLERE SAĞLADIĞI FİNANSMANIKESMESİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
KKTC MERKEZ BANKASI TÜRK LİRASI MEVDUAT FAİZ ORANLARINDA İNDİRİME GİTTİ
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜ BULAŞAN KİŞİ SAYISI 77 BİNİ AŞTI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜN KULUÇKA SÜRESİ 27 GÜN OLARAK SAPTANDI
-www.brtk.net-
İDLİB'DE REJİM GÜÇLERİNİN SALDIRISI SONUCU BİR TÜRK ASKERİ DAHA ŞEHİT OLDU
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ: PAZARTESİYE KADAR YAĞMUR BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Avrupa’daki medya özgürlüğüyle ilgili raporun sunulduğu AKPA Genel Kurulu’nu Milletvekilleri Berova ve Candan da takip etti

Çarşamba 29 Ocak 2020

Meclis AKPA Heyet Başkanı, UBP Milletvekili Özdemir Berova ve CTP Milletvekili Armağan Candan, AKPA Genel Kurulu’nda ‘Avrupa’da medya özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğine yönelik tehditler’ konulu raporun sunumunu takip etti.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, Berova, raporun sunumunun ardından söz alarak raporla ilgili görüşlerini Genel Kurul’a sundu.

Berova, güçlü bir demokrasi için ifade ve medya özgürlüğünün son derece önemli olduğunu belirterek, bu tür özgürlüklerin korunmasının demokrasi için de önemli bir unsur olduğunu vurguladı.
Berova, rapora değinerek, 20 Temmuz 2018 tarihinde Kıbrıslı Rum gazeteci Costas Constantinou’nun çözümsüzlükten bazı Kıbrıslı Rumların çıkar sağladığını kaleme almasının üzerine, ırkçı bir Kıbrıslı Rum tarafından ölüm tehdidi aldığını hatırlattı.

Özdemir Berova, bu konuyu mümkün olan her düzeyde ele almanın önemli ve gerekli olduğuna değinerek, raporda da belirtildiği gibi, meselenin siyasi, yasama, yargı ve eğitim yolu ile ele alınmasının gerekliliğine değindi.
Berova ayrıca, bu gibi olayların yaşanmaması için insan hakları eğitimi ve en önemlisi gerçek ve doğru tarihi öğretmenin gerekli olduğunu vurguladı.

UBP Milletvekili Özdemir Berova, adada Kıbrıs Türk halkının, politik olarak iki eşit halktan biri olduğunu vurgulayarak, bu tür yaklaşımların, iki tarafın kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm arayışında çelişkiler yarattığına dikkat çekti.

Berova, son olarak Afrika Gazetesi’ne yönelik saldırılar konusunda, faillerin yargılanmış ve hapis cezası almış olduğuna dikkat çekerek, KKTC’nin bağımsız bir yargıya sahip, hukukun üstünlüğüne saygı gösteren, demokratik bir ülke olduğuna vurgu yaptı.

UBP Milletvekili Özdemir Berova, Avrupa Muhafazakârlar Grubu toplantısına da katılırken, CTP Milletvekili Armağan Candan Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Siyasi Grup toplantısına katıldı.

Cumhuriyet Meclisi Heyeti katıldıkları toplantılara ilaveten Genel Kurul toplantıları çatısı altında, çeşitli ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Candan ve Berova AKPA Genel Kurul toplantıları yanı sıra AKPA bünyesinde komite toplantılarına da katıldılar.

Heyete temasları sırasında KKTC Strazburg Temsilcisi Növber Ferit Veçhi, İkinci Sekreter Deniz Kalyoncu ve Cumhuriyet Meclisi Basın ve Dışilişkiler Şube Amiri Esma Ülgen Özser eşlik ediyor.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.33%
  6,1023
  6,1133
  0.41%
  6,5922
  6,6041
  0.48%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°