ATO heyeti Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu ziyaret etti

Cuma 8 Kasım 2019

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve heyetini kabul etti.

Amcaoğlu kabulde yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ne anlama geldiğini ve ne ifade ettiğini herkesin çok iyi bildiğini kaydetti.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ne anlama geldiğini ve ne ifade ettiğini herkes çok iyi biliyor. Özellikle bizim hedeflediğimiz orta vadeli projelere ulaşmak üzere koymuş olduğumuz hedeflere ulaşma noktasında atmış olduğumuz adımlarda sizlerin de öngörüleri, bizim Ticaret Odası ve Sanayi Odası yetkilileri ile birlikte atmış olduğunuz adımlar da bizlere çok önemli katkılar koymakta.”

Bakan Amcaoğlu, yeni bütçe döneminde yapılan bu görüşmenin kendileri için büyük önem arz ettiğini belirterek, Vergi Reform paketinin birincisini Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini kaydetti.
“Sizlerin temsil ettiği bu kurumlar, ülkemizin ekonomisinin önünü açmada yatırım ortamının iyileşmesinde bizim için büyük önem arz etmektedir.”

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da, “Burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, burası biziz. Yabancı bir yerde değil evimizdeyiz” dedi.
“Kendi memleketimize kendi evimize geldik. Biz bu rahatlıktayız hiç başka bir şey düşünmedik. Türk halkının da başka hiçbir düşüncesi yok. Ben inanıyorum ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki vatandaşların da bunun dışında bir düşüncesi yoktur. Biz burası için varız, burası bizim en önemli vatanımızdır.”

Baran, Kuzey Kıbrıs’ta haksız uygulamalar ve izolasyonların olduğunu da söyleyerek, ekonomik ve siyasal zorunluluklarla mücadelede Türkiye Cumhuriyeti devletinin KKTC’nin yanında olduğunu belirtti.

“Bir de şu var Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti KKTC’nin yanındadır, ilelebet yanında olmuştur ve bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir. Bu haksızlıklar elbet günün sonunda bir gün sona erecektir ve hak ettiği yere KKTC de ulaşacaktır. Annan Planı oylaması öncesinde planı kabul eden ülkenin AB’ye alınacağı gibi bir söylenti vardı. Annan Planı aslında bizim için ağır birtakım uygulamalar içeriyordu. Güney Kıbrıs’ın lehine birtakım uygulamalar vardı. Ama biz o Annan planına yüzde 65 evet dedik, yüzde 76 Rum tarafı hayır dedi. Bunun bir karşılığı olmadı. Verilen sözler yine tutulmadı.”

Kabulde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve yönetim kurulu da hazır bulundu.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.79%
  6,8138
  6,8260
  1.98%
  7,5770
  7,5907
  0.86%
  8,3838
  8,4276
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°