Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, İKİ BÖLGELİ, İKİ TOPLUMLU SİYASİ EŞİTLİĞE DAYALI FEDERASYON DIŞINDA KONUŞULACAK VE ULUSLARARASI TOPLUMUN KABUL EDEBİLECEĞİ BAŞKA BİR SEÇENEĞİN OLMADIĞINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, MARAŞ’IN AÇILMASININ KKTC EKONOMİSİNİ AYAĞA KALDIRABİLECEĞİNİ, MARAŞ’IN SADECE TAMİRATI İÇİN EKONOMİYE AKACAK PARANIN 2,5 MİLYAR DOLAR OLDUĞUNU BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
CNN TÜRK, KAPALI MARAŞ’IN OSMANLI VAKIF ARAZİSİ OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGELERİ YAYINLADI.
-www.brtk.net-
RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, GÜVENLİK KONSEYİNİ "İDLİB" GÜNDEMİYLE TOPLADI. TOPLANTIYLA İLGİLİ TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞMEDE İKİ LİDER YAPILAN TÜM ANLAŞMALARA BAĞLI OLDUKLARINI İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
İSKELE KAYMAKAMLIĞI YENİERENKÖY BUCAĞI HİZMETE AÇILDI. İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, KAYMAKAMLIK BUCAĞINI ZİYARET ETTİ VE İŞLEMLERİ YERİNDE GÖRDÜ.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, KIBRIS VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ ZİYARET EDEREK, ÇALIŞMALARLA İLGİLİ GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
ÇAĞDAŞ TÜRK KADIN RESSAMLARI SERGİSİ”NİN AÇILIŞINA KATILAN BAŞBAKAN TATAR, SANATIN ÖNEMİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTAHANESİ’NDE YENİLENEN BÖLÜMLERDE İNCELEMELERDE BULUNAN SAĞLIK BAKANI PİLLİ, İKİ AY İÇERİSİNDE SAĞLIKTA GÖZLE GÖRÜLÜR İYLEŞMELER OLACAĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ DOKTOR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİN’E DÖRT BUZDOLABI BAĞIŞLADI.
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE, REKTÖR PROF. DR. OSAM’IN İSTİFASININ ARDINDAN YENİ REKTÖRÜ BELİRLEME SÜRECİ PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
DAÜ VAKIF YÖNETİCİLER KURULU BAŞKANI ÖZCENK, PAZARTESİDEN İTİBAREN 3 HAFTA SÜRELİ MÜNHAL AÇACAKLARINI KAYDETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ ÜYELERİ, ANKARA’DAKİ TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR HAVANIN YAĞMURLU OLACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Arıklı:YDP olağanüstü kurultaya gidiyor

Çarşamba 2 Ekim 2019

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı BRT’de yayınlanan Birinci Boyut’a katılarak, partisinin Aralık ayında olağanüstü kurultaya gideceğini açıkladı.

İşte Arıklı’nın bu yöndeki ifadeleri:

“YDP’nin Mart ayında gerçekleştireceği kurultayı öne aldık. Aralık ayının son haftasında olağanüstü kurultaya gidiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken kurultayda güven tazelemek istiyorum. Bizim adımıza yaptırılan bir takım anketler var. Çıkan sonuç gayet iyi, yüzde 20 çıtasına yaklaştık. Ama bu bana yeterli değil. Diğer siyasi partilerin adayları da ortaya çıkmadan yapılan anketlerin sağlıklı olabileceğini düşünmüyorum.Beklememiz gerekir”.

YDP Başkanı Arıklı, Meclis’te bu dönem eleştirilerin dozunu artırarak, ciddi bir muhalefet ortaya koyacaklarını da söyledi.

Erhan Arıklı, “Hükümetin Eylül ayı sonuna kadar sergilediği performans çok da iyi bir performans değil. Dolayısıyla onları harekete geçirmek gerekiyor. CTP’nin de diğer partilerin de cumhurbaşkanlığı seçimi gündemi ile çok ciddi bir muhalefet ortaya koyabileceklerini zannetmiyorum. Bu sebepten dolayı bizim bu konuda birazcık daha aktif hale gelmemiz gerekiyor” dedi.

Arıklı, YDP olarak yaz döneminde ciddi çalışarak çok acil 4-5 tane yasa önerisi hazırladıklarını da şu sözlerle dile getirdi.

“Mini anayasa paketi hazırladık. Meclis’te mümkün olduğunca fazla sayıda siyasi parti ile bir araya gelip onların da görüşleri doğrultusunda şekillendirip, Meclis’e sunmaya çalışacağız. Mini Anayasa paketinde öncelikle herkesin üzerinde durduğu kimsenin itiraz etmediği 4-5 madde yer alıyor. Mesela; yargıda anayasal değişikliklerin yapılması gerekiyor ki yargının önü açılsın. Meclis’in yaz tatili dönemi kısaltılmalı. 3 aylık yaz tatilini benim hazmetmem mümkün olmadığı gibi zaten kamuoyu da bunu hazmetmiyor. Bu kadar bekleyen yasa tasarıları var. Meclis’in tatilinin hem kısalması gerekiyor hem de mümkünse haftada bir kaç gün daha Genel Kurul’un toplanması lazım. Özellikle Meclis’in çalışması ile ilgili ve milletvekillerinin dokunulmazlıkları.Biz diyoruz ki kürsü dokunulmazlığının dışındaki dokunulmazlıkları kaldıralım”.

YDP Başkanı Arıklı, UBP yetkilileri ile dün Meclis’te yaptığı görüşmelerde Hüseyin Özgürgün dosyasının şimdi gündeme getirilmemesini, Anayasa değişikliğini yaptıktan sonra Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılarak, savcılığın rutin davasına devam etmesinin en doğrusu olacağını dile getirdiğini söyledi.

Erhan Arıklı, “Hüseyin Özgürgün bir yere kaçmıyor ki! Ağır cezalık bir suç değil. Dolayısıyla yangından birşeyler kaçırmıyoruz. Herhangi bir milletvekilini bu şekilde rencide etmenin daha yolun başında suçlu göstermenin, aç kurtların önüne atmanın bir anlamı yok. Bu sebepten dolayı ben bunu dün önüme gelen UBP‘lilere söyledim. Birçok milletvekili doğru diyor. İnşallah bunu yaparlar ve ortaklarını da ikna ederler. Bu konuyu DP’ye anlattık. Onlar da bizimle aynı fikirdeler. Dün ayaküstü CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile de görüştüm. Bu konuyu düşünebileceklerini ve gündeme gelebileceğini söyledi. Muhalefet bütün dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda öncü olmalı ve ikidarı da arkasından sürüklemelidir. Önümüzde 6 aylık bir süre var. Bence yeterli bir zamandır. ”dedi.

DP ile Meclis çatısı altında işbirliği çalışmalarına başladıklarını söyleyen Arıklı, söz konusu mini Anayasa paketi çalışmalarında işbirliği adına DP milletvekili Serdar Denktaş’ın yarın TDP ile, önümüzdeki günlerde de CTP ile görüşeceğini belirtti.

Arıklı, “Serdar bey TDP ve CTP ile daha yakın. Ne de olsa aynı hükümette birlikte çalıştılar. Onun görüşmesinden çıkacak netice doğrultusunda biz de YDP olarak görüşürüz” dedi.

Yeniden Doğuş Partisi’nin Pazartesi günü 3’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayacağını ve daha güçlü olma yolunda ilerlediğini ifade eden Arıklı, “Dün UBP’den 7 kişilik istifa önüme geldi.Yine Lefkoşa’nın bir köyünden 38 kişi geldi. Bunların hepsi iktidar partilerine üyeler. İsim vermek istemiyorum. UBP iktidar olduğunda bana bundan en büyük zararı YDP görecek demiştiler.Ben de tam tersine YDP daha da güçlenecek çünkü UBP’nin bu dönemdeki iktidarı geçmiş iktidarlara benzemeyecek demiştim. Şuanda son bir ay içerisinde üye sayımız 400 civarında arttı. Bu 400 kişinin en az 250 tanesi UBP’den gelen kişilerdir” dedi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.33%
  6,1023
  6,1133
  0.41%
  6,5922
  6,6041
  0.48%
  7,8659
  7,9069
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°